date_range یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۵:۲۳:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

معاون شهردار تهران: دستفروشان در طرح‌های شبانه باید ساماندهی شوند

معاون شهردار تهران: دستفروشان در طرح‌های شبانه باید ساماندهی شوند
منبع خبر: خبرگزاری مهر

معاون شهردار تهران گفت: ساعات شب فرصت خوبی است تا با تعطیل شدن کسب و کارهای رسمی، بخشی از فضای خیابان به دستفروشان اختصاص پیدا کند اما نباید اجازه داد که اجناس غیراستاندارد به مردم فروخته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، در پنجمین تجربه به عنوان شهردار شب تهران، به همراه شهربانو امانی و بهاره آروین، دو عضو شورای اسلامی شهر تهران از طرح پیاده راه فرهنگی در فاز یک بوستان نهج‌البلاغه بازدید کردند.

در طرح پیاده‌راه فرهنگی بوستان نهج‌البلاغه به مناسبت شب‌های ماه مبارک رمضان ۵۰ غرفه برپا شده که ۲۵ غرفه به عرصه صنایع دستی، پوشاک، مواد خوراکی و دست‌سازه‌های بانوان سرپرست خانوار اختصاص یافته و ۲۵ غرفه نیز به ارائه خدمات فرهنگی، سلامتی و سرگرمی می‌پردازند.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران در این بازدید بر ارائه خدمات مناسب سرگرمی و شادی به شهروندان تاکید کرد و گفت: ایجاد چنین ظرفیت‌هایی در بوستان نهج‌البلاغه باعث حضور پر رنگ خانواده‌ها و ایجاد امنیت در فضاهای بزرگی مثل این بوستان می‌شود.

اشرفی، اختصاص غرفه‌هایی در کنار این پیاده‌راه فرهنگی برای عرضه محصولات زنان سرپرست خانوار را مناسب توصیف کرد و گفت: این افراد به لحاظ شرایطی که دارند، باید مورد حمایت قرار گیرند که ایجاد بستر برای عرضه محصولات تولید شده توسط این افراد، می‌توان قابل توجه باشد.

پس از این بازدید، شهردار شب پایتخت به همراه دو عضو شورای شهر تهران، از مسیر پیاده‌راه تجریش تا میدان قدس بازدید کردند. شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، در این بازدید عدم مناسب‌سازی و بهسازی مسیرهای پیاده‌روی در شهر را یک مشکل بزرگ توصیف کرد و گفت: شهرداران مناطق و نواحی باید برای بهسازی پیاده‌روهای تهران یک همت عالی صرف کنند؛ مردم شایستگی دارند که در پیاده‌روهای مناسب، زیبا و هموار حرکت کنند.

امانی ادامه داد: متاسفانه در دوره‌ای تنها به ساخت پل و بزرگراه توجه شد و از حق عابران پیاده غفلت شده که این عقب‌ماندگی باید جبران شود.

موضوعی که در بازدید از میدان تجریش تا قدس توجه شهردار شب تهران را جلب کرد، انبوه دست‌فروشانی بود که در پیاده‌روی مسیر اقدام به بساط گستری کرده بودند. اشرفی با اشاره به این دست‌فروشان گفت: ساعات شب فرصت خوبی است تا با تعطیل‌شدن کسب و کارهای رسمی و با مجوز، بخشی از فضای خیابان به این دست‌فروشان اختصاص پیدا کند اما نباید اجازه داد که به بهانه دست‌فروشی اجناس غیربهداشتی، غیراستاندارد و بی‌کیفیت به مردم فروخته شود.

معاون شهردار تهران اضافه کرد: باید ترتیبی اتخاذ شود تا این دست‌فروشان هم شناسنامه‌دار باشند و هم بر محصولی که عرضه می‌کنند، نظارت لازم انجام شود.

بهاره آروین، عضو دیگر شورای شهر تهران هم در گفت‌وگو با برخی دست‌فروشان، حضور این افراد در ساعات شب را فرصت مناسبی برای کسب و کار این عده دانست و گفت: در ساعات شب، به دلیل تعطیلی مغازه‌ها و کاهش تردد در شهر، امکان بساط گستری توسط این افراد وجود دارد اما نباید اجازه داد که فعالیت دست‌فروشان به اقدامی بی‌ضابطه بدل شود.

در حاشیه بازدید از میدان تجریش، شهردار شب تهران از مسجد گیاهی نیز در این محل بازدید کرد؛ این مسجد قدیمی به لحاظ معماری و نوع ساخت آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و در ایام مناسبتی یکی از کانون‌های تجمعات مذهبی قشر جوان به حساب می‌آید. محمدحسین پویانفر، مداح اهل بیت و از اعضای هیات امنای مسجد، در توضیحاتی در خصوص این مسجد گفت: این مسجد به لحاظ قدمت، سابقه و استقبالی که جوانان از آن دارند، پایگاه مذهبی مهمی محسوب می‌شود و لازم است تا برای بازسازی آن کمک شود.

مسیر پیاده‌راه میدان ولیعصر (عج) تا خیابان فاطمی مقصد بعدی حضور شهردار شب تهران بود.

در این مسیر ۱۲ ون کافه استاندارد مستقر شده‌اند که از افطار تا سحر به خدمات‌رسانی به شهروندان می‌پردازند. این ون‌کافه‌ها دارای کد بهداشتی بوده و غذاهای خود را به صورت بسته‌بندی بهداشتی و در ظروف مخصوص به شهروندان ارائه می‌کنند. شهردار شب تهران، پس از بازدید از این ون‌کافه‌ها، گفت: چنین مشاغلی به لحاظ پشتیبانی تهیه مواد غذایی، توزیع و فروش آن، قابلیت اشتغالزایی خوبی دارند و شهروندان نیز نشان داده‌اند که استقبال خوبی از این موارد دارند.

اشرفی ادامه داد: امکان توسعه چنین کسب و کارهایی، به خصوص در ساعات پایانی شب، هم با استقبال مردم همراه می‌شود و هم می‌تواند بخشی از مشکلات کسب و کارها را در شهر برطرف کند.

شهردار شب تهران در پایان با حضور در مرکز کنترل ترافیک شهر تهران، از طریق دوربین‌های تصویری مستقر در شهر، به پایش شهر و بررسی مشکلات احتمالی پرداخت.

نمایش موجودیت‌ها