date_range دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ access_time ۱۰:۵۷:۰۰ ق.ظ

براساس گزارش معاونت علمی؛ 1136 نخبه ایرانی ساکن خارج از کشور به کشور بازگشته‌اند

براساس گزارش معاونت علمی؛ 1136 نخبه ایرانی ساکن خارج از کشور به کشور بازگشته‌اند
منبع خبر: خبرگزاری مهر

براساس گزارش معاونت علمی ریاست‌جمهوری به کمیسیون نخبگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اشتغال 300 هزار نفر در 4419 شرکت دانش‌بنیان ثبت شده و 1136 نخبه ایرانی که به کشور بازگشته‌اند.

به گزارش خبرگذاری مهر، جلسه ۱۰۳ کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه در رابطه با مباحث جلسه گذشته گزارشی درباره «نگاهی اجمالی به اکوسیستم استارت آپی کشور» از سوی معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط دکتر ملونی ارائه شد.

در این گزارش تعاریف و مفاهیم ( استارتاپ ، شرکت دانش بنیان، شتابدهنده ) ارائه شد و همچنین در ادامه تفاوت شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد، انواع شتابدهنده خدماتی و فناوری، اجزای کارکردی اقتصاد دانش‌بنیان در زیست‌بوم استارتاپی ، بازیگران زیست‌بوم استارتاپی (نوآوری) و چارچوب کلی زیست‌بوم استارتاپی ارائه شد.

در ادامه این گزارش همچنین آمار ذیل نیز مورد اشاره قرار گرفت: ۱۸۰۰ طرح توسعه فناوری بنیادین در سال ۱۳۹۷، ۱۰۰ شتابدهنده و مرکز نوآوری، اشتغال ۳۰۰ هزار نفر در ۴۴۱۹ شرکت دانش‌بنیان ثبت شده، ۲۳۴ طرح کلان ملی فناوری تصویب شده، ۱۵۷ پتنت ثبت شده، ۳۰۰۰ هسته کسب و کار استارت آپی ، ۴۰۹ شرکت خلاق و ۱۱۳۶ نخبه ایرانی که به کشور بازگشته‌اند.

همچنین در بخش تشریح عملکرد و برنامه‌ها اشاره شد که در سه ماهه نخست سال ۹۸، تعداد ۱۳ شتابدهنده در حوزه‌های سلامت، انرژی، فناوری‌های آب، تولید محتوا، فناوری‌های سخت‌افزاری و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، در مرکز شتابدهی نوآوری مورد تائید قرار گرفتند.

در ادامه گزارش نیز اشاره شد که با عضویت این ۱۳ شتابدهنده ، اعضای مرکز شتابدهی نوآوری به ۴۰ عضو افزایش یافت و همچنین گزارش عملکرد و نتایج برنامه توسعه زیست بوم استارتاپی ، فعالیت‌های انجام شده در سطح شهر تهران به عنوان نمونه‌ای از توسعه زیست بوم استارتاپی (نوآوری و کارآفرینی) شهری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، جهت دهی به تامین و تدارک دولتی نیز در این بخش مورد توجه قرار گرفت.

در بخش دیگر گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در مقایسه با وضعیت استارت آپ‌های کشور با سایر کشورها آمارهایی پیرامون میزان تخصیص بودجه استارت آپ ها ، نحوه حمایت از استارت آپ ها در نظام قانون‌گذاری و… ارائه شد.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اعتبارسنجی و راستی آزمایی کلیه آمارهای بخش علمی و فناوری، توجه به آثار اجتماعی و فرهنگی ناشی از نوع فعالیت شرکت‌های استارت آپی خدماتی در جامعه، لزوم طراحی برنامه مدون توسط متخصصین و تقویت زیرساخت‌ها در خصوص استارتاپ‌ها .

توجه بیشتر معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در ایجاد و رشد استارت آپ‌های فناوری، اجتناب از هرگونه فعالیت نمایشی و بدون پشتوانه علمی و توجه بیشتر به شاخص‌های کیفی (مانند خروجی، دستاورد و اثر) تا پرداختن به شاخص‌های کمی (مانند تعداد شرکت‌ها و… و.) و سرمایه‌گذاری بیشتر بر ایجاد استارت آپ های فناوری.

با توجه به اتمام وقت جلسه ادامه بررسی موضوع به جلسه آینده موکول شد.

نمایش موجودیت‌ها