date_range یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۴۷:۳۰ ب.ظ

رسانه‌های چین علیه آمریکا شدند

رسانه‌های چین علیه آمریکا شدند

ایرنا: رسانه‌های جمعی چین پس از آنکه وزارت بازرگانی این کشور در بیانیه‌ای از روی‌میز بودن همه گزینه‌ها علیه آمریکا خبر داد به‌طور یکپارچه سرمقاله ها و مطالب خود را به این موضوع و جنگ تجاری دو کشور اختصاص دادند.

تارنمای روزنامه &#۳۹;مردم&#۳۹; ارگان حزب حاکم چین گزارش داد، که آمریکا می گوید برای جنگ تجاری آماده است ، پس باید ضربات سخت و دردآوری به این کشور وارد کرد که هرگز فراموش نکند.

این روزنامه می نویسد: کاخ سفید حس واقعیت شناسی خود را به طور کامل از دست داده است و با هر اقدامی که انجام می دهد بیش از قبل به روابط دو کشور صدمه می زند.

همزمان خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) نیز در سرمقاله خود آورده است : آمریکا می گوید هر بهایی را برای این جنگ تجاری پردازد پس باید با قدرت مورد حمله قرار گیرد.

این در شرایطی است که وزارت بازرگانی چین در بیانیه جدید خود تاکید کرده است که آمریکا هرگز نباید تردید به خود راه دهد که چین در مقابلش تسلیم نخواهد شد و همه گزینه ها علیه واشنگتن روی میز قرار دارد.

رسانه های جمعی چین اعم از تلویزیون مرکزی و روزنامه گلوبال تایمز چین هم در گزارش هایی مشابه نوشتند که چین ضربات متقابل و قوی را به پیکره تجارت آمریکا وارد خواهد کرد.

نشریه گلوبال تایمز در همین راستا نوشت: امروز چین فقط به یک نتیجه رسیده است و آن این که آنقدر محکم به آمریکا ضربه بزند که هرگز این خاطره را فراموش نکند.

آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت با وجود اعتراضات جهانی، بر واردات فولاد از برخی از کشورها از جمله چین ۲۵ درصد و بر واردات آلومینیوم نیز ۱۰ درصد تعرفه اعمال کند.

به دنبال این اقدام آمریکا، وزارت بازرگانی چین نیز اعلام کرد در مقابله با اعمال تعرفه آمریکا بر روی کالاهای چینی، این کشور نیز بر ۱۲۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا از جمله گوشت خوک و میوه ها تعرفه اعمال کرده است.

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا موسوم به (USTR) نیز در ادامه جنگ تجاری با چین، یک روز بعد، فهرست جدید خود برای اعمال تعرفه بر روی ۱۳۰۰ کالای وارداتی دیگر از چین از جمله کالاهای صنعت هوافضا، تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی، محصولات رباتیک و ماشین آلات به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را منتشر کرد.

چین نیز مجددا مقابله به مثل کرد و یک روز بعد از این تصمیم آمریکا، در اقدامی مشابه بر لیست جدیدی از محصولات وارداتی آمریکا از جمله سویا، خودرو و محصولات شیمیایی، تعرفه اعمال کرد.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد اگر آمریکا اصرار به مبارزه تجاری دارد چین به طور قاطع تا آخرین لحظه می ماند و کنار نمی کشد.

&#۳۹;گنگ شوانگ&#۳۹; در نشست مطبوعاتی بار دیگر نسبت به جنگ تجاری چین و آمریکا واکنش نشان داد و افزود: با این وجود درب مذاکرات با چین همواره باز است اما مشورت و مذاکره باید براساس احترام متقابل و رفتار برابر صورت گیرد.

در واقع به نظر بسیاری از تحلیلگران، آمریکا این بار خیلی جدی تر از قبل روی چین متمرکز شده است و این نشان می دهد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در حال عمل به وعده ای است که در کارزار انتخاباتی داده بود.

او گفته بود وقتی قدرت را در اختیار بگیرد بتدریج تعرفه بر روی کالاهای چینی را تا ۴۵ درصد افزایش می دهد او تا کنون بخش عظیمی از این قول خود را عملی کرده است و از یک ماه دیگر این اتفاق خواهد افتاد.

چین می گوید مازاد تجاری ۲۷۵ میلیارد دلاری در برابر آمریکا دارد ولی آمار واشنگتن رقم ۳۷۵ میلیارد دلار را ثبت کرده است.

 

نمایش موجودیت‌ها