date_range چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۳۷:۳۷ ب.ظ

زهراسادات موسوی، مدیرکل دفتر نظارت و هماهنگی ورزشی بانوان در گفت وگو با رسالت: تعداد مدال‌های بانوان ورزشکار دو برابر شده است

گفت‌وگو از ریکا حسامی
اشاره: وضعیت ورزش  بانوان چگونه است؟! این سوالی است که  در هفته‌  تربیت بدنی  ، می‌تواند یکی از سوالات مهم تلقی شود.
آیا شاهد روند صعودی ورزش  بانوان در دو بعد ورزش  همگانی و قهرمانی هستیم؟ پاسخ  مدیرکل دفتر نظارت و هماهنگی ورزش  بانوان به این پرسش مثبت است.
زهرا سادات موسوی در گفت‌وگو با رسالت، با اشاره به  دو برابر شدن تعداد مدال‌های ورزشکاران خانم  در طی سال‌های 95 و 96 و اجرای طرح‌هایی که در خانه ورزش روستایی به موضوع ورزش  زنان روستایی می‌پردازد و نیز برنامه‌هایی که  با موضوعیت خانواده  در حیطه‌ ورزشی همگانی اجرا می‌شود، تصریح کرد که این روند سیر صعودی دارد.
وی با بالا بردن سطح علمی و دانش کادر فنی ورزش  بانوان را بسیار مهم دانست و خاطرنشان ساخت که  اصلی‌ترین ابزاری که می‌تواند به ورزش بانوان کمک کند این است که  سطح دانش و آگاهی نیروهای فنی و منابع انسانی ورزش  بانوان را  از طریق پودمان‌های ورزشی و کلاس‌های آموزشی مرتبط بالا ببریم.
موسوی با افتخارآمیز خواندن حضور بانوان ایرانی با پوشش اسلامی در میادین ورزشی گفت: وقتی مشاهده می‌شود که بانوان ایرانی با لباس کامل و حجاب اسلامی وارد میدان رقابت می‌شوند، رقبای خود را کنار می‌زنند و به مدال دست پیدا می‌کنند، موضوع جالبی است و اثرگذاری فرهنگی عمیقی دارد. ورزشکاران کشورهای دیگر به  وضوح می‌بینند که « حجاب» هیچ مانعی نیست!
وی تصریح  کرد که فرهنگ ورزش کردن در زنان جامعه نهادینه شده است و در راستای تایید آن به طرح‌ها و برنامه‌هایی با موضوعیت خانواده و فعالیت خانه‌های ورزشی روستایی اشاره کرد و یادآور شد که مشارکت زنان و دختران در موضوع ورزش  همگانی بسیار زیاد بوده است.
موسوی تعداد سالن‌های ویژه بانوان را 400 سالن ورزشی ذکر کرد و تاکید نمود که  وزارت ورزش  در راستای استاندارد سازی سالن‌های ورزش  و معاونت ورزش  بانوان در جهت ایجاد تعادل و توازن در استفاده از امکانات  سالن‌های ورزشی برای خانم‌ها تلاش می‌کنند.
وی نقش رسانه‌ها را در توسعه ورزش  بانوان پررنگ و اثرگذار دانست  و خاطرنشان ساخت: تحول‌هایی در ورزش بانوان ایجاد شده است.
این گفت‌وگو  فرارویتان قرار دارد.

در سال 97 کدام رخدادها بیش از همه در ورزش بانوان افتخارآفرین بوده و بانوان ایرانی در کدام رشته‌ها پیشتازند؟
   درسال 97 بازی‌های آسیایی برگزار شد و تیم کبدی بانوان توانستند در این بازی‌ها به مدال طلا دست پیدا کنند. بانوان تیم کبدی بسیار قوی و زیبا بازی کردند. تیم هند معمولاً مقام اول را در همه بازی‌ها داشت و جزء تیم‌های مطرح جهان است. ورزشکاران ما توانستند  بر تیم هند غالب بشوند و مقام اول را کسب کنند. چندی پیش مسابقات پاراآسیایی برگزار شد. باید به تمام بانوان ورزشکار  تبریک بگویم  که  توانستند  بیشترین طلا را در مسابقات پاراآسیایی نسبت به بازی‌های گذشته  کسب کنند و مقام سوم را بدست بیاورند.
البته در خیلی از رشته‌های دیگر نیز بانوان مدال آور هستند. مثل بازی‌های رزمی از جمله  ووشو، تکواند و، ‌کاراته و ‌تیراندازی.
معمولاً رشته‌های رزمی در باشگاه‌ها مخاطبین زیادی را به خودش جلب می‌کند لذا روند صعودی دارد. 
