date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۳۳:۱۶ ب.ظ

ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با رسالت: مشکلات اقتصادی قابل کنترل و پیش‌بینی بود

رزاقی گفت: مشکلات اقتصادی قابل کنترل و پیش بینی بود.ابراهیم رزاقی، کارشناس مسائل اقتصادی درخصوص فراز و نشیب های اخیر اقتصاد کشور در گفت و گو با رسالت گفت: این طور که مشخص است گرانی دلار با این مسیر عمدی بوده اما اگر هم غیرعمد باشد باز هم در نتیجه، فرقی نداشته است، اگر غیرعمد بوده سوال پیش می آید که آیا این اتفاقات، با توجه به میزان نقدینگی بخش خصوصی و وضعیت سرمایه داری طبقه اشرافی قابل پیش بینی نبود؟ به نظر 
می آید همه این ها قابل پیش بینی بوده، اما چرا ما چنین مسیری را رفتیم؟ مسیری که باعث انفجار قیمت دلار از 4 هزار تومان به 8 هزار تومان بود.
وی با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی یکی از دلایل افزایش نقدینگی بود، افزود: نقدینگی بیش از حد، از مدت ها قبل آماده خروج بود، از زمانی که آقای سیف سود بانکی را کم کرد عده ای به این فکر افتادند که از جای دیگر سود ببرند، وقتی هم این اتفاق افتاد دولت اقدام جایگزینی نکرد.
این پژوهشگر اقتصاد ادامه داد: نه اطلاع داد که چه کسانی این کارها را می کنند و نه این که کدام مدیران به چه کسانی 60 تن  طلا فروختند، که هفت تنش فروخته شد و بقیه اش را بعد از گرانی می فروشند.
رزاقی با تاکید بر این که عده ای خاص دلار ارزان گرفتند اما مشخص نشد با این دلارها چه کردند گفت: همچنین 20 تا 30 میلیارد دلار به عده ای دادند که کالا وارد کنند و هیچ پیگیری هم صورت نگرفت که آیا اصلا این کالاها وارد شد؟ یا اگر وارد شده با چه مقدار سود درحال فروش آن هستند؟
این اقتصاددان با بیان این که در چنین وضعیتی دلار باید بیشتر از ریال باشد تا این بحران حل شود خاطرنشان کرد: همه این ها نشان می دهد آگاهانه یا غیرآگاهانه مسیری را رفته اند که به این اتفاقات و بحران های اقتصادی ختم شده است. همچنین شبکه های اجتماعی هم به بالا رفتن نرخ دلار کمک کردند، در چنین شرایطی با توجه به حجم بالای نقدینگی ریالی، باید دلار بیشتر از ریال باشد تا این بحران حل شود.
وی با اشاره به این که طلا و پول ملی برای روابط دوجانبه بسیار با ارزش است، افزود: وگرنه چه لزومی دارد ما دلار و طلاهای خود را صرف به دست آوردن ریال کنیم، همچنین در آینده هم مشخص نیست فروش نفتمان چگونه باشد، طلاهایی که داریم برای روابط دوجانبه بسیار با ارزش است، روابطی که دولت تا جایی که توانسته با آن مخالفت کرده است.
رزاقی افزود: همچنین کاهش ارزش ریال علاوه بر ضررهای بی شماری که بر اقتصاد داخلی ما داشته است برای پیمان های ارزی ، پولی و تجاری ارزشمند بود، قراردادهایی که باید با پول ملی صورت می گرفت اما در آخر مخالفت کردند و یورو را برگزیدند و چه بسا یورو هم اروپایی است.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که این اتفاقات در اقتصاد کاملا قابل کنترل و پیش بینی بود اما این طور که دولت عمل می کند به نظر بی تفاوت است، تاکید کرد: در این شرایط باز بستگی دارد که دولت چه اقداماتی را انجام دهد، این طور که دولت عمل می کند به نظر بی تفاوت است، چرا که فکر می کند بازار عرضه و تقاضا خودش باید نتیجه دهد، هیچ گمان نمی برد درصور تی بازار نتیجه می دهد که عرضه و تقاضا با یکدیگر متعادل باشند.
ابراهیم رزاقی با اشاره به این که بانک ها با دادن وام های 
معوقه به افراد خاص به آشفتگی بازار کمک کردند، یادآور شد: زمانی که بازار در شرایط نامتعادل است و برخی که سرمایه زیادی دارند نرخ دلار را بالا می برند و بازار را به هم می ریزند ثبات باز نخواهد گشت.در چنین شرایطی بانک ها هم با وام های کلانی که به افراد خاص می دهند و اسمش را وام های معوقه می گذارند، به این وضعیت کمک کردند، این افراد سکه، طلا و دلار 
می خرند و باعث به هم ریختن بازار می شوند.
وی با بیان این که آقای روحانی به ثبات اقتصادی فکر نمی کند گفت: طبیعی است که عامل خارجی هم از این وضعیت سوءاستفاده می کند، ولی دولت مخصوصا آقای روحانی اصلا به این موضوع فکر 
نمی کند که چگونه باید ثبات را برقرار کرد، تا زمانی که ثبات برقرار نشود طبقه اشرافی بیشتر سود می برند این طبقه با واردات مفت، دلار ارزان روی ارز و سکه تاثیر گذاشتند و مسکن هم قدم بعدی آن ها است که درحال اثرگذاری است. 
