date_range پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۵۶:۰۰ ب.ظ

لاوروف: دوستان غربی خواستار خروج تروریست‌ها از آتش‌بس نیستند

لاوروف: دوستان غربی خواستار خروج تروریست‌ها از آتش‌بس نیستند
منبع خبر: خبرگزاری مهر

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: ظاهرا دوستان غربی ما متاسفانه نمی‌خواهند تروریست‌ها را از نظام آتش‌بس خارج کنند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز پنج‌ شنبه اعلام کرد که مسکو آماده بررسی طرح آتش‌بس یک ماهه در سوریه است؛ به شرطی که جبهه‌النصره از آن مستثنی باشد.

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای صربستانی خود در بلگراد گفت: نگرانی‌ هایی وجود دارد مبنی بر اینکه قطعنامه پیشنهادی با هدف متهم کردن دمشق و حمایت از تروریست‌ ها مطرح شده باشد. ممکن است، تهیه کنندگان پیش‌ نویس قطعنامه شورای امنیت به دنبال مقصر جلوه دادن دمشق و رفع اتهام از تروریست‌ ها باشند.

لاوروف با تاکید بر احتمال گنجاندن تروریست ها در شمول مفاد قطعنامه آتش‌بس پیشنهادی تاکید کرد: ظاهراً دوستان غربی ما متاسفانه نمی خواهند تروریست ها را از نظام آتش‌بس خارج کنند. این امر سئوالات و تردیدهای زیادی را ایجاد کرده و مسکو اعلام می کند که تحت چنین شرایطی این طرح پیشنهادی را رد خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: مسکو آماده است تا پیشنهاد مذکور را مورد بررسی قرار دهد؛ اما آتش بس هرگز نباید گروه های های داعش و جبهه النصره و آن هائی که در حال همکاری با این گروه ها بوده و دائماً مناطق مسکونی را مورد گلوله باران قرار می دهند را دربر بگیرد.

لاوروف بیان کرد: ما به افراد مسلح از معارضان پیشنهاد خروج از غوطه شرقی دمشق مشابه حلب را دادیم اما جبهه النصره مخالفت کرد. ما با آتش بس انسانی در غوطه اعتراضی نداریم اما باید برای تروریست هایی که در این منطقه هستند راه حلی پیدا شود. آتش بس نمی تواند شامل تروریستهایی که در غوطه قرار دارند و دمشق را هدف قرار می دهند، شود. اگر پیشنهادات روسیه نادیده گرفته شود ما پیش نویس قطعنامه را نخواهیم پذیرفت.

شایان ذکر است که دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز پنج‌ شنبه در واکنش به ادعاهای مطرح شده درباره مسئول دانستن ایران و روسیه پیرامون تحولات اخیر در غوطه شرقی اعلام کرده بود: کشورهای حامی تروریسم مسئول ایجاد چنین اوضاعی هستند.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در این باره به خبرنگاران گفت: مسئول اوضاع غوطه شرقی کسانی هستند که از تروریست‌ ها حمایت می‌کنند؛ تروریست‌ هایی که هنوز آنجا هستند.

«دیمیتری پسکوف» در ادامه افزود: همانطور که می‌دانید نه روسیه، نه سوریه و نه ایران جزو این دسته از کشورها نیستند؛ چرا که این سه کشور مشغول نبردی سازش ناپذیر علیه تروریست‌ها در سوریه هستند.

این در حالیست که سازمان ملل متحد روز گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که اطلاعاتی مبنی بر اینکه بیش از ۱۰۰ نفر در بمباران غوطه شرقی در سه روز گذشته کشته شده‌اند را دریافت کرده است!

لازم به ذکر است، نمایندگان دو کشور سوئد و کویت در سازمان ملل ساعاتی پیش خواستار برگزاری نشستی برای رای گیری پیرامون قطعنامه ای شدند که با صدور فرمان یک آتش بس ۳۰ روزه در سوریه، امکان تحویل کمکهای بشردوستانه به میلیونها جنگ زده و انتقال فوری بیماران و مجروحان را فراهم می سازد.

طبق مفاد این قطعنامه پیشنهادی به شورای امنیت، حملات علیه افراط گرایان وابسته به داعش، القاعده و جبهه النصره از شمول این آتش بس خارج است.

گفتنی است که استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در سوریه ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت قطعنامه ای درباره آتش بس در غوطه شرقی دمشق تصویب کند.

وی افزود: جایگزینی غیر از دست یابی به توافق وجود ندارد.

از سوی دیگر وزارت خارجه سعودی با صدور بیانیه ای از آنچه ادامه حملات نظام سوریه به غوطه شرقی دمشق خواند ابراز نگرانی کرد.

در واقع نگرانی ریاض از تروریستها مورد حمایت خود در غوطه شرقی است.

وزارت خارجه عربستان مدعی شد: نظام سوریه باید خشونت را متوقف کند و زمینه را برای ورود کمک های انسانی فراهم کند و روند حل سیاسی بحران سوریه با شکل جدی مورد توجه قرار گیرد.

سعودی ها از دولت سوریه خواستند که مطابق بیانیه ژنو یک و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت حرکت کند.

وزارت خارجه امارات نیز در واکنشی مشابه مراتب نگرانی خود را از افزایش خشونتها و اوضاع انسانی و سلامت غیر نظامیان در غوطه شرقی اعلام کرد و بر ضرورت اجازه دادن به کمکهای انسانی برای درمان زخمی شدگان و فراهم آوردن دارو و غذا شد.

امارات تنها راه حل بحران سوریه را راهکار سیاسی مبتنی بر بیانیه ژنو یک دانست.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان امروز پنج‌شنبه از اوضاع غوطه شرقی در سوریه ابراز نگرانی کرد.

صدراعظم آلمان در پارلمان این کشور در این باره ادعا کرد: رژیم (سوریه) با تروریست‌ ها نمی‌  جنگند؛ بلکه با مردم خود می‌ جنگد؛ کودکان را می‌ کشد و بیمارستان ها را نابود می‌ کند!

مرکل در ادامه بدون اشاره به تداوم حمایت های محور غربی- عبری- عربی از تروریست ها در سوریه، ایران و روسیه را نیز به دلیل حمایت از دولت قانونی دمشق دارای مسئولیت خاصی در این زمینه دانست.

نمایش موجودیت‌ها