date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۵۸:۰۰ ب.ظ

عفو بین‌الملل تحقیقات ریاض درباره خاشقچی رابی‌اعتبار خواند

عفو بین‌الملل تحقیقات ریاض درباره خاشقچی رابی‌اعتبار خواند

فارس: سازمان عفو بین‌الملل تحقیقات دادستانی کل سعودی در مورد قتل خاشقچی رابی‌اعتبار خواند و خواستار تحقیقات کامل و جامع بین‌المللی در این قضیه شد.

 سازمان عفو بین‌الملل به بیانیه دادستانی کل عربستان سعودی در مورد پروند قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل سعود واکنش نشان داد.

عفو بین‌الملل پنجشنبه شب (۲۴ آبان) تحقیقات دادستانی کل عربستان سعودی «فاقد اعتبار» است و نیاز به تحقیقات مستقل و بین‌المللی است.

این سازمان از سازمان ملل متحد خواست در مورد ماجرای قتل خاشقچی تحقیقات مستقلی انجام دهد؛ چرا که این تنها راه برای تضمین کشف حقیقت و تحقق عدالت است.

در بیانیه‌ای که عفو بین‌الملل منتشر کرده ، آمده است: «دادستانی کل سعودی خواستار اعدام پنج فرد متهم به قتل خاشقچی شده است و این در حالی است که تحقیقات انجام شده فاقد اعتبار است».

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از درخواست ترکیه مبنی بر انجام تحقیقات بین‌المللی در قتل جمال خاشقچی استقبال کرد و گفت که آنکارا باید از سازمان ملل بخواهد «فورا» به این پرونده ورود کرده و تحقیقات را آغاز کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیروز (چهارشنبه) از سازمان عفو بین‌الملل خواست در ماجرای قتل خاشقچی تحقیق کند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که «عربستان سعودی در زمینه نقض حقوق بشر پرونده ترسناکی دارد و باید کسانی که در قتل خاشقچی دست داشته‌اند، به صورت عادلانه محاکمه شده و آن‌ها را به دست عدالت سپرد».

دادستانی کل عربستان سعودی پنجشنبه در بیانیه‌ای‌ مدعی شد که درخواست محاکمه اعدام پنج تن از ۲۱ فرد متهم به دست داشتن در قتل خاشقچی را کرده و دستور قتل این روزنامه‌نگار مربوط به تیم ترور بوده و نه مقام‌های ارشد سعودی.

ترکیه از زبان وزیر خارجه خود به این بیانیه واکنش نشان داد و اعلام کرد که تحقیقات طرف سعودی در این ارتباط «قانع کننده» نیست و باید تحقیقات بین‌المللی صورت بگیرد.

در واکنش به این اظهارات «مولود چاووش اوغلو»، همتای سعودی او گفت که مقتول، متهمان و محل وقوع قتل «سعودی» است و باید در داخل عربستان سعودی به این پرونده رسیدگی شود.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار معروف سعودی که اخیرا مقیم آمریکا شده بود و از سیاست‌های سران سعودی از جمله ولی‌عهد انتقاد می‌کرد، بیش از یک ماه پیش در حین مراجعه به کنسولگری سعودی در استانبول جهت انجام برخی کارهای اداری ناپدید شد.

تحقیقات انجام یافته از سوی ترکیه در این ارتباط نشان داد که خاشقچی به دستور مقامات ارشد سعودی به قتل رسیده و جسد آن قطعه قطعه شده است.

عربستان به رغم انکار این قضیه، به صورت مرحله‌ای به قتل خاشقچی از سوی تیم سعودی و تکه تکه شدن او اذعان کرد با این حال دست داشتن هر یک از مقام های بالا را شدیدا رد می‌کند.

 

نمایش موجودیت‌ها