date_range یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۰۱:۲۶ ب.ظ

رونق خدمات بهداشتی در چهلمین سال از انقلاب بررسی می‌شود عدالت در توزیع خدمات درمانی سیستان و بلوچستان

وضعیت شاخص های بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان توجه مسئولان نظام جمهوری اسلامی را در ادوار مختلف پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به خود جلب کرده به طوری که در طول چند سال اخیر با اجرایی شدن طرح های متعدد بهداشتی درمانی تعداد بیمارستان های استان از هشت به ۲۶ عدد، تعداد تخت های بستری از ۳۳۵ تخت به ۲ هزار و ۷۴۵ تخت و پایگاه های اورژانس از هشت عدد به ۱۳۵ عدد رسیده است.
با جهش های مطلوب در حوزه بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان این استان علاوه بر فراهم کردن امکانات درمانی برای شهروندان خود توانایی پذیرش بیماران خارجی را دارد به طوری که سالانه بیش از ۳۰۰ بیمار خارجی در سطح مراکز بهداشتی درمانی این استان پذیرش و مورد مداوا قرار می گیرند.
هم اینک مجوز پذیرش بیماران خارجی در سه بیمارستان چشم پزشکی الزهرا(س) زاهدان، بیمارستان امام علی (ع) چابهار و مرکز جراحی محدود امام حسین(ع) زاهدان صادر شده است. سه بخش گردشگری سلامت، تندرستی و درمانی از جمله ظرفیتها و توانمندی های ارزشمند و بی نظیر سیستان و بلوچستان است که می تواند زمینه ساز جذب توریست و رونق و توسعه منطقه شود.
رئیس کمیته بهداشت و درمان و سلامت شورای سیاستگذاری و راهبری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: موفقیت نظام سلامت استان در کاهش شاخص های ابتلاء به بیماری ها و افزایش کمی و ارتقاء کیفی زیرساخت های ارائه خدمت ثمره گام های استوار مسئولان انقلاب در ۴۰ سال گذشته است.
دکتر سید محمد هاشمی شهری افزود: ۴۰ سال قبل همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس آمار موجود ۸۷ درصد پزشکان متخصص، ۵۴ درصد پزشکان عمومی و ۶۶ درصد دندانپزشکان در پنج شهر بزرگ کشور مستقر بودند و پوشش واکسیناسیون در کل کشور ۳۰ درصد بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی برقراری عدالت در توزیع خدمات بود اظهار داشت: به میمنت انقلاب شکوهمند اسلامی عدالت در سلامت همزمان با توسعه سایر بخش ها رونق یافت به طوری که هم اینک در بسیاری از شاخص ها در سیستان و بلوچستان حرف های زیادی برای گفتن داریم.
هاشمی شهری ادامه داد: در طول ۴۰ سال از این انقلاب شکوهمند تعداد بیمارستان های سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور از هشت بیمارستان به ۲۶ باب افزایش یافته است. وی افزود: همچنین تعداد تخت های بستری از ۳۳۵ تخت قبل از پیروزی انقلاب هم اینک به ۲ هزار و ۷۴۵ تخت و پایگاه های اورژانس از هشت عدد به ۱۳۵ عدد رسیده است. رئیس کمیته بهداشت و درمان و سلامت شورای سیاستگذاری و راهبری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به کاهش چشمگیر مبتلایان به مالاریا اشاره کرد و گفت: آمار چند ۱۰ هزار نفری مبتلایان به مالاریا در سالهای قبل از پیروزی انقلاب هم اینک به کمتر از ۳۰ مورد رسیده است که تنها ۶ مورد آن هم استانی و بقیه مبتلایان در سایر کشورها بیمار شده و وارد استان مان شده اند.
هاشمی افزود: به برکت نظام جمهوری اسلامی علاوه بر توسعه زیر ساخت های بهداشی در بخش درمان استان نیز شاهد توفیقات قابل توجه ای هستیم که از آن جمله می توان به بخش های تخصصی درمان ناباروری، وجود بخش های جراحی قلب، پیوند کلیه، پیوند قرنیه، تعویض مفاصل، راه اندازی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی الزهراء (س) زاهدان که قابل رقابت با مراکز چشم پزشکی پیشرفته دنیاست و پیشرفته ترین میکروسکوپ ها و ماهر ترین اعضای هیات علمی را دارد اشاره کرد. وی افزود: همچنین بزودی زمینه برای ایجاد امکان کاشت حلزون در زاهدان فراهم می شود تا خانواده ها از سفر به سایر استان ها بی نیاز شوند.
دکتر محمد صفدری رئیس شورای هماهنگی بیمه های درمانی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۹۰ درصد هزینه های درمان روستاییان و ۹۵ درصد هزینه درمان شهرنشینان زیر پوشش بیمه سلامت در سیستان و بلوچستان توسط دولت پرداخت می شود، افزود: حدود ۷۰ درصد معادل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت بیش از ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار نفری این استان در قالب پنج صندوق کارکنان دولت، روستاییان، سایر اقشار، بیمه همگانی و ایرانیان زیر چتر بیمه سلامت قرار دارند.

نمایش موجودیت‌ها