این پژوهشگر اقتصاد با بیان این که آقای روحانی به منافع ملی فکر نمی کند و بعد از بالا رفتن نرخ سکه و دلار، وزارت مسکن هم درحال کمک به روند بالا رفتن نرخ مسکن است، ابراز کرد: همچنین وزارت مسکن با نساختن خانه، کمک نکردن به ساخت و خریدن مسکن درحال کمک به این روند است و این گونه به نظر می آید که ذهنیت آقای روحانی غیرعادی است، یعنی منافع ملی در فکر ایشان نیست، یاران و دور و بری هایشان جور دیگری راجع به مسائل فکر 
می کنند در مجلس هم این تفکر، اکثریت دارد.
رزاقی با اشاره به این که با وجود همه این ها 
می توانستیم مردم را از وضعیت کنونی و آینده آگاه کنیم تا دست به معاملات پریسک نزنند و بازار را بدتر نکنند، گفت: کمترین کاری که می توانستیم انجام دهیم این بود که مردم را آگاه کنیم تا در این شرایط پر ریسک دلار نخرند، اما همین کار را هم نکردند.
وی با تاکید بر این که باید مدیران را عوض کرد به این مدیران امیدی نیست، خاطرنشان کرد: اکنون که فضا اینطور شد، به نظر می آید به دولت هم امیدی نیست مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد که وارد عمل شود، اگر دیر نشده باشد باید مدیران را عوض کرد به این مدیران امیدی نیست، چون ممکن است مردم اعتمادشان نسبت به نظام سلب شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از شیوه هایی که کشورهای دیگر هم این کار را می کنند این است که درآمد و دارایی افراد را برای مالیات شناسایی کنیم بعد متناسب با ثروت، درآمد و هزینه هایشان از آن ها مالیات بگیریم.
رزاقی تاکید کرد: گرچه باید از قبل این اقدامات لازم صورت می گرفت، اما هنوز هم دیر نیست به طور مثال یارانه را فقط به اقشار ضعیف دهیم، باید به تولیدکننده کمک کنیم و واردات را جز در موارد ضروری با دلار ارزان امکان پذیر نکنیم تا تولیدات داخلی بتواند رشد کند.
دکتر ابراهیم رزاقی با بیان این که دولت باید کشور را به سمت صنعتی شدن سوق دهد نه وابسته بودن، افزود: یکی دیگر از کارهایی که دولت باید طبق اصل 44 قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد، صنعتی کردن کشور و ایجاد شرکت های صنعتی خودکفا است، با توجه به تجربه 8 سال دفاع مقدس در جنگ تحمیلی که باعث قوی شدن صنایع دفاعی کشور ما شد.
وی با اشاره به این که برخلاف عملکرد و صحبت های 
مسئولان کار بسیار راحت تر از آن چیزی است که می گویند، تاکید کرد: این کار باید صورت گیرد تا ما از وارد کردن ماشین آلات و قطعات اولیه بی نیاز شویم، سوال اینجاست که چرا دولت این کار را 
نمی کند؟ این مسائل نشان می دهد که برخلاف عملکرد و صحبت های مسئولان کار بسیار راحت تر از آن چیزی است که می گویند.
رزاقی با بیان این موضوع که کشور به جای این که صنعتی شود به صورت سرمایه داری اداره می شود و سرمایه داری خاص کشورهایی است که وابسته اند و مسئولانشان نوکر صفت هستند، بیان داشت: اما مسئولان حاضر نیستند این مسئال را ببینند، طبق اصل های 44، 43، 3 و 2 قانون اساسی دولت باید برای همه مسکن، پوشاک و خوراک بدون هیچ دغدغه ای 
فراهم کند اما به جای این کارها یک سرمایه داری خاصی را به وجود آورده که این سرمایه داری خاص کشورهایی است که وابسته هستند و مسئولانشان نوکر صفت اند.
استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید براین که ما تمام مواد اولیه موردنیاز کشورهای سرمایه دار را به صورت خام به آن ها صادر می کنیم درعوض همه چیز را وارد می کنیم، افزود: مسئولان از دید کشورهای صنعتی سرمایه داری نگاه می کنند، آن ها 
می گویند ما مواد خام می خواهیم این ها هم مواد خام تولید و تقدیم می کنند، ما نفت خام، پتروشیمی نیمه خام و مواد معدنی را صادر می کنیم و برعکس همه چیز را وارد می کنیم.
دکتر ابراهیم رزاقی با بیان این که چرا ما باید آنقدر وابسته باشیم که ما را با نقطه ضعفمان تحریم کنند، گفت: هر زمان هم که کشور های سرمایه دار دلشان بخواهد یا رئیس جمهور و سیاست شان تغییر کند ما را تحریم می کنند، نفت و پتروشیمی را نمی خرند و آن چیزهایی را هم که ما نیاز داریم نمی فروشند، این مباحث تجربه شده است، چه کاری است که ما این قدر وابسته باشیم؟  این استاد دانشگاه با اشاره به این که شصت درصد حقوق بگیران زیر خط فقر هستند، تاکید کرد: کدام کشور توانسته با این روشی که ما در پیش گرفتیم استقلال اقتصادی داشته باشد، در ایران حدود 40 الی 50 میلیون نفر زیر خط فقر هستند، شصت درصد حقوق بگیران زیر خط فