date_range جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۲۹:۰۰ ق.ظ

میگرن؛ آتشفشانی که ناگهان فوران می‌کند

میگرن؛ آتشفشانی که ناگهان فوران می‌کند
منبع خبر: سلامت آنلاین

سلامت آنلاین- به گفته محققان، میگرن همانند یک آتشفشان غیرفعال و خاموش است که همواره باید منتظر فوران آن بود که درد سختی را بر جان می‌ریزد، اما کارشناسان معتقدند دوری از تاریکی بهترین درمان این بیماری است.


 به گزارش سلامت آنلاین یک بیمار مبتلا به میگرن که همواره درد دائمی پشت سینوس چشم راستش پنهان است و مترصد فرصتی است که نمایان شود، می گوید: این درد همیشگی، شکنجه ای را که ساعتی بعد از سردرد خواهد کشید را به یادش می آورد و او را یاد بهترین دوستش یعنی تاریکی می اندازدو

هم بیماران و هم متخصصین بر این باورند که اجتناب از نور یک استراتژی مهم و تدبیری قوی در کاهش شدت سردردهای ناشی از میگرن است. روشی که در چیرگی بر درد بسیار موثر خواهد بود.

بر اساس یک پژوهش انجام شده حدود ۳۸ میلیون آمریکایی صحت تاثیر تاریکی بر کاهش سردرد میگرنی را تایید کرده اند. برمبنای آماری که انجمن ملی سلامت آمریکا اعلام کرده است، بیش از ۸۰ درصد افرادی که از این سردرد ضعیف کننده و مخرب رنج می برند، بر تاثیرحساسیت به نور (نورهراسی) را بر بیماری خود تاکید کرده اند و دو تیم پژوهشی از دانشگاه پزشکی هاروارد به سرپرستی دکتر رامی بورستن به دنبال اثبات چرایی تاثیر نور بر شدت میگرن هستند.


 

میگرن؛ آتشفشانی که ناگهان فوران می‌کند

در پی این تحقیقات دکتر بورستن دریافت که سلولهای حساس به نورخاصی در چشم وجود دارد که در یک نقطه با سلولهای مغز که درد را انتقال می دهند، تلاقی می کنند.

این تحقیقات بالینی، اساس راههای تشخیصی درمانی هستند که مسیر را برای یافتن راهی که بیماران میگرنی بتوانند بدون درد نور را تحمل کنند، هموار می کند.

در مطالعات بعدی مشخص شد که رنگ نور هم در این زمینه موثر است. به عنوان مثال نور سبز نسبت به سایر نورها برای مبتلایان به میگرن قابل تحمل تر است.

برای تطبیق رفتاری و عینی یافته ها با آمار به دست آمده حاصل پژوهشها، از یک بیمار مبتلا به میگرن خواسته شد علایم بیماریی اش را گزارش کند. او بیماریش را چنین وصف کرد:

درد و تیر کشیدن سر، حالت تهوع و استفراغ، حملات عصبی و احساس خطری که قبل از بروز حمله عصبی به او دست می دهد، از دست دادن رشته افکار، فراموش کردن نام افراد، مکانها و اشیا و نقاط و لکه های تاریک در دید چشمها. او همچنین غذاها، محرکهای تنش زا، صداها، بوها و تغییرات هورمونی که باعث ایجاد حملات می شوند را نام برد.

از جمله پیشرفتهای جدید دانش پزشکی برای کمک به افراد مبتلا به میگرن، مدیریت حساسیت به نور است.

طول موجهای نور که نوع آنها به منابع آن از جمله خورشید، لامپهای فلورسنت، مهتابی و ال ای دی های سفید فام وابسته اند، به عنوان عوامل واکنش زا و وخیم کننده حال میگرنی ها شناخته می شوند.

در سال ۲۰۱۶ در ادامه تحقیقات بورستن و گروهش مشخص شد که اثرات طول موجهای باریک تر مانند نور سبز در شدت یافتن سردردهای افراد میگرنی کمتر است. بنابراین راهکار جدیدی در شیوه مدیریت درمانی میگرن به دست آمده بر عینکهای آفتابی طراحی شده برای بیماران میگرنی متمرکز شد.

مطالعات انجام شده در دانشگاه میشیگان منجر به نتایجی شد که در پاسخ به این سوال که چرا لنزهای رنگی در درمان میگرن کمک کننده اند، پاسخ داد. در اصل لنزها به متعادل کردن واکنش مغز به اطلاعات دیداری و بصری کمک می کنند.

محققین بیان می کنند که وقتی عینک ها مطابق با نیازهای فردی ویژه هر بیمار، رنگی شوند، ۳۰ تا ۴۰ درصد احتمال بهبودی و کاهش علایم میگرن نسبت به وقتی که آزادانه و بدون داشتن اطلاعات کافی هر عینکی را استفاده می کنند، افزوده می شود.

ناگفته نماند که پزشکان و محققین، در کنار توصیه به استفاده از عینکهای رنگسایه دار به مبتلایان به میگرن، در مورد وابستگی به این عینکها نیز هشدار داده و استفاده از آنها را بعد از تاریک شدن هوا و داخل ساختمان منع می کنند زیرا می تواند درافزایش حساسیت به نور در چشمها و عود علایم میگرن دخیل باشد.

با توجه به گفته های بالا، فراهم کردن طیف باریک نور سبز بیشتر در منازل و متداول در ال.ای.دی های با طول موج باریک و فلورسنت ها در نوردرمانی و اتاقهای عمل برای کاهش نور تشعشعات و مانیتورها و جلوگیری از خستگی چشم و نیز استفاده از عینکهای آفتابی و مخصوص برای فیلتر کردن امواج تحمل ناپذیر در نهایت باعث کاهش سردرد ناشی از میگرن خواهد شد.( سلامت آنلاین / ترجمه: ثنا حاجی خانی)

تصویرها
میگرن؛ آتشفشانی که ناگهان فوران می‌کند
نمایش موجودیت‌ها