 از این رو استعدادهای خوبی از بین علاقه‌مندان رشته‌های رزمی انتخاب و وارد تیم‌های ملی می‌شوند و در پی آن مدال‌های زیادی هم برای کشورمان بدست می‌آید.
در حال حاضر تعداد ورزشکاران حرفه‌ای بانوان چقدر است  و ورزش حرفه‌ای بانوان در کدام سکو قرار دارد؟
تعداد ورزشکاران خانم سازمان یافته‌ای که بیمه ورزشی هستند و در باشگاه‌ها و مسابقات حضور پید می‌کنند؛ یک میلیون و 158 هزار و 524 نفر است. تعداد قابل ملاحظه‌ای هم مقام‌های متعدد و مدال‌هایی در مسابقات جهانی، آسیایی و بین‌المللی بدست آورده‌اند. افزایش مدال آوری بانوان ورزشکار ایرانی در طی سال‌های اخیر بسیار خوب بوده است. درسال 95 کل مدال‌هایی که بانوان در مسابقات برون مرزی بدست آوردند 363 مدال بوده آمارها نشان  می‌دهد که تا پایان سال 96 ، حدود 798 مدال توسط بانوان ورزشکار ایرانی کسب شده است. دو برابر شدن تعداد مدال‌ها نسبت به سال قبل سیر صعودی ورزش بانوان در بعد حرفه‌ای را نشان می‌دهد.
کدام مولفه‌ها در توسعه‌  ورزش موثر است؟
به نظر من اولین مسئله  سهم مالی است. اگر سهم بانوان از منابع  مالی ورزش کشور، به صورت کامل، اختصاص پیدا کند،  می‌تواند برای حضور قوی‌تر بانوان راهگشا باشد . در حال حاضر با تلاش‌هایی که خانم دکتر محمدیان کرده‌اند توانستیم یک ردیف اصلی برای گسترش ورزش بانوان در بودجه جاری وزارت ورزش و جوانان داشته باشیم. از ماده‌  94 هم بودجه‌  خوبی به بانوان تعلق می‌گیرد  که در دو بعد ورزش همگانی و حرفه‌ای هزینه می‌شود و به هیئت‌های استانی داده می‌شود.
مسئله  بعد، زیرساخت‌های ورزش بانوان است. یکسری از فضاهای ورزشی متعلق به بانوان است و فضاهایی هم به صورت عادلانه و متوازن در اختیار بانوان قرار دارد که اگر استفاده کنند به حضور چشم‌گیرتر آنان در عرصه  ورزش منجر می‌شود.موضوع دیگر، توسعه و تقویت فرهنگی- اجتماعی کشور است. باتوجه به این که  شرایط فرهنگی، ایجاب می‌‌کند که بانوان با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت کنند، ما باید  در این زمینه فعال باشیم و حضور پررنگ بانوان ایرانی با حجاب اسلامی را در میادین ورزشی به جهانیان نشان بدهیم. رسانه‌ها در این زمینه می‌توانند موثر باشند. اخبار  ما  و بسیاری از مسابقات از تلویزیون پخش نمی‌شود  و همین مسئله می‌تواند عاملی برای جذب کم‌تر مخاطبین باشد. البته  بعضی از مسابقاتی که حجاب تیم مقابل هم خوب است مثل مسابقات تیر و کمان بازی‌های آسیایی در تلویزیون پخش شد ولی اگر این مسابقات بیشتر پخش بشود، می‌تواند مخاطبین خانم بیشتری را هم جذب کند و خودش تبلیغ خوبی باشد. مسئله دیگر،  جایگاه مدیریتی بانوان است. هر چقدر که تعداد مدیران خانم در سطح ورزش  کشور زیادتر باشد، می‌توانند کارهای بیشتری را برای ورزش بانوان انجام بدهند. البته در حال حاضر، نگاه بسیار خوبی در موضوع ورزش  بانوان وجود دارد و بانوان ثابت کرده‌اند که اگر امکانات داشته باشند می‌توانند مقام‌های خوبی را برای کشورمان کسب کنند.مسئله بعد ، بحث نظام باشگاهداری است. تیم‌های بانوان حمایت بخش خصوصی را می‌خواهند. رشته‌های ورزشی بانوان معمولاً اسپانسر و حامی مالی ندارند. اگر نظام باشگاه‌داری تقویت شود و رویکرد آن، حمایت از تیم‌های ورزشی باشد، می‌تواند کمک شایانی به حضور خانم‌ها در عرصه ورزش  کند و تیم‌های ورزشی بانوان در رده‌های مختلف حضور قابل توجهی داشته باشند.
