date_range پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۷:۰۸ ق.ظ

6 گام دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مشکل داوطلبان مسیر حل مشکل پزشکی‌ها/ تحقق وعده سرپرست دانشگاه آزاد: سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه تغییر کرد

6 گام دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مشکل داوطلبان مسیر حل مشکل پزشکی‌ها/ تحقق وعده سرپرست دانشگاه آزاد: سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه تغییر کرد
دسته خبری: جامعه|تحصیل

طهرانچی «منافع مردم» را بر «منافع سازمان» ارجح دانست و خبر داد برخی از مدیران ناکارآمد را که منجر به چنین اتفاقی (مشکلات داوطلبان علوم پزشکی) شده‌اند برکنار کرده است تا همه بدانند دانشگاه آزاد اسلامی با کسی تعارف ندارد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی این روزها تمام هم و غم خود را برای حل مشکلات داوطلبان علوم پزشکی گذاشته‌اند؛ اما ماجرا چیست؟ حدود 10 روز پیش بود که برخی دانشجویان به نحوه پذیرش خود در دانشگاه آزاد اسلامی معترض شده و با حضور در واحد علوم پزشکی این دانشگاه خواستار حل این مشکل از سوی مسئولان شدند. آنها در سخنان خود اعلام کرده بودند از سوی دانشگاه آزاد اسلامی با آنها تماسی گرفته و اعلام شده است جزء قبول‌شدگان ذخیره هستند، بنابراین می‌توانند برای ثبت‌نام به واحد علوم ‌پزشکی مراجعه کنند، اما زمانی که به واحد علوم پزشکی مراجعه کرده‌اند متوجه شده‌اند که ثبت‌نام‌شان منتفی است؛ چراکه قبولی آنها قطعی نبوده است.

سخنان این دانشجویان در حالی مطرح شد که دانشگاه از همان ابتدای امر اعلام کرده بود امسال تکمیل‌ ظرفیت نخواهد داشت و گویا سوءبرداشت از قوانین و برخی آیین‌نامه‌ها باعث بروز چنین اشتباهی از سوی دانشجویان شده است. البته این دست مشکلات تنها مختص به دانشگاه آزاد اسلامی نیست و هرساله با اعلام نتایج کنکور شاهد تجمعات و اعتراض داوطلبان مقابل سازمان سنجش هستیم.

سال گذشته هم برخی داوطلبان در اعتراض به نتایج آزمون سراسری 96 مقابل سازمان سنجش تجمع کردند. با این حال مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از آنجا که همواره دانشگاه را «صدای دانشجو» می‌دانند خود را موظف به حل این مشکل دانسته و تمام امکانات خود را برای حل آن بسیج کردند. گویا وزارت علوم هم برای حل این مشکل اعلام آمادگی کرده است.

دیروز منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگویی اعلام کرد: «وزارت علوم با دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کرده است تا به کمک یکدیگر بتوانیم مشکل ایجادشده برای داوطلبان را برطرف کنیم. دانشگاه آزاد اسلامی خود در حال برنامه‌ریزی برای رفع مشکل داوطلبان است و اگر زمانی نیاز به کمک داشته باشد وزارت علوم برای همکاری جهت از بین بردن این مشکل خاص حتما وارد عمل خواهد شد.»

در این میان محمدمهدی طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شخصا برای حل مشکل این دانشجویان پیشقدم شد و طی روزهای اخیر اقدامات متعددی را برای رفع آن انجام داد.

1 سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در اولین اقدام خود پس از اطلاع از مشکل داوطلبان علوم پزشکی در مصاحبه با بخش‌های خبری از حل این مشکل سخن گفت و اعلام کرد مشکلات این دانشجویان را شخصا پیگیری می‌کند. او البته همان زمان گفته بود: «از ابتدا هم ذخیره به‌معنی اعلام قطعی قبولی نبوده است و دانشجویان برحسب ردیف ذخیره پذیرفته می‌شوند و هرکدام از دانشجویان که ثبت‌نام کنند اگر در ردیف ذخیره، بالاتر از دیگران باشند حق آنها نگه داشته می‌شود.» اما گویا برخی دانشجویان بعد از آنکه در لیست ذخیره قرار گرفتند با تصور اینکه این نتیجه قطعی است به واحد علوم پزشکی مراجعه کرده بودند در حالی که نتیجه قطعی نبوده است. طهرانچی البته گفته بود دانشجویان نگران نباشند؛ چراکه وجهی که پرداخت کرده‌اند، در اسرع وقت به آنها بازگردانده می‌شود اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با پرداخت شهریه برای کسی حق تقدم قائل شد.

