date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۱۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

کاربرد نانوکفپوشهای بتنی در محوطه بندرگاهی جنوب و فرودگاه

کاربرد نانوکفپوشهای بتنی در محوطه بندرگاهی جنوب و فرودگاه
منبع خبر: خبرگزاری مهر

بخشی از محوطه بندرگاهی در جنوب و ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد از کفپوش‌های بتنی نانویی بادوام بالا پوشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان ایرانی فعال در عرصه تولید کفپوش های بتنی موفق شده محصول خود را در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی (بندر چابهار) قرار دهد. همچنین از این کف‌پوش‌ها در محوطه ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد نیز استفاده شده است.

در این محصول از نانوذرات سیلیس برای افزایش دوام استفاده شده است. این شرکت ۷۵۵-INSO۲ و ۲۰۱۸۵ را برای کفپوش های بتنی دریافت کرده است. از خواص مهم این کف‌پوش‌های بتنی می‌توان به کاهش جذب آب در آنها اشاره کرد.

این شرکت در حال بهینه‌سازی فرمولاسیون و ایجاد رفتار خودتمیزشوندگی در کف‌پوش‌ها است. از نظر قیمت، این کف‌پوش‌ها ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزان‌تر از کف‌پوش‌های خارجی هستند، در حالی که کیفیتی برابر با نمونه‌های خارجی دارند.

در حال حاضر نمونه‌های خارجی از کشورهایی نظیر ایتالیا و امارات وارد می‌شوند. یکی از مشکلات واردات کف‌پوش با مقاومت بالا از خارج، هزینه‌ حمل و نقل آن است که به دلیل سنگین بودن کف‌پوش‌ها اتفاق می‌افتد. 

کف‌پوش‌هایی که در خیابان به کار می‌روند، از نظر مقاومت در برابر فشار، تفاوت بارزی با کف‌پوش‌های فرودگاهی و بندرگاهی دارند، چرا که در کف‌پوش‌های خیابان فشار وارده کمتر از کف‌پوش‌های بندرگاهی و فرودگاهی است.

در بنادر و فرودگاه‌ها به دلیل استفاده از خودروهای بارکش و جرثقیل‌ها، میزان فشار بر هر سانتی‌متر مربع بسیار بیشتر از کوچه‌ها و خیابان‌های شهری است. از این رو الزامات استاندارد برای این کف‌پوش‌ها متفاوت با کف‌پوش‌های دیگر است.

نمایش موجودیت‌ها