date_range یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۳۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

بنای شماره 2 کانون پرورش شیراز بلاتکلیف است/نازیبایی سیمای باغ‌موزه

بنای شماره 2 کانون پرورش شیراز بلاتکلیف است/نازیبایی سیمای باغ‌موزه
منبع خبر: خبرگزاری مهر

شیراز- زمین مرکز شماره 2 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس که پیشتر در محل کنونی پل کابلی شیراز قرار داشت، همچنان بلاتکلیف است.

به گزارش خبرنگار مهر ، چندی است که زمینی از سوی شهرداری منطقه ۲ به طور معوض برای ساخت مرکز شماره ۲ کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شیراز اختصاص یافته که به گفته متولیان این نهاد فرهنگی آموزشی دچار مشکل شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس با قدیمی برشمردن این مرکز که پیشتر در پارک ولی عصر قرار داشت و به دلیل ساخت و ساز پل کابلی تخریب شد، در این خصوص می گوید: علیرغم اینکه شهرداری زمینی در مجاورت بیمارستان زینبیه به این کار اختصاص داد، اما برخی ادوات از جمله خودروهای بجا مانده از دوران دفاع مقدس از سوی متولیان باغ موزه دفاع مقدس شیراز در این محل قرار گرفته و شهرداری هم در پاسخ به ما برای اعطای زمین تاکنون اقدامی نکرده است.

زهرا افتخاری در گفت و گو با خبرنگار مهر با مهم برشمردن جایگاه مرکز شماره ۲ کانون پرورش فکری شیراز و میزان تاثیرگذاری که این مکان برای آموزش کودکان و نوجوانان این بخش از شهر از سال های دور داشته، می افزاید: پی گیری های ما تاکنون علیرغم اینکه زمین مهیاست به جایی نرسیده درحالیکه نقشه ساخت این مرکز تهیه و به تایید رسیده است.

این در حالیست که مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس هم در پاسخ به خبرنگار مهر پیرامون مطلبی که متولیان کانون پرورش فکری فارس از جمله سعیدرضا کامرانی، معاون فرهنگی مدعی است که مرکز فوق نیاز به پی گیری شهرداری دارد، می گوید: ما در این موضوع دخالتی نداریم و آنچه مسئولان کانون پرورش فارس مدعی می شوند و زمینی که عنوان شده، در حال حاضر پارکینگی متعلق به شهرداری است.

سرهنگ پاسدار حمیدرضا گرامی می افزاید: شهرداری منطقه، مسکن و شهرسازی و نهادهایی که متولی واگذاری به هر نوع هستند، چنانچه اسناد مکتوبی دارند که واگذار کرده اند باید اجرا شود، لذا اینکه به گفته باشد، چنین نیست.

وی در پاسخ به اینکه این ادوات و خودروهای نظامی متعلق به چه ارگانی است، عنوان می کند: از آنجا که بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس زیرمجموعه ستاد کل نیروهای مسلح است؛ این دو دستگاه خودرو متعلق به اداره کل است.

گرامی از سویی پی گیری موضوع کلانی را مورد اشاره قرار می دهد و می گوید: تملک زمین مجاور برای تبدیل به باغ موزه و یک پارک برای مردم محله برنامه ایست که دنبال می کنیم؛ آن زمینی هم که مورد اشاره است چنانچه واگذاری ها قطعی شده باشد طبق قانون باید کار انجام گیرد، زیرا ما که نمی توانیم مانع قانون شویم.

بنای شماره 2 کانون پرورش شیراز بلاتکلیف است/نازیبایی سیمای باغ‌موزه

این درحالیست که به گفته مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، زمانی هم عنوان شد که پارک ولی عصر شیراز قرار است توسط یک تونل به باغ موزه دفاع مقدس ملحق شود در حالیکه در حد گفتن بوده است، یعنی جایی مکتوب نشده است.

گرامی با این وجود درخصوص مکتوب شدن چنین طرح هایی هم عنوان می کند: این فرایندی دارد که باید در شورای شهر به تصویب برسد سپس در کمیته انطباق فرمانداری به تایید رسیده و ابلاغ شود، بعد شورا و شهرداری اعلام می کند که این کار انجام شود، اما گاهی به شکل صورت جلسه نوشته می شود که جنبه قانونی و دستوری ندارد یعنی ما باید برای آن فرایند اداری توجیه باشیم.

وی درعین حال تصریح می کند: حال چنانچه شهرداری و شورا ۵۰۰ متر زمین به این مرکز واگذار کرده، اگر سیر مراحل قانونی انجام گرفته باشد، کسی نمی تواند مانع آن شود، بنابر این باید دید که این فرایند قانونی طی شده است؟

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس البته وجود خودروهای یادشده را مشکلی ندانسته و می گوید: می شود این دو دستگاه خودرو را به وسیله بکسل ۵۰متر جابه جا کرد و خیلی سخت نیست، بنابر این مشکل به ماشین ها باز نمی گردد بلکه گیر سر اصل قضیه است.

گرامی درخصوص نقش شهرداری در واگذاری زمین به کانون پرورش فکری تاکید می کند: طبیعتا چون زمین مربوط به پارکینگ شهرداری است، حتما این نهاد باید پی گیر ماجرا شود زیرا در فرایند تفکیک زمین، سهم شهرداری شده است.

وی پیرامون منظر نامناسب موزه دفاع مقدس که میان فروشگاه های میوه و تره بار قرار گرفته هم اعلام می کند: تمام تلاش ما این است که با همکاری استانداری و دیگر نهادهای مسئول این تملک ها انجام گیرد یا معاوض داده و یا خریداری شود که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم.

نمایش موجودیت‌ها