date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۰۵:۰۶ ق.ظ

سردی بی‌سابقه روابط دو متحد سفری که برای سومین بار لغو شد

سردی بی‌سابقه روابط دو متحد سفری که برای سومین بار لغو شد

ترامپ در لندن به هیچ‌وجه محبوب نیست؛ «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس و «صادق خان» شهردار لندن و برخی مقامات انگلیس جز مخالفان سرسخت سیاست‌های ترامپ و سفر وی به این کشور هستند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» ، در غیاب ترامپ، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا قرار است در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت این کشور در لندن حاضر شود. این در حالی است که سخنگوی دفتر نخست‌وزیر انگلیس با اشاره به لغو چندباره سفر ترامپ، آمریکا را متحد قدیمی خود خوانده است، اما شکی نیست که تصمیم ترامپ مبنی‌بر لغو سفر به انگلیس در کنار تنش‌های لفظی اخیر بین رهبران دو کشور از تعمیق سردی روابط میان دو کشور حکایت دارد و آینده روابط دو کشور را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد؛ آینده‌ای که برای دولتمردان انگلیسی بعد از خروج از اتحادیه اروپایی و بدون حمایت آمریکا چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای را متصور خواهد بود.

رسانه‌های انگلیسی درحالی خبر از لغو سفر ترامپ به این کشور می‌دهند که قرار بود وی ماه آینده سفری به لندن داشته باشد. دلیل سفر ترامپ به لندن افتتاح ساختمان جدید سفارت آمریکا در این شهر اعلام شده بود، حال اینکه «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس نخستین فردی بود که بعد از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا از وی برای حضور در انگلیس دعوت به عمل آورده بود و تقریبا همه منتظر سفر قریب‌الوقوع ترامپ به انگلیس بودند.

  مخالفان سفر ترامپ به انگلیس

اما ترامپ در لندن به هیچ‌وجه محبوب نیست؛ «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس و «صادق خان» شهردار لندن و برخی مقامات انگلیس جزء مخالفان سرسخت سیاست‌های ترامپ و سفر وی به این کشور هستند. درحالی که «کوربین» پیشتر از طرفدارانش درخواست کرده بود اگر ترامپ به انگلیس سفر کرد با حضور خود «پیام روشنی» به او بدهند، «صادق خان» شهردار مسلمان لندن نیز حمایت ترامپ از یک گروه افراط‌گرا را دلیل عدم استقبال از سفر ترامپ اعلام کرده است. در این بین مردم انگلیس نیز که دل خوشی از سیاست‌های جدید ترامپ ندارند با جمع‌آوری طوماری با نزدیک به 8/1 میلیون امضا مخالفت خود را با سفر رئیس‌جمهور آمریکا به کشورشان نشان دادند.

  بهانه ترامپ برای سفر به لندن

افتتاح ساختمان جدید سفارت آمریکا که با هزینه‌ای بالغ بر 750 میلیون پوند ساخته شده است، بهانه‌ای بود که ترامپ 26 و 27 فوریه (هفتم و هشتم اسفند) به لندن سفر کند اما با اینکه مقدمات سفر ترامپ فراهم شده بود و دولت انگلیس با وجود مخالفت گسترده مردم قصد داشت از ترامپ در پایتخت انگلیس استقبال کند به ناگاه ترامپ از «دلسردی» خود برای سفر به انگلیس خبر داد. واقعیت این است که ترامپ از میزان تنفر مردم انگلیس از خودش باخبر است و چون انتظار دارد در لندن با فرش قرمز و استقبال گسترده مردم مواجه شود قید سفر به انگلیس را در حال حاضر زده است.

  دلیل منفور بودن ترامپ در میان لندن‌نشینان

اقدامات ترامپ را می‌توان به دو دسته داخلی و بین‌المللی تقسیم کرد، در زمینه بین‌المللی به رسمیت ‌شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و اقدام به تغییر محل سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منجر به واکنش جامعه مسلمان انگلیس و نارضایتی جامعه مدنی و حقوق‌بشری این کشور شد. از سویی دیگر بازنشر چند فایل ویدئویی با محتوای  اسلام‌‌ستیزانه متعلق به یکی از سرکردگان گروه‌های نژادپرست و افراطی که در حساب کاربری توییتری این فرد منتشرشده، توسط ترامپ بود که علاوه‌بر ایجاد موج اعتراضات مسلمانان در انگلیس، واکنش «ترزا می» نخست‌وزیر، «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر و «صادق خان»شهردار لندن را نیز در پی داشت. اعتراضات تا جایی ادامه یافت که نخست‌وزیر انگلیس بازنشر ویدئوهای اسلام‌ستیزانه گروه راست‌افراطی موسوم به «بریتانیا اول» توسط ترامپ را «اقدام اشتباهی» دانست. انتقاد «می» از این اقدام ترامپ در حالی رخ داد که پیشتر وی تصمیم ترامپ در شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را با این جمله که «این تصمیم کمکی به چشم‌انداز صلح در منطقه خاورمیانه نمی‌کند» نیز به باد انتقاد گرفته بود.

  هواداران ترامپ در لندن

اما ترامپ طرفدارانی هم در میان سیاستمداران انگلیسی دارد؛ «بوریس جانسون»، وزیر خارجه این کشور، «کوربین» و «صادق خان» را به تخریب روابط دو کشور آمریکا و انگلیس متهم کرد. «جانسون» در توییتر خود با طوطی‌صفت خواندن مخالفان سفر ترامپ به انگلیس گفت که اجازه نمی‌دهد این افراد روابط دو کشور را به خطر بیندازند. در واقع این سومین باری است که سفر ترامپ به انگلیس با مشکل مواجه می‌شود و به نظر می‌رسد این مساله باعث سردی روابط دو طرف شود. شاید با شرایط کنونی سفر ترامپ به انگلیس تا مدت‌ها به حالت تعویق دربیاید، چراکه از یک سو ترامپ علاقه‌مند است در میان حمایت گسترده مردمی وارد این کشور شود و از سوی دیگر اقدامات وی نهادهای مدنی و مردم انگلیس را به برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات ضد یک رئیس‌جمهور در صورت سفر وی به این کشور ترغیب کرده است.

  سفر ترامپ به انگلیس با رویکرد اقتصادی

تحولاتی که پیرامون سفر ترامپ به انگلیس و لغو چندباره آن در کنار خارج‌شدن این کشور از اتحادیه اروپایی موسوم به برگزیت و امیدواری‌ لندن‌نشین‌ها نسبت به گسترش روابط اقتصادی با آمریکا در حال رخ دادن است آن دسته از تحلیلگران را که منتظر سفر ترامپ به این کشور بودند تا به این شیوه روابط اقتصادی این کشور بعد از برگزیت وارد مرحله جدید شود، ناامید کرده است. این در حالی است که طبق برنامه در ماه مارس پیش رو، مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا در رابطه با آینده روابط اقتصادی طرفین آغاز می‌شود و انگلیس امیدوار بود که در «پسابرگزیت» و رهایی از قوانین دست‌وپا گیر تجاری اتحادیه ‌اروپا بتواند با آزادی بیشتر روابط خود را با آمریکا که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در انگلیس است یا دیگر کشورها ادامه دهد.

  اختلافی دیگر در میان روابط لندن و واشنگتن

اما اختلاف دو کشور فقط به مواضع ترامپ در قبال مساله قدس و کنش‌های نژادپرستانه وی محدود نمی‌شود، بروز اختلاف بین دو شرکت هواپیمایی «بویینگ» و «بمباردیر» نیز به محل اختلاف مقامات بلندپایه دو کشور تبدیل شده است. مقامات «بویینگ» شرکت انگلیسی را در رابطه با حمایت شدن از طرف دولت کانادا متهم می‌کنند، مساله‌ای که «ترزا می» را مجبور به دخالت کرد و از ترامپ خواست به این پرونده ورود و مساله را حل کند اما در عین ناباوری ترامپ در این رابطه اقدامی نکرد. عدم همکاری ترامپ اما با وضع تعرفه‌های بسیار بالا برای اقلام وارداتی شرکت انگلیسی «بمباردیر» رو به وخامت گذاشت، چراکه این موضوع با به خطر افتادن شغل چند هزار کارمند شرکت انگلیسی در ارتباط مستقیم است.

مساله شرکت بمباردیر اما برای ترزا می مساله مرگ و زندگی است، زیرا به مشکل خوردن این شرکت بزرگ که در ایرلند شمالی قرار دارد می‌تواند اتحاد نیم‌بند نخست‌وزیر انگلیس را با اعضای حزب دموکراتیک ایرلند شمالی در پارلمان انگلیس شکننده‌تر سازد. با اینکه طبق اعلام کاخ سفید در غیاب ترامپ، «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا قرار است در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت این کشور در لندن حاضر شود و از سویی سخنگوی دفتر نخست‌وزیر انگلیس با اشاره با اتفاقات اخیر آمریکا را متحد قدیمی خود خوانده است اما شکی نیست که تصمیم ترامپ مبنی‌بر لغو سفر به انگلیس در کنار تنش‌های لفظی اخیر بین رهبران دو کشور از تعمیق سردی روابط میان دو کشور حکایت دارد و آینده روابط دو کشور را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد؛ آینده‌ای که برای دولتمردان انگلیسی بعد از خروج از اتحادیه اروپایی و بدون حمایت آمریکا چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای را متصور خواهد بود.

 

* نویسنده : سید احمد موسوی روزنامه‌نگار

نمایش موجودیت‌ها