date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۸:۳۸:۵۹ ب.ظ

در دیدار لاریجانی و مقام بورکینافاسوئی چه گذشت؟

در دیدار لاریجانی و مقام بورکینافاسوئی چه گذشت؟
دسته خبری: سیاست|مجلس

ایرنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جهان اسلام اکنون درگیر تنش‌های زیادی است که تنها با اتحاد و همدلی کشورهای اسلامی قابل حل خواهد بود.

علی لاریجانی امروز- شنبه- در دیدار با «سالیفو تیموره» نایب رئیس مجلس بورکینافاسو افزود: کنفرانس بین المللی کشورهای اسلامی، فرصتی مغتنم درجهت رسیدن به آرای مشترک برای رویارویی با معضلات کنونی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروزه شاهد اقدامات ماجراجویانه ازسوی آمریکا هستیم و انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف یکی از این دست اقدامات است که با یک نگاه نژادپرستانه این تصمیم گرفته شد.

رئیس قوه مقننه کنفرانس بین المللی کشورهای اسلامی را زمینه ساز گسترش روابط میان این کشورها خواند و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که سطح روابط خود را با بورکینافاسو ارتقا بخشد و گروه های دوستی دو کشور درهمین کنفرانس می توانند در این خصوص اقداماتی صورت دهند.

**کشورهای اسلامی در مقابل سیاست های آمریکا باید متحد شوند

«سالیفو تیموره» نایب رئیس مجلس بورکینافاسو نیز در این دیدار گفت: رئیس مجلس ما خیلی تمایل به شرکت در این کنفرانس داشتند اما به دلیل اینکه به تازگی و پس از فوت رئیس مجلس اسبق به این سمت رسیده اند، بسیار درگیر انجام امور بودند.

نایب رئیس مجلس بورکینافاسو تصریح کرد: این آرزوی کشور ما است که درحوزه های مختلف با ایران همکاری داشته باشیم بالاخص در زمینه های اقتصادی و تجاری و امیدواریم که در همین سفر به این امر دست پیدا کنیم.

تیموره افزود: قبل از سفر به ایران با سفیر جمهوری اسلامی در بورکینافاسو دیدار داشته و زمینه های بازگشایی سفارت بورکینافاسو در ایران را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم که به زودی هیاتی از کشور ما به ایران بیاید.

نایب رئیس مجلس بورکینافاسو ضمن ابراز نگرانی از تصمیمات رئیس جمهور آمریکا، خاطرنشان کرد: انتقال سفارت آمریکا به قدس یکی از اقدامات خطرناک آمریکا است که باید جلوی آن گرفته شود و دراین خصوص حمایت و همدلی همه کشورهای اسلامی ضروری است.

تیموره تاکید کرد: ما از مواضع شما درخصوص آمریکا و اسرائیل حمایت می کنیم و امیدواریم که در این کنفرانس به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.

نایب رئیس مجلس بورکینافاسو همچنین خواستار گسترش روابط تجاری و بازرگانی با ایران شد و افزود: هر دو سال یکبار نمایشگاه بزرگی با حضور کشورهای مختلف در بورکینافاسو برگزار می شود و غرفه بزرگی به کالاهای ایرانی اختصاص دارد که مورد توجه مردم ما قرار دارد و مناسب است که چنین نمایشگاهی از کالاهای بورکینافاسو در ایران به نمایش گذاشته شود.

تیموره از طرف رئیس مجلس بورکینافاسو از لاریجانی برای سفر به این کشور به منظور گسترش همکاری ها دعوت به عمل آورد.

به گزارش ایرنا، نشست کارشناسی کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با حضور نمایندگانی از مجالس ۴۴ کشور از امروز در تهران آغاز شد.

 

نمایش موجودیت‌ها