2 رئیس بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان در دومین اقدام خود برای اطمینان‌خاطر داوطلبان، عنایت‌الله ملکی‌تبار را مامور حل مشکلات آزمون پزشکی و رسیدگی به اعتراض، شکایت و خواسته‌های داوطلبان کرد و به او ماموریت داد با تمام ظرفیت‌ها و امکانات، شکایات، اعتراض‌ها و خواسته‌های داوطلبان را بررسی کرده و به‌صورت موردی به همه آنها پاسخ مناسب دهد؛ پاسخی که براساس «حق و عدل» باشد. طهرانچی تاکید کرده بود رفع ابهام و کاهش نگرانی‌های داوطلبان و خانواده‌های آنها باید محور همه فعالیت‌های صورت‌گرفته باشد. او البته تمام واحدها را نیز موظف کرد در انجام این ماموریت با ملکی‌تبار هماهنگ باشند و امکانات لازم را در اختیار او قرار دهند.

3 او در سومین اقدام با صدور پیامی بر صیانت از حقوق داوطلبان تاکید کرد؛ هرچند او در این پیام بار دیگر اعلام کرده بود «ظرفیت‌های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی محدود و تابعی از امکانات موجود در دانشگاه اعم از آزمایشگاه، بیمارستان و کلاس‌های تخصصی و اعلام ظرفیت مجاز توسط وزارت بهداشت، است.» با این حال بنابر رسالت دانشگاه که پاسخگویی به دانشجویان است، خود و مسئولان را موظف کرد تمام امکانات و ظرفیت‌های خود را برای حل این مشکل به‌کار گیرند. سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مطالبه داوطلبان رشته‌های پزشکی را «بحق» دانسته و کارشناسان خبره را مامور کرد با نظارت مراجع عالی دانشگاه مجددا به‌صورت شبانه‌روزی تمام نتایج را براساس انتخاب‌های داوطلبان مورد بررسی قرار دهند تا حقی از هیچ داوطلبی ضایع نشود. او به مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و مرکز حراست دانشگاه هم ماموریت داد تمام جوانب را بررسی کرده و با خاطیان و مسببان احتمالی، در اسرع وقت برخورد کند.

4 طهرانچی در روز معارفه سرپرست دانشگاه استان تهران و واحد تهران مرکزی فرصت را مناسب دید تا بار دیگر بر صیانت از حقوق داوطلبان پزشکی تاکید کرده و به معاونان و مسئولان دانشگاه بگوید تا مشکل این دانشجویان حل نشده است، نباید از آن غافل شوند. طهرانچی «منافع مردم» را بر «منافع سازمان» ارجح دانست و خبر داد برخی از مدیران ناکارآمد را که منجر به چنین اتفاقی شده‌اند برکنار کرده است تا همه بدانند دانشگاه آزاد اسلامی با کسی تعارف ندارد. او گفته بود: «اتفاقی که در حوزه پزشکی افتاد، منجر به برکناری مدیران ناکارآمد شد و دلیل ایجاد این مشکل آن بود که برخی واحدها در ظرفیت ذخیره تا جایی که می‌توانستند دانشجو ثبت‌نام کردند و فقط به منافع واحد خودشان توجه داشتند نه منافع مردم و سازمان.»

5 سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی روز دوشنبه هم تا پاسی از شب با تیم معاونانش مشغول حل و فصل مشکلات داوطلبان علوم پزشکی بود و در جلسه ویدئوکنفرانس زنده با روسای واحد‌های استان‌های دانشگاه، مشکلات این دانشجویان را بررسی کرد.

6 طهرانچی دیروز هم محمدرضا مهرادفر را به‌عنوان سرپرست اداره‌کل آزمون‌سازی و فنی و آمار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه منصوب کرد تا با بهره‌گیری از توانمندی‌ها و سرمایه‌های انسانی دانشگاه در حوزه سنجش و پذیرش تمام توان و کوشش خود را در این سازمان به‌کار گیرد. او همچنین در حکم دیگری بهروز طهماسب‌کاظمی را جهت پاسخگویی امور مرتبط با مرکز سنجش و پذیرش تا تعیین سرپرست جدید، به‌عنوان «مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه» منصوب کرد.

 

* نویسنده : سارا طاهری روزنامه نگار

نمایش موجودیت‌ها