date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۴:۴۸ ب.ظ

یادداشت/ شهربانو جمعه‌پور روزنامه‌نگار چالش‌های کاخ سفید برای تغییر رژیم در ایران

یادداشت/ شهربانو جمعه‌پور روزنامه‌نگار چالش‌های کاخ سفید برای تغییر رژیم در ایران

درهای نفوذ به ایران از طریق مردم بسته است. این دقیقا برخلاف چیزی است که در جریان بحران‌های عربی در کشورهای مثل لیبی، مصر و… شاهد بوده‌ایم. در این کشورها مردم از نظام جدا بودند و به همین دلیل مقابل نظام ایستادند و از حمایت کشورهای غربی و آمریکا نیز با آغوش باز استقبال کردند، اما شرایط در ایران متفاوت است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» ، بر کسی پوشیده نیست که یکی از خواسته‌های قلبی مقامات واشنگتن از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران از سال 1357 تاکنون، براندازی حکومت اسلامی بوده است. نیازی نیست برای این ادعا به دنبال شاهد باشیم، زیرا شواهد و قرائن موجود به‌خوبی این موضوع را اثبات می‌کند.

مقامات آمریکا به‌وضوح در سخنان خود از تغییر رژیم در ایران سخن می‌گویند و واشنگتن تاکنون در این راستا برنامه‌های متعددی را عملی کرده است. مثلا اوایل سال 92 نشریه «هافینگتون پست» اعلام کرد: «برنامه ارائه‌شده توسط سناتور مارک کرک در سنای آمریکا طوری طراحی شده است که می‌تواند کنگره را به سمت و سویی ببرد که از کلیت رژیم تحریم‌ها به‌منظور براندازی نظام در ایران استفاده کند. مهر سال جاری نیز رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر بر تلاش آمریکا برای تغییر رژیم در ایران تاکید کرد.» وی در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» گفت: «تلاش ما این است که از صداهای معتدل در ایران حمایت و از دموکراسی‌خواهی و آزادی‌طلبی آنها پشتیبانی کنیم، به این امید که روزی مردم ایران کنترل حکومت این کشور را باز پس بگیرند و تاریخ غنی این کشور را احیا کرده و عضوی مثمرثمر در تجارت و اقتصاد منطقه باشند.»

نگاهی اجمالی به عملکرد آمریکا در کشورهای مختلف نشان می‌دهد واشنگتن در برخی کشورها از طریق انقلاب‌های رنگی و در بعضی دیگر با زور قوای نظامی‌اش توانسته است به مقاصدش دست یابد. اما در ایران شرایط کمی متفاوت است و آمریکا نتوانسته به هدف خودش که همان براندازی نظام جمهوری اسلامی است، برسد. حال یک سوال اساسی پیش می‌آید و آن اینکه چرا تاکنون واشنگتن نتوانسته است در زمینه تغییر رژیم در ایران موفق عمل کند. در پاسخ به سوال بالا باید به دو عامل مهم اشاره کنیم. اول، ماهیت رابطه مردم و نظام جمهوری اسلامی و دوم، بدبینی مردم ایران به واشنگتن. در توضیح مورد اول باید بگوییم که ارتباط میان مردم و نظام جمهوری اسلامی یک رابطه معنوی و دینی است. گردهمایی‌های میلیونی که پس از هر نوع اغتشاش در ایران به حمایت از حکومت برگزار می‌شود، موید همین موضوع است که مردم حتی با وجود کاستی‌های اقتصادی و اشتباهات سیاسی اصل نظام را تنها نخواهند گذاشت. مردم و نظام در ایران دو مقوله جدا از یکدیگر نیستند. نمی‌توان علیه نظام ایران وارد جنگ شد و با مردم اظهار دوستی و مودت کرد. در همین ارتباط می‌توان به عدم مقبولیت ترامپ در ایران اشاره کرد. اگرچه وی در جریان اغتشاشات اخیر از مردم حمایت کرد، این اظهارات موجب کاهش رنجش مردم ایران از ترامپ که علیه ایران عمل می‌کند، نشد. از آنجا که در راس نظام جمهوری اسلامی مقام رهبری قرار دارد که شخصیتی مذهبی و دینی است و قوانین و قواعد اسلامی نیز در کشور اجرا می‌شود، مردم نگاهی دین‌محور به حکومت دارند و معتقدند ضربه خوردن به نظام جمهوری اسلامی به منزله ضربه دیدن اسلام است. به همین جهت واشنگتن تاکنون نتوانسته است در اعمال برنامه‌های ضد ایرانی‌اش موفق باشد.

بدبینی شدید مردم ایران به آمریکا دومین عاملی است که تاکنون باعث عدم موفقیت برنامه‌های خرابکارانه آمریکا در ایران شده است. مردم ایران سابقه تاریخی مثبتی از آمریکا در ذهن‌شان ندارند. در مرحله اول واشنگتن یکی از دوستان نزدیک خاندان پهلوی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر ایران حکومت می‌کرد، به حساب می‌آید. از سوی دیگر، در دوران هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز آمریکا در کنار صدام حسین بود. همچنین واشنگتن از زمان پیروزی انقلاب در سال 1357 در ایران تاکنون همواره تحریم‌های شدیدی را علیه ایران وضع کرده است. اخیرا نیز ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا سیاست‌های ضدایرانی متعددی را به اجرا گذاشته است که از جمله آنها می‌توان به ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا اشاره کرد. تمامی این مسائل موجب شده است مردم ایران دید مثبتی نسبت به واشنگتن و در نتیجه برنامه‌های آمریکا نداشته باشند. با توجه به تمامی آنچه در بالا گفته شد می‌توان این‌طور نتیجه‌ گرفت که آمریکا نمی‌تواند روی مردم ایران برای همکاری با واشنگتن به‌منظور براندازی حکومت ایران حساب کند.

به این ترتیب، درهای نفوذ به ایران از طریق مردم بسته است. این دقیقا برخلاف چیزی است که در جریان بحران‌های عربی در کشورهایی مثل لیبی، مصر و... شاهد بوده‌ایم. در این کشورها مردم از نظام جدا بودند و به همین دلیل مقابل نظام ایستادند و از حمایت کشورهای غربی و آمریکا نیز با آغوش باز استقبال کردند، اما شرایط در ایران متفاوت است. ایرانیان دید مثبتی نسبت به آمریکا و غرب ندارند و از طرفی خود را جدای از نظام نیز نمی‌دانند. با توجه به اینکه امکان استفاده از مردم علیه نظام در جمهوری اسلامی وجود ندارد، آمریکا بالاجبار همیشه از روی میز بودن گزینه نظامی برای مقابله با ایران سخن می‌گوید. البته این گزینه نیز با توجه به پیشرفت‌های ایران در زمینه نظامی و موقعیتی که تهران در منطقه غرب آسیا کسب کرده است، عملا امکان‌پذیر نیست.

نمایش موجودیت‌ها