اروپا راه‌های مهمی برای تسهیل معاملات مالی با ایران اندیشیده است

اروپا راه‌های مهمی برای تسهیل معاملات مالی با ایران اندیشیده است

دنیای اقتصاد: تارنمای اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا نوشت: فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی اعلام کرد که اروپا راه‌حل‌های مهمی را برای تسهیل معاملات بانکی و پولی در زمان تحریم‌های آمریکا علیه ایران اندیشیده است.

به گزارش «ایرنا» این تارنما افزود: با وجود خروج ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای ایران و تجدید تحریم‌های اقتصادی علیه تهران، اروپا همچنان متعهد به حفظ روابط جدی با ایران است. از تلاش‌های اصلی این اتحادیه حفظ ارتباطات بانکی است. از ۴ نوامبر(۱۳ آبان)، تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های ایرانی باعث می‌شود که شرکت‌های اروپایی در معامله با ایران دچار مشکل شوند. این تحریم‌ها چالش‌های فنی و سیاسی مختلفی را به همراه می‌آورد و بخش مالی ایران را متاثر خواهد ساخت؛ با این حال اروپا مصمم است اقدامات پیشگیرانه برای امکان فعالیت بانک‌های اروپایی با ایران را صورت دهد. یکی از این موارد، ایجاد یک نهاد قانونی برای به انجام رساندن وظایف خاصی است. ایجاد این مکانیزم ویژه به‌منظور تسهیل پرداخت‌ها با ایران است.

مکانیزم ویژه به شرکت‌های اروپایی امکان می‌دهد که مطابق با قوانین اروپایی به فعالیت خود با ایران ادامه دهند. اروپا می‌خواهد با ابتکار مکانیزم ویژه، توانایی خود در اجرای تعهداتش را نشان دهد. آمریکا به این مکانیزم واکنش نشان داد و اعلام کرد اجازه نخواهیم داد که اروپا یا دیگران در مقابله با تحریم‌های اعمالی آمریکا عمل کنند. اگر چه اروپا عزم خود را برای حمایت از ادامه همکاری‌ها با ایران نشان داده است و مکانیزم ویژه یکی از مراحل مهم آن خواهد بود، اما چالش‌های مهمی پیش‌روی این چارچوب از همکاری وجود دارد. اگر آمریکا قانون جدیدی وضع کند و کسانی را که در قالب این طرح همکاری می‌کنند، تحریم کند، در آن صورت نه تنها تلاش برای دور زدن تحریم‌ها به این شیوه عقیم می‌ماند، بلکه در مواردی همچون دارو و مواد غذایی که از تحریم‌ها معاف هستند، افراد فعال باز هم شامل تحریم‌های آمریکا می‌شوند. از این رو هنوز درخصوص کارآیی طرح مکانیزم ویژه اروپا تردید‌هایی وجود دارد. خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، برخلاف الزامات پایبندی کشورها به توافقات بین‌المللی بود. بنابراین اروپاییان بر خود لازم می‌دانند در مقابل تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و وضع تحریم‌ها علیه ایران، به ادامه همکاری با تهران پایبند و مصر باشند.

آنها اعلام کرده‌اند که به برجام پایبند می‌مانند و از حمایت و فعالیت شرکت‌های خود در ایران نیز حمایت می‌کنند. اروپا قرار است بسته حمایتی نیز برای فعالیت شرکت‌های خود در ایران ارائه کند. اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا یک موسسه پژوهشی اروپایی است که در سال ۲۰۰۷ تشکیل شده است و هم‌اکنون در ۷ پایتخت اروپایی دفتر دارد و تحلیل‌هایی در ارتباط با مسائل مهم جهانی براساس خط‌مشی اروپا ارائه می‌دهد.

نمایش موجودیت‌ها