date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۵:۵۶ ب.ظ

یادداشت/ محسن پاکباز روزنامه‌نگار لقمه‌ای بزرگ‌تراز دهان عربستان

یادداشت/ محسن پاکباز روزنامه‌نگار لقمه‌ای بزرگ‌تراز دهان عربستان

به نظر می‌رسد حالا عربستان به هدف بزرگ‌تری از تسلط بر یمن فکر می‌کند و آن هدف، تسلط کامل بر شبه‌جزیره عربستان است تا از این طریق امکانات تمام کشورهای منطقه را در راستای اهداف خود در اختیار بگیرد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» ، کشور پادشاهی عمان را همگان به‌عنوان کشوری بیطرف در مسائل منطقه می‌شناسند. نقش میانجیگری این کشور در بسیاری از تنش‌های به وجود آمده بین کشورها از جمله ایران و آمریکا و حل مسائل بسیاری به واسطه این کشور، عمان را به بازیگری مهم در حفظ امنیت و ثبات منطقه تبدیل کرده است. عمان با سه کشور امارات، یمن و عربستان مرز مشترک دارد، اما همین هم‌مرزی، اخیرا برای این سلطان‌نشین نگرانی‌های جدی به دنبال داشته است.

  باز هم مسابقه تسلیحاتی

روزنامه «نشنال اینترست» چاپ آمریکا اخیرا گزارشی درباره آماده‌سازی زمینه توسط وزارت دفاع ایالات متحده برای فروش 23 فروند هواپیمای اف 16 جدید به قیمت 63 میلیون دلار به کشور عمان خبر داد. این قرارداد برای کشوری که به گفته بسیاری جزیره امن در منطقه خود است شاید بسیار عجیب باشد. اما اگر به تحولات چند سال اخیر و دقیق‌تر بخواهیم بگوییم تحولات سه سال گذشته بنگریم، متوجه علل نگرانی‌های عمان می‌شویم.

  مرز‌های ناامن

همان‌طور که گفته شد این کشور با امارات، عربستان و یمن هم‌مرز است و هم‌اکنون دو کشور عربستان و امارات در حال جنگ با یمن هستند. عربستان در راستای اقدامات خود علیه یمن، ترکیب جمعیتی مناطق مرزی یمن و عمان را که غالبا شیعیان و اهل تسنن شافعی تشکیل می‌دادند، تغییر داده و با حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر القاعده، گروه‌های افراطی وهابی را در این مناطق مستقر کرده است.

مناطق مرزی یمن و عمان به دلیل ترکیب جمعیتی یکسان و روابط خانوادگی میان ساکنان این مناطق همواره مناطق امنی به حساب می‌آمد و برای حفظ امنیت مرزهای خود به گروه‌های یمنی تکیه داشت، ولی در حال حاضر این مناطق دیگر امن نیستند.

  انتقام عربستان

عمان از ابتدای جنگ عربستان علیه یمن از ورود به «ائتلاف عربی» خودداری و اعلام بی‌طرفی کرد. همین موضوع باعث خشم عربستان شد. این کشور همواره بر این تصور بود که تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تحت اوامر ریاض هستند ولی جنگ علیه یمن باعث دو دستگی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شد.

محاصره قطر از سوی عربستان، مصر، امارات و بحرین نیز عامل دیگری بود که موجب شد بی‌اعتمادی کشورهای عربی به عربستان بیشتر شود. عمان نیز از نظر جغرافیایی تشابه بسیاری با یمن و قطر دارد و در صورتی که عربستان بخواهد این کشور را به دلیل مخالفت با اقدامات ریاض در منطقه مورد حمله یا محاصره قرار دهد، عمان بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود.

  استفاده از ایران برای حمله

عربستان اخیرا اقداماتی را علیه عمان شروع کرده است و این کشور را متهم به همکاری با ایران و دست داشتن در «قاچاق سلاح» برای نیروهای انقلابی یمن از طریق مرزهای مشترک کرده؛ اتهاماتی که همواره از سوی عمان رد شده است.

ریاض در مدت اخیر علاوه‌بر اقدامات نظامی در مرز عمان، دو مدرسه تدریس تعالیم وهابی نیز در استان «المهره» در مرز با عمان تاسیس کرده تا از این طریق نفوذ خود در قبایل مرزنشین با عمان را تثبیت کند. به نظر بسیاری از تحلیلگران داخلی عمان، اقدامات عربستان در درازمدت می‌تواند به بروز تنش در مناطق مرزی عمان تبدیل شود و ممکن است نتیجه‌ای مانند آنچه در سوریه رقم خورد، یعنی تسلط گروه‌های تروریستی و تندرو بر مناطق مرزی اتفاق بیفتد.

  ریاکاری برای ناامنی

عربستان در مدت اخیر با وجود آنکه مناطق یمنی تحت سیطره ائتلاف عربی در فقر و عدم وجود امکانات رفاهی به سر می‌برند، بسیار تلاش می‌کند مناطق یمنی هم‌مرز با عمان از رفاه کامل برخوردار باشند. از جمله این اقدامات آب‌رسانی، درختکاری، ساخت مدارس و تدریس ماده‌های درسی عربستان، ساخت و ترمیم زیرساخت‌های ضروری از جمله برق و راه‌سازی است که باعث شده قبایل مرزنشین عمان نیز به سمت عربستان جذب شوند.

به نظر می‌رسد حالا عربستان به هدف بزرگ‌تری از تسلط بر یمن فکر می‌کند و آن هدف، تسلط کامل بر شبه جزیره عربستان است تا از این طریق امکانات تمام کشورهای منطقه را در راستای اهداف خود در اختیار بگیرد.

نمایش موجودیت‌ها