date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۵۸:۰۰ ق.ظ

عادل الجبیر: نمی‌دانیم جسد خاشقجی کجا است

عادل الجبیر: نمی‌دانیم جسد خاشقجی کجا است
منبع خبر: امین نیوز

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه رژیم سعودی در مصاحبه‌ای گفت: که مقام‌های این کشور نمی‌دانند جسد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود که داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، کجا است. عربستان سعودی بامداد شنبه، 18 روز بعد از ناپدید شدن خاشقجی در پی ورود به سفارت سعودی در استانبول کشته شدن او را تایید کرد. روایت ریاض درباره اینکه او چگونه کشته شده به شدت با تردید در سطح دنیا روبه رو شده است.

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه رژیم سعودی در مصاحبه‌ای روز یکشنبه تصریح کرد که مقام‌های این کشور نمی‌دانند جسد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود که داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، کجا است.

عربستان سعودی بامداد شنبه، ۱۸ روز بعد از ناپدید شدن خاشقجی در پی ورود به سفارت سعودی در استانبول کشته شدن او را تایید کرد. روایت ریاض درباره اینکه او چگونه کشته شده به شدت با تردید در سطح دنیا رو به رو شده است.

رژیم ریاض، علی‌رغم آنکه در ابتدا اصرار داشت خاشقجی ساختمان کنسولگری را زنده و سالم ترک کرده بامداد شنبه اعتراف کرد که او کشته شده؛ریاض، اما ادعا کرد که قتل او بعد از شکل‌گیری منازعه با برخی از حاضران در کنسولگری اتفاق افتاده است.

در حالی که منابع اطلاعاتی ترکیه و کشورهای دیگر معتقدند قتل او به دستور «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی اتفاق افتاده روایت رسمی تلاش می‌کند عوامل رده بالای حکومتی را از اطلاع از این قتل تبرئه کند.

یکی از مسائلی که باعث تشکیک عمومی درباره روایت ریاض شده سرنوشت جسد خاشقجی است که بی‌پاسخ رها شده است. در مقابل، مقام‌های ترکیه‌ای پیشتر گفته بودند اسنادی در دست دارند که نشان می‌دهد جسد خاشقجی بعد از قتل توسط یک متخصص کالبد شکافی قطعه قطعه شده و احتمالاً به بیرون منتقل شده است.

در شرایطی که فشارهای بین‌المللی روی رژیم سعودی به نحو بی‌سابقه‌ای اوج گرفته الجبیر در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز از الفاظی مانند «اشتباه وحشتناک»، «تراژدی وحشتناک» و «اشتباه عظیم و جدی» برای توصیف کشته شدن خاشقجی استفاده کرد.

او گفت: «اشتباه وحشتناکی بود. تراژدی وحشتناکی است. به آنها (خانواده خاشقجی) تسلیت می‌گویم. مصیبت آنها را درک می کنیم. متاسفانه اشتباهی عظیم و جدی اتفاق افتاده و من به آنها اطمینان خاطر می‌دهم که آنها که مقصران، پاسخگو خواهند شد.»

نمایش موجودیت‌ها