date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۳:۴۸ ق.ظ

گرامیداشت روز جهانی تخم‌مرغ با نگاهی سلامت‌محور در منطقه 17

گرامیداشت روز جهانی تخم‌مرغ با نگاهی سلامت‌محور در منطقه 17

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری 17 از برگزاری همایش ترویج مصرف تخم‌مرغ همزمان با روز جهانی تخم‌مرغ در این منطقه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 17، حمیدرضا هیزمی با اعلام این خبر گفت: تخم مرغ غنی ترین، کامل ترین، ارزان ترین و در دسترس ترین ماده غذایی پروتئینی برای تمامی گروه های سنی است اما مصرف این ماده غذایی گاهی ساده اندیشانه مورد غفلت افراد و خانواده ها قرار می گیرد و گروه های مرجع و نهادها نیز از کنار آن ساده عبور می کنند. در حالی که این ماده غذایی حاوی کلیه اسید آمینه های ضروری و با ارزشترین پروتئین ها در مقایسه با گوشت، لبنیات و حبوبات است.

وی افزود: اداره سلامت منطقه هفده با همکاری ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ و مدیریت سرای محله زهتابی به مناسبت روز جهانی تخم مرغ و با هدف ارتقاء دانش اصول تغذیه در خانواده ها اقدام به برپایی همایشی علمی آموزشی در روز یکشنبه 22 مهرماه سال جاری در سالن همایش های محله زهتابی نمود.

در این همایش پس از بیان موارد و نکاتی از سوی مدیریت اداره سلامت، سخنران حاضر به بیان فواید بی شمار تخم مرغ در سبد غذایی خانواده ها اشاره کرد و بر تمامی شایعاتی که در خصوص این ماده غذایی و مصرف آن در بین عامه وجود داشت خط بطلان کشید.

وی تاکید کرد به صورت میانگین هر فرد باید روزانه حداقل یک تخم مرغ در سبد غذایی خود مصرف نماید البته توجه به این نکته ضروری است که مصرف زرده تخم مرغ در افراد چاق، مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی، عروقی و فشار خون بالا، بیماری های کبدی و چربی خون بالا باید به حداکثر سه عدد در هفته محدود شود.

این کارشناس همچنین به تاثیر این ماده غذایی در جلوگیری از استحاله شبکیه چشم و در نتیجه کاهش بروز کم بینایی متداول در کهنسالی اشاره کرد و گفت تخم مرغ دارای حداقل 13 نوع ویتامین و مواد معدنی ضروری به ویژه ویتامین های A و D ، کولین و عناصر سدیم، پتاسیم و فسفر است که عمدتاً در زرده آن وجود دارد.

گفتنی است در حاشیه این همایش پک های حاوی تخم مرغ آب پز و بروشورهای آموزشی در زمینه فواید مصرف این ماده غذایی ساده، ارزان اما مهم در میان شرکت کنندگان توزیع شد.

 

 

 

نمایش موجودیت‌ها