date_range شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۳۴:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

در آستانه گفتگوهای دیپلماتیک؛ کره‌شمالی: تولید تسلیحات اتمی تکمیل شد/فعلا به آزمایش نیاز نداریم

در آستانه گفتگوهای دیپلماتیک؛ کره‌شمالی: تولید تسلیحات اتمی تکمیل شد/فعلا به آزمایش نیاز نداریم
منبع خبر: خبرگزاری مهر

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی گزارش داد که پیونگ‌یانگ آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را فورا به حالت تعلیق درمی‌آورد و یک مرکز آزمایش هسته‌ای در شمال این کشور را تعطیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA)  روز شنبه اعلام کرد که پیونگ یانگ در تلاش برای دستیابی به رشد اقتصادی و برقراری صلح در شبه جزیره کره، آزمایشهای هسته ای و موشکی خود را فوراً به حالت تعلیق در می آورد و یک مرکز آزمایش هسته ای در شمال این کشور را تعطیل می کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، «کیم جونگ اون» رهبر این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پیونگ یانگ دیگر به اجرای آزمایشهای هسته ای یا آزمایشهای موشک بالستیک قاره پیما احتیاجی ندارد؛ چون روند تولید تسلیحات هسته ای را تکمیل کرده است.

گفتنی است که منابع خبری از راه اندازی یک خط تلفنی مستقیم جهت تماس‌ های اضطراری میان سران کره شمالی و جنوبی قبل از دیدار تاریخی آنها در هفته آینده خبر دادند.

یک مقام ارشد در دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی روز جمعه در این خصوص اعلام کرد: «این خط تماس اضطراری برقرار شده و برای اولین بار نیز به مدت ۴ دقیقه و ۱۹ ثانیه مورد استفاده قرار گرفته است».

شایان ذکر است که طبق برنامه ریزیهای انجام شده «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی هفته آینده با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دیدار می کند.

همچنین «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از تصمیم کره شمالی برای توقف آزمایش موشکی و هسته ای استقبال کرد.

وی در پیامی توییتری به این تصمیم واکنش نشان داده و آن را گامی رو به جلو در آستانه دیدار سران آمریکا و کره شمالی در آینده نزدیک دانست.

نمایش موجودیت‌ها