date_range یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۲۷:۰۰ ب.ظ

آیت‌الله سبحانی: مغناطیس معنوی منتظران را به مسجد جمکران می‌کشاند

آیت‌الله سبحانی: مغناطیس معنوی منتظران را به مسجد جمکران می‌کشاند
منبع خبر: خبرگزاری مهر
دسته خبری: فرهنگ و هنر|آیین

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: مغناطیس معنوی امروز میان منتظران و حضرت مهدی (عج) در مسجد مقدس جمکران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، آیت الله العظمی سبحانی ظهر یکشنبه در جمع زائران در مسجد مقدس جمکران با اشاره به آیه وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ اَنَّ الْاَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ ، ابراز کرد: خدای متعال می‌فرماید در تورات و زبور نوشتیم همه زمین را روزگاری صالحان اداره می‌کنند.

وی بیان کرد: جامعه ما اگر امروز آلوده به فساد است این فساد دائمی نیست و آینده روشن است و صالحان روزی این زمین را وارث می‌شوند و فاسدین خواهند رفت.

استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به اینکه تاکنون زمین چنین شرایطی را تجربه نکرده است، گفت: این هدف عالی هنوز محقق نشده و خدای متعال این هدف را برای زمانی خاص قرار داده است.

وی تاکید کرد: همه ما معتقد هستیم دین پیامبر اکرم ( ص) دین خاتم و برای همه بشریت تا آخر دنیاست و این دین با ظهور حضرت مهدی ( ع) به هدف نهایی می‌رسد.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه مولود امروز برای این کار ذخیره شده است و خدای متعال برای چنین روزی ایشان را آفریده است، اضافه کرد: گاهی سوال می‌شود آیا امکان دارد رهبر و هادی باشد ولی در میان جمعیت نباشد. اگر جمعیت قابل باشند رهبر هم ظاهر است ولی اگر قابل نباشد باید محفوظ بماند برای روزی که این قابلیت در بشر به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه خدای متعال در زمین دو نوع حجت دارد که گاهی ظاهر هستند و گاهی غایب اظهار کرد: اگر جامعه بتواند حضور حجت را تحمل کند او ظهور می‌کند. در روایات مربوط به شرایط ظهور آمده مردم باید برای ظهور به حد کمال برسند.

این مفسر قرآن کریم تاکید کرد: امام زمان زمانی ظهور می‌کنند که جامعه از نظام‌ها و سازمان‌های بشری مایوس هستند و منتظرند از عالم بالا فرجی بیاید.

وی با اشاره به اینکه باید عقل‌ها کامل شود تا وقتی او آمد همه لبیک بگویند، خاطرنشان کرد: همه مسلمانان طبق فرمان رسول اکرم ( ص) باید انتظار فرج را در راس اعمالشان قرار دهند و امیدواریم این جامعه روزی انسانی شده و عقل‌ها کامل شود.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه نباید شرایط جامعه به گونه‌ای باشد که ملت در سخت‌ترین شرایط زندگی کنند، یادآور شد: امروز چند استان درگیر سیل هستند و می‌بینیم دشمنان مانع از ورود کمک‌های بین‌المللی به ایران می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه انتظار مراتب مختلفی دارد، گفت: یک مرتبه آن خواندن دعای ندبه در مساجد است و این مرتبه، مرتبه خوبی است و باید مواظب دعای ندبه باشیم. مراتب دیگر این است که باید افرادی را برای این کار بسازیم و جوانان مؤمن تربیت کنیم که اگر آن حضرت ندا سر دادند همه لبیک سر دهند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه امروز جوانان زیادی از استان‌های مختلف به کمک هموطنان سیل زده رفتند و این نشان از کامل شدن عقل آنان است، تصریح کرد: مغناطیس معنوی امروز میان منتظران و حضرت مهدی ( عج ) در مسجد مقدس جمکران وجود دارد و از اقصی نقاط دنیا برای خواندن نماز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

نمایش موجودیت‌ها