date_range دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۰:۳۵ ب.ظ

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در نشست خبری مطرح کرد برگزاری اولین اکسپوی بین‌المللی هنرمندان حوزه هنری در مالزی

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در نشست خبری مطرح کرد برگزاری اولین اکسپوی بین‌المللی هنرمندان حوزه هنری در مالزی

مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری از برگزاری اکسپوی هنرمندان حوزه هنری خبر داد و گفت: «در حال حاضر در این زمینه فعالیت‌های زیادی انجام داده و قدم‌های مثمرثمری برداشته‌ایم، ضمن اینکه می‌خواهیم این اکسپو فقط به داخل کشور محدود نباشد و ابعاد بین‌المللی نیز داشته باشد، روی این اصل قرار است اولین اکسپوی بین‌المللی هنرمندان حوزه هنری را در کشور مالزی برگزار کنیم.»

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» ، نشست خبری تشریح اهداف و برنامه‌های مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری روز گذشته با حضور مسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر این مرکز برگزار شد.

مسعود شجاعی‌طباطبایی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه بعد از ورود به مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، طرح و ایده‌های زیادی را برای پیشبرد و اعتلای بیشتر این حیطه در نظر دارد گفت: «یکی از فعالیت‌هایی که در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری روی آن متمرکز هستیم، بخش انتشارات است. به‌طوری که قراراست از اول مهرماه سال جاری دو هفته‌نامه تجسمی «هور» منتشر شود. تصور می‌کنم انتشار این نشریه می‌تواند اتفاق خوبی در وادی هنرهای تجسمی به شمار رود، به‌ویژه اینکه در این نشریه بسیاری از هنرمندان و منتقدان هنرهای تجسمی دست به قلم هستند و طبعا حضور این چهره‌ها می‌تواند در پرباری مطالب این نشریه نقش بسزایی داشته باشد. این نشریه تنها به صورت کاغذی منتشر نخواهد شد، بلکه قرار است در قالب فایل پی‌دی‌اف نیز روی سایت این مرکز قرار بگیرد.»

او اضافه کرد: «مساله دیگری که در این بخش وجود دارد انتشار کتاب دفاع مقدس و عاشوراست، چراکه امسال ماه محرم با هفته دفاع مقدس پیوند خورده و همزمان شده است. یکی دیگر از برنامه‌هایی که قرار است در هفته دفاع مقدس از سوی دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری به مرحله اجرا دربیاید، نمایش 50 عکس از دفاع مقدس است که تبدیل به پوستر و در فضای شهری در قالب بیلبورد در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد.»

شجاعی‌طباطبایی در این نشست همچنین از انتشار دو کتاب از زنده‌یاد «ابوالفضل عالی» هنرمند عرصه تجسمی خبر داد و گفت: در عین‌حال کتاب دیگری نیز در دست داریم که مجموعه آثار هنرمندان تجسمی را در برمی‌گیرد و بی‌تردید انتشار این کتاب می‌تواند اتفاق خوشایندی درعرصه تجسمی قلمداد شود. مساله دیگری که تلاش کرده‌ایم آن را به نتیجه برسانیم، انتشار کتاب تصویرسازی ایران است. ضمن اینکه از بدو ورود به مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری تمام تلاشم براین بوده که به تعامل با نهادهای مختلف نیز بپردازیم. یکی از این نهادها انجمن هنرهای تجسمی دفاع مقدس است که قرار است مجموعه آثار هنرمندان تجسمی را به صورت فردی در قالب کتاب چاپ کند. همچنین برای پیشبرد برنامه‌هایمان با دفتر طنز ادبیات سوره نیز ارتباط برقرار کرده‌ایم و شکی نیست که این تعامل می‌تواند خروجی سازنده‌ای در پی داشته باشد.»

مدیرمرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با بیان اینکه بعد از سفر ترامپ به عربستان، رهبر معظم انقلاب اسلامی به مساله هجو در هنر و ادبیات اشاره و تاکید کرده‌اند، نیز گفت: «در واقع بعد از به‌وجود آمدن اتفاقاتی مثل رقص شمشیر ترامپ در عربستان، مساله پرداختن به هجو از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد و متعاقب آن هنرمندان در هر شاخه از هنرهای تجسمی تلاش کرده‌اند از زاویه‌ای نو به این مساله نگاه و به خلق اثر بپردازند. ضمن اینکه کتابی هم در این راستا در دست چاپ است که به قلم ناصر فیض و علیرضا قزوه به رشته تحریر درآمده و حضور ترامپ در خاورمیانه را در قالب طنز و شعر به تصویر کشیده‌اند.

در کنار این کتاب نیز انتشار مجموعه مقالات عبدالمجید حسینی‌راد را در راس کارهایمان داریم که امیدوارم در بازه زمانی مناسبی چاپ شود.»

شجاعی طباطبایی در این نشست همچنین با تاکید بر اینکه ساخت مستندهایی از 40 هنرمند انقلابی را نیز در راس کار داریم، گفت: «از زمانی که به مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری وارد شدم تلاش کردم تا با همکاری دوستانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند اخبار به‌روز و مطالب تولیدی را روی این سایت قرار بدهیم تا علاقه‌مندان بتوانند بیشتر به پیگیری روند فعالیت‌های مرکز هنرهای تجسمی حوزه بپردازند. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که انجام داده‌ایم توجه به وضعیت صنفی هنرمندان تجسمی بوده است، به‌طوری که در حال‌ حاضر فرم‌های عضویت را برای هنرمندان عرصه تجسمی در سراسر کشور مهیا کرده‌ایم تا در صورت تمایل به ما بپیوندند. تولید تندیس و سردیس با مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همین‌طور شهدای مدافع حرم نیز از دیگر برنامه‌هایی است که قرار است در آینده نزدیک به آنها بپردازیم.»

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با اشاره به شهادت ناجوانمردانه شهید محسن حججی نیز گفت: «بی‌تردید شهامت و شجاعت او تا ابد در جامعه ما ساری و جاری خواهد بود. شهادت محسن حججی منبع الهام خوبی برای برخی از هنرمندان تجسمی قرار گرفت، چندان‌که حسن روح‌الامین هنرمند نقاش با اثری که ملهم از این شهید بزرگوار ارائه کرد توانست زوایایی از دلیری‌ها و پایمردی‌های او را به تصویر بکشد. ما بنا داریم در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هر هفته یک مراسم رونمایی از اثر یک هنرمند داشته باشیم، به‌طوری که در هفته جاری، اثر حسن روح‌الامین با عنوان «دیدار» رونمایی می‌شود هفته‌های آتی نیز متعلق به آثار هنرمندانی چون حمید قدیریان، محمدعلی نادری و... خواهد بود.»

شجاعی‌طباطبایی در ادامه این نشست گفت: «عمده تلاش ما در این مرکز متمرکز شدن بر موضوعات انقلاب و دفاع مقدس است. به‌ویژه اینکه شواهد و کارنامه تجسمی نشان می‌دهد در این زمینه پتانسیل خوبی از منظر هنرمندانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند وجود دارد. مساله‌ای که سعی کرده‌ایم در این دوره نسبت به آن غافل نباشیم مساله آموزش است، خاصه اینکه استعدادها و اساسا ظرفیت‌های تجسمی در شهرستان‌های دورافتاده وجود دارند که اگر شرایط برای فعالیت آنها فراهم شود می‌توانند در تبلور و شکوفایی بیشتر تجسمی کشور نقش داشته باشند. نمونه بارز این مساله استان کهگیلویه و بویراحمد است که هنرمندانی در این استان زندگی می‌کنند که اگرچه ناشناخته مانده‌اند اما توانسته‌اند در شاخه‌های مختلف هنری به کسب مقام بپردازند.» 

به گفته مسعود شجاعی‌طباطبایی قراراست به‌زودی درهای گالری‌های حوزه هنری در روزهای پنجشنبه و جمعه به روی عموم مخاطبان باز شود و آثاری که به فراخور موضوعات مختلف در این نمایشگاه‌ها ارائه می‌شوند در معرض دید عموم قرار بگیرند. همچنین شناسنامه‌دار کردن آثار تجسمی از دیگر مباحثی بود که مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در این نشست به آن اشاره کرد.

مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری در پایان این نشست از برگزاری اکسپوی هنرمندان حوزه هنری خبر داد و گفت: «در حال‌ حاضر در این زمینه فعالیت‌های زیادی انجام داده و قدم‌های مثمر‌ثمری برداشته‌ایم، ضمن اینکه می‌خواهیم این اکسپو فقط به داخل کشور محدود نباشد و ابعاد بین‌المللی نیز داشته باشد، روی این اصل قرار است اولین اکسپوی بین‌المللی هنرمندان حوزه هنری را در کشور مالزی برگزار کنیم.»

در پایان این نشست نیز نقاشی «دیدار» اثر حسن روح‌الامین که لحظه اسارت محسن حججی را به تصویر کشیده بود، رونمایی شد.

نمایش موجودیت‌ها