date_range سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ

گزارش میدانی از وضعیت توزیع ارز در فردوسی تجار و رویای دلار 4200 تومانی

گزارش میدانی از وضعیت توزیع ارز در فردوسی تجار و رویای دلار 4200 تومانی

تعدادی از مردم که برای خرید ارز به اینجا آمده‌اند در واکنش به صحبت‌های اخیر دولتی‌ها مبنی بر اینکه بازار واقعی ارز ایران در کوچه پس‌کوچه‌ها نیست، می‌گویند: «اگر اینجا بازار ارز نیست پس کجاست؟ ما باید ارز را کجا بخریم وقتی نه صرافی ارز می‌فروشد نه بانک؟ آنها می‌گویند دلار 4200 تومانی به جیب تعداد محدودی از افراد می‌رود و همه نمی‌توانند این ارز را تهیه کنند.»

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دلار 4200 تومانی در حالی از سوی دولت به‌عنوان ارز رسمی اعلام شده که بانک مرکزی مدعی است تمامی نیازهای واقعی ارز را با این قیمت پاسخ می‌دهد، این در حالی است که حتی تجار و بازرگانان بزرگ با نقد به سیاست اخیر دولت خواستار تعیین راهی برای حل مشکلات به‌وجود آمده در تامین ارز مورد نیازشان شده‌اند.

در روزهای اخیر به‌دفعات اعضای اتاق بازرگانی و سایر فعالان اقتصادی کشور تاکید کرده‌اند که قادر به تامین ارز مورد نیازشان نیستند و حتی برای تجارت در بیرون مرزها با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند، چراکه بانک مرکزی اجازه ورود و خروج بیش از 10 هزار دلار را نمی‌دهد. اتفاقات به ‌وجود آمده در بازار ارز طی ماه‌های اخیر موجب شده دلار قاچاق به‌دفعات رکوردهای نجومی را به ‌ثبت برساند، البته این در حالی است که دولتمردان زیر بار این نرخ‌ها نرفته و می‌گویند این قیمت‌ها را به ‌رسمیت نمی‌شناسند. حتی دو روز پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور علنا اعلام این قیمت‌ها در برخی رسانه‌ها را  اخبار نادرست خواند و گفت: «اخبار بدون مبنا و بی‌اساس درخصوص خریدوفروش ارز در بازار غیررسمی منتشر می‌شود که منبع آن، مبهم و نامشخص است و نباید به این اطلاعات غیرصحیح اتکا کرد.»

در عین حال محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هم اعلام کرده بازار واقعی ارز ایران، بازار فعلی و معاملاتی که در کوچه پس‌کوچه‌ها انجام می‌شود، نیست.

 رونق معامله درگوشی دلار قاچاق

خیابان فردوسی از چند ماه قبل با ورود نیروی انتظامی خالی از گعده‌های گسترده دلال‌ها شد؛ پاتوق اصلی دلارفروش‌های فردوسی که مقابل پاساژ افشار بود، مدت‌هاست خالی شده و ساکنان آن در نقاط مختلف این خیابان متواری هستند. اگر گذرتان به خیابان فردوسی بیفتد به‌راحتی می‌توانید نظاره‌گر معاملات در گوشی برای خرید و فروش دلار باشید. البته کنار حضور فعال دلال‌ها، سکوت صرافی‌ها بسیار به‌چشم می‌خورد، چراکه تقریبا تمام صرافی‌های خیابان فردوسی به‌اجبار دست از کار کشیده و اطلاعیه «خرید و فروش ارز نداریم» را روی در مغازه‌هایشان چسبانده‌اند. اگر وارد این صرافی‌ها شوید همان ابتدا صراف‌ها می‌گویند هیچ ارزی برای خرید و فروش نداریم و اجازه نمی‌دهند بیشتر از آن در مغازه‌هایشان بایستید. البته صرافی‌ها که قبلا کنار خرید و فروش ارز به انجام حواله‌های ارزی هم می‌پرداختند این روزها بسیار گله دارند و می‌گویند با سیاست اخیر بانک مرکزی رسما بیکار شده‌ایم و از صبح تا غروب مغازه را باز نگه می‌داریم تا گرفتار تعزیرات نشویم ولی هیچ چیزی برای خرید و فروش و معامله نداریم.

 صرافی‌ها از ترس تعزیرات تعطیل نمی‌کنند

یکی از این صراف‌ها گفت: «بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد مغازه‌مان را ببندیم وگرنه اصلا نمی‌آمدیم به بازار.» او می‌گوید: «بسیاری از صرافی‌ها در تلاطم‌های اخیر ارزی به ‌کمک بانک مرکزی آمدند اما بانک مرکزی تمام کاسه‌کوزه‌ها را بر سر صرافی‌ها شکست و آنها را بیکار کرد.» این صراف‌ها می‌گویند هزینه اجاره مغازه، آب، برق و... با وجود بیکاری برای ما سنگین است و نهایت یک ماه دیگر با این وضعیت دوام بیاوریم. تعدادی از صرافی‌ها که در خیابان فردوسی حضور دارند این روزها مشغول خرید و فروش سکه شده‌اند و می‌گویند سود سکه فعلا مشکلی ندارد و به‌صرفه است. مشاهدات از سطح خیابان فردوسی نشان می‌دهد تعداد زیادی از مردم که قصد سفر به خارج از کشور را دارند برای تهیه ارز مجبورند با دلال‌ها وارد مذاکره شوند و از آنها بخواهند که دلار مورد نیازشان را برایشان تهیه کنند.

 معامله دلار 7000 تومانی مثل آب خوردن

یکی از دلا‌ل‌ها می‌گوید: «اکثرا همکاران ما الان فروش ندارند و بیشتر خریدار دلار و یورو هستند، ولی اگر مشتری خوبی داشته باشیم با جمع‌آوری دلار از یکدیگر مشتری را از دست نمی‌دهیم.» او می‌گوید بعضی از مشتری‌ها حتی تا هفت هزار تومان هم به دلار پول می‌دهند، چراکه این افراد مجبورند ارز مورد نیازشان را تامین کنند و به سفر بروند.

دلال‌ها می‌گویند مردم عادی و مسافران خریداران اصلی دلار از آنها هستند، چراکه با تعطیل شدن صرافی‌ها فقط از طریق دلال‌ها می‌توان ارز خرید.

یکی از دلال‌ها می‌گوید امروز فروشنده در بازار زیاد است و همین امر باعث شده قیمت دلار قاچاق که دیروز تا 7200 تومان هم رفت به 6800 تومان کاهش پیدا کند.

وی می‌افزاید روز گذشته همزمان با افزایش خریدار این ارز هم در بازار بسیار زیاد بود.

دلال دیگری می‌گوید: «این روزها خرید ارز از مسافران خارجی خیلی به‌صرفه است؛ هم برای ما هم برای آنها، چراکه بانک مرکزی یورو را از خارجی‌ها با قیمت 5200 تومان می‌خرد ولی ما با هفت هزار تومان ارز آنها را می‌خریم، طبیعی است که برای خارجی‌ها فروش ارز به دلال‌ها به‌صرفه‌تر است.»

 اگر کوچه پس‌کوچه فردوسی بازار ارز نیست، پس کجاست؟

اگر مردم و مسافران عادی قصد خرید ارز را داشته باشند، مجبورند سراغ دلال‌های ارز در خیابان فردوسی بروند که پاتوق‌شان در خیابان‌های مجاور چهارراه استانبول است. اکثر این دلال‌ها دستگاه کارتخوان دارند و موقع خرید و فروش با کارتخوان همراه‌شان به‌راحتی معامله را انجام می‌دهند. به ‌لطف اتفاقات اخیر در بازار ارز اکثر دلال‌ها و البته مردم که به فردوسی آمده‌اند تحلیلگر ارزی شده و هر یک پیش‌بینی خود را از آینده این بازار می‌گویند، ولی تقریبا اکثر آنها معتقدند سود اصلی این وضعیت به جیب دولت رفته و مردم باز هم ضرر می‌کنند.

تعدادی از مردم که برای خرید ارز به اینجا آمده‌اند در واکنش به صحبت‌های اخیر دولتی‌ها مبنی‌بر اینکه بازار واقعی ارز ایران در کوچه پس‌کوچه‌ها نیست، می‌گویند: «اگر اینجا بازار ارز نیست پس کجاست؟ ما باید ارز را کجا بخریم وقتی نه صرافی ارز می‌فروشد نه بانک؟ آنها می‌گویند دلار 4200 تومانی به جیب تعداد محدودی از افراد می‌رود و همه نمی‌توانند این ارز را تهیه کنند.»

یکی از دلال‌ها می‌گوید: «اگر معامله با کسی قطعی شود معمولا در داخل شعب بانک‌های خیابان فردوسی یا پاساژ در کوچه‌های اطراف جنس را تحویل مردم می‌دهیم.»

نمایش موجودیت‌ها