برای بالا بردن سطح علمی و دانش کادر فنی ورزش بانوان چه پیشنهادی دارید و این موضوع تا چه اندازه مهم است؟
این موضوع بسیار مهم است. به نظر من اصلی‌ترین ابزاری که می‌تواند به ورزش بانوان کمک کند،‌ این است که سطح دانش و آگاهی نیروهای فنی و منابع انسانی ورزش بانوان را از طریق پودمان‌های ورزشی و کلاس‌های مرتبط بالا ببریم. آموزش و توانمندسازی بانوان در حوزه‌های مدیریتی در برنامه‌ها وجود دارد و به صورت تخصصی روی این موضوع کار می‌کنیم. ان‌شاءالله با آموزش‌هایی که برگزار می‌شود، مربی و سرمربی‌ها با آخرین نکات مربیگری در بخش برون‌مرزی آشنا می‌شوند. مربی خارجی در ورزش بانوان کم داریم، بنابراین باید با آموزش‌هایمان بتوانیم سطح مربیان خودمان را بالا ببریم و کار مربیگری تیم‌ها را به این عزیزان بسپاریم. البته به صورت تخصصی   روی «آمایش سرزمین» در استان‌های مختلف کار می‌شود. تفکیک‌ها  انجام می‌پذیرد. در استان‌هایی که بعضی از رشته‌ها شانس مدال دارند و می‌توانند موفقیت بیشتری با توجه به شاخص‌های لازم داشته باشند، کار و تلاش می‌شود که در این بخش آموزش‌های لازم داده شود. در مسابقات آسیایی و پاراآسیایی، اردوهای تمرینی قبل از مسابقات به طور منظم برگزار و مرتب نظارت و آنالیز انجام شد. آموزش‌های خوبی ارائه گردید و نتیجه‌اش مدال‌هایی بود که بانوان کسب کردند.
منظورتان از برنامه «آمایش سرزمین» چیست؟
استان‌ها براساس آب و هوا، ساختار فرهنگی، امکانات، زیرساخت‌ها، داشتن مربی و ورزشکار مورد سنجش قرار می‌گیرند و شانس مدال‌آوری ورزشکاران برآورد می‌شود. البته استقبال بانوان از یک رشته ورزشی موثر است. با بررسی‌های اولیه استان‌ها 15 رشته ورزشی معرفی شد. به طور خلاصه، انتخاب رشته تخصصی برای یک استان «آمایش سرزمین» نامیده می‌شود.
سوال : توجه به حامیان مالی و اسپانسرها برای توسعه و رونق ورزش در چه سطحی صورت می‌گیرد و آیا می‌توان آن را گسترش داد؟
این موضوع در ارتباط مستقیم با «رسانه» است. حامیان مالی باید دیده شوند. بحث تبلیغات‌شان مهم است. ما در این زمینه مشکل داریم، چون رسانه‌های تصویری مسابقات را پوشش نمی‌دهند. لذا این موضوع خیلی کمرنگ است. اگر قوانین نظام باشگاهداری اصلاح شود و نظر حامیان مالی را برای تیم‌های ورزشی بانوان جلب کنیم، آن وقت می‌توانیم در این زمینه موفق شویم. تا زمانی که محدودیت در انتشار اخبار ورزشی بانوان وجود دارد و ندیده شدن تبلیغات دور زمین‌های ورزشی وجود دارد، نمی‌توانیم در این بخش پیشرفتی کنیم.
سوال : از آنجا که مدال‌آوری بانوان ایرانی در عرصه میادین ورزشی بین‌المللی افزایش یافته، ‌این موضوع چه اثرگذاری فرهنگی خواهد داشت. با توجه به این که بانوان ورزشکار ایرانی با حجاب اسلامی در این میادین حاضر می‌شوند؟
حجاب اسلامی جزئی از فرهنگ ماست، فرهنگ دینی و ایرانی. حجاب بانوان ورزشکار گویای این حقیقت است که حجاب،‌ مانع کسب مدال و حضور قدرتمند ورزشکاران ایرانی در صحنه‌های بین‌المللی نبوده است. همین موضوع بسیار جذاب است. در مسابقات بین‌المللی ما همواره شاهدیم که در مورد این موضوع بسیار صحبت می‌شود. وقتی مشاهده می‌شود که بانوان ایرانی با لباس کامل و حجاب اسلامی وارد میدان رقابت می‌شوند و رقبای  خود را کنار می‌زنند و به مدال دست پیدا می‌کنند، موضوع جالبی است و اثرگذاری فرهنگی عمیقی دارد. ورزشکاران کشورهای دیگر به وضوح می‌بینند که حجاب هیچ مانعی نیست! معتقدم که لباس اسلامی و پوشیده بانوان ورزشکار ایرانی افتخاری برای همه است.
آیا فرهنگ ورزش کردن در زنان جامعه نهادینه شده است؟ وضعیت ورزش بانوان در حوزه همگانی چطوراست؟
من فکر می‌کنم فرهنگ ورزش کردن در زنان جامعه نهادینه شده است. برنامه‌هایی در ورزش همگانی با موضوعیت «خانواده» در نظر گرفته شده و در طرح‌ها  «خانواده» دیده شده است. مادر، مادربزرگ، دختر، خاله، عمه، همه دیده شده‌اند. نتایج خوبی از این طرح‌ها حاصل شده که در آینده معرفی و ارائه می‌شود.
توسعه و تقویت ورزش همگانی بانوان مسیر خوبی را طی می‌کند و در این طرح‌ها، خانم‌‌های شاغل و بانوان روستایی دیده شده‌اند. موضوع سلامت و تندرستی و غنی‌سازی اوقات فراغت برای دختران جوان در نظر گرفته شده است. نشاط و شادابی دختران جوان از طریق ورزش کردن برایشان ایجاد می‌شود. مشارکت زنان و دختران در کشور در موضوع ورزش همگانی بسیار زیاد بوده و حتی در بخش روستایی به این موضوع توجه شده است. خانه‌های ورزش روستایی در روستاها فعال شده‌اند. در خانه‌های روستایی مربیانی از شهرستان‌ها یکی، دو روز در هفته می‌روند و با خانم‌ها ورزش می‌کنند. این موضوع باعث شده که سواد حرکتی در جامعه گسترش و فقر حرکتی در بانوان کاهش یابد. حدود 10 طرح، با مشارکت همه اعضای خانواده وجود دارد که در تمام استان‌ها پیاده شده است. در ورزش همگانی هم موضوع سلامت و هم کسب و کار دیده شده، به این ترتیب که آموزش‌دیدگان می‌توانند خودشان به صورت مربی فعالیت کنند و درآمدی به دست آورند.
 آیا امکان ورزش همگانی برای زنان در همه شهرستان‌‌ها به قدر لازم وجود دارد. تعداد سالن‌های اختصاصی ورزش بانوان در کل کشور چقدر است؟
ورزش‌های تطبیقی خانوادگی محله‌محور ایجاد شده است. با امکانات سهل‌الوصل در رشته‌‌هایی می‌توانند در اطراف محله‌هایشان شرکت کنند. برای آن هم دستورالعملی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است. آنهایی که مسیر دوری را نمی‌توانند بروند، در محله‌های خودشان تیم‌های ورزشی تشکیل می‌دهند. این طرح‌ شامل: زنان سالمند، باردار، کودکان، معلولین، نابینایان، ناشنوایان و بیماران خاص می‌شود. ان‌شاءالله که این طرح توسعه پیدا کند و امکانات ورزشی بیشتر شود. در حال حاضر 400 سالن ورزشی ویژه بانوان در کشور وجود دارد که آمار سال 96 است. وزارت ورزش تلاش می‌کند که استانداردسازی سالن‌های ورزشی را انجام دهد و معاونت ورزش بانوان برای ایجاد تعادل و توازن در استفاده از امکانات سالن‌ها و اماکن ورزشی همه توان خود را به کار گرفته است.
ارزیابی شما از وضعیت ورزش بانوان به طور کلی چیست و برای بهتر شدن آن،  چه پیشنهادی دارید؟
ورزش بانوان در حال طی کردن روند صعودی است. تحول‌هایی در ورزش بانوان ایجاد شده است. فدراسیون‌ها تجربه‌کرده‌اند که در بعضی از رشته‌ها بانوان پیشتازتر از آقایان بودند و توانستند مدال کسب کنند. اولین مدال المپیک را خانم کیمیا علیزاده به دست آورد. در تعدادی از فدراسیون‌های ورزشی، مدال‌آوران خانم بیش از آقایان است. من فکر می‌کنم که آگاهی از نقش ورزش در ارتقای سطح سلامت و تندرستی بانوان در بخش ورزش همگانی و مدال‌آوری در ورزش حرفه‌ای در حال رشد و توسعه است و باعث خوشحالی است که بانوان کشورمان در بالای سکوهای مسابقات بین‌المللی قرار می‌گیرند و مدال بر گردن می‌آویزند. این افتخار برای همه ایرانیان است. من معتقدم که رسانه‌ها می‌توانند کمک شایانی به رشد و توسعه ورزش بانوان کنند. ساخت سالن‌های ورزشی ویژه بانوان در استان‌ها عامل دیگری برای توسعه ورزش بانوان است زیرا خانم‌ها می‌توانند در سالن‌های دلخواه‌شان ورزش کنند.
 متشکرم.
نمایش موجودیت‌ها