date_range چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۵۱:۲۴ ق.ظ

از جذب نفرات مصدوم تا مذاکره با بازیکن 32 ساله استقلال و گاف‌های بی‌امان

از جذب نفرات مصدوم تا مذاکره با بازیکن 32 ساله استقلال و گاف‌های بی‌امان
دسته خبری: ورزش|فوتبال

در طول این سال‌ها کم پیش نیامده که یک یا هر دو تیم سرخابی‌ها درگیر ندانم‌کاری‌های مدیریتی قرار گرفته باشند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» ،  فقط 9 روز تا آغاز هجدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر برای تیم آبی‌پوش پایتخت زمان باقی مانده است و حقیقتا شرایط کنونی آنها چیزی نبود که بدبین‌ترین هوادارشان هم پیش‌بینی‌اش را کرده باشد. استقلال چندروزی است به اردوی ترکیه رفته ولی بازیکنان این تیم هنوز به‌طور کامل کنار هم قرار نگرفته‌اند و همچنان تکلیف چند نفر هم مشخص نیست. همین مسائل باعث شده هواداران استقلال نگران‌تر از هر زمانی باشند و مستاصل‌وار یک روز جلوی باشگاه و روز دیگر مقابل ساختمان وزارت ورزش تجمع کنند و اعتراض خود را به گوش بالاترین نهاد ورزشی کشور برسانند و گلایه‌های خود را در فضای حقیقی و مجازی فریاد بزنند.

اما چه خبر از این روزهای استقلال؟ در داخل زمین که تیم شفر سعی می‌کند با انجام بازی‌های دوستانه خود را به شرایط ایده‌آل نزدیک کند. پیرمرد آلمانی چشم به راه تکمیل‌شدن تیمش است و در نبود ستاره‌هایی که یا مصدومند یا رفته‌اند یا ماندن‌شان صددرصد نشده با بازیکنان جوان به دیدار دو تیم اوکراینی و مراکشی رفت و ماحصل این دو مسابقه یک باخت و یک تساوی بود. پیرمرد 68 ساله تمام تجربه و حربه‌هایش را به کار می‌گیرد تا تیمش بابت دیر شروع کردن دوران ‌آماده‌سازی در لیگ ضربه نخورد.

خارج از تیم اما داستان به کلی متفاوت است. اتمسفر موجود به‌شدت آزاردهنده شده و با وجود فشارهای زیاد بیرونی و درونی، هنوز پایدار نشده است. تیام و جپاروف به هر ترتیبی قرار است ماندنی شوند و حالا خبر از قطعی‌شدن جذب مارکوس نئومایر آلمانی 32 ساله می‌رسد. خرید یک بازیکن آلمانی به نظر خوش‌کارنامه می‌تواند جالب‌توجه باشد اما در دل این خرید نقل و انتقالاتی دو وعده و ادعای دیگر مدیرعامل باشگاه زیرسوال رفت و نشست کنار بی‌اعتبارشده‌های قبلی!

مدیریت استقلال اعلام کرده بود به دلیل نوسانات ارزی و بالا رفتن قیمت دلار دیگر به جز جپاروف و تیام بازیکن خارجی دیگری به تیم نمی‌آید اما بازیکن آلمانی خلاف این قضیه را ثابت کرد. همچنین افتخاری در یکی از آخرین گفت‌وگوهای خود صراحتا گفته بود دیگر بازیکن بالای 28 سال جذب نخواهد شد اما نئومایر خیلی زود نقش ناقض حرف‌های آقای مدیرعامل را ایفا کرد.

مجید حسینی سرانجام پاسپورتش را از استقلالی‌ها گرفت و راهی ترکیه شد. شنیده می‌شود یک پیشنهاد بسیار بالا از طرف افتخاری و باشگاه استقلال، حسابی جوان ملی‌پوش آبی‌ها را وسوسه کرده؛ به حدی که او حالا برای انتخاب مقصد فصل بعد خود مردد شده است. حضور مجید حسینی در ترکیب استقلال قطعا به مستحکم‌تر شدن خط دفاعی کمک می‌کند اما بلاشک نقش امید ابراهیمی در مرکز میدان آبی‌ها مهم‌تر بود. بازیکنی که حالا با تیم جدیدش الاهلی قطر در عمان به سر می‌برد و اردوی پیش‌فصل را در جوار نایجل دی یونگ پشت‌سر می‌گذارد و اگر همین پیشنهاد بالا به جای حسینی به او ارائه شده بود شاید الان هوس تغییر فضای فوتبالی به سرش نمی‌زد و با شماره 6 استقلال در مقابل فتح رباط مراکش در آنکارا به میدان می‌رفت و خودش را برای فصل جدید مهیا می‌کرد.

به‌رغم همه گفته‌های بالا باز هم مشکلات باشگاه استقلال به اتمام نرسیده و تقریبا جدایی آقاخان و تیموری قطعی شده است. این دو بازیکن که به صورت مصدوم جذب شدند بعد از فشار شدید رسانه‌ها و مردم، حالا تا در خروج باشگاه فاصله چندانی ندارند اما این دو خرید ناموفق هم باعث نشدند تا مدیریت باشگاه دو ستاره ایران، به خودش بیاید و فلسفه جدیدش یعنی «مصدوم‌گیری» را فراموش کند. آنها تیموری و آقاخان را رد می‌کنند اما در عوض علی کریمی‌ای را به خدمت می‌گیرند که تا حدود سه ماه دیگر نمی‌تواند به میدان برود و به گفته دکتر نوروزی دیسک‌کمر هم دارد.

مشکلاتی از این دست برای سرخابی‌های پایتخت چیز تازه‌ای نیست و مختص یک تیم هم نمی‌شود. در طول این سال‌ها کم پیش نیامده که یک یا هر دو تیم درگیر ندانم‌کاری‌های مدیریتی قرار گرفته باشند. پرسپولیس هنوز درحال گذراندن محرومیت مدیریت قبلی است و عملکرد خوب گرشاسبی هم نتوانسته به صورت کامل، آن ضربه‌ها را مهار و رفع و رجوع کند. سرخابی‌ها سال‌هاست به این مشکلات عادت کرده‌اند و خیلی خوب راه کنار آمدن با آن را آموخته‌اند. مدیران این دو باشگاه هم خیلی خوب به فکر این هواداران هستند و هر بار با اشتباهاتی جدید، آنها را برای مدتی سورپرایز می‌کنند و سپس به سراغ یک گاف جدید و نو می‌روند!

 

* نویسنده : حسن بابازاده روزنامه‌نگار

نمایش موجودیت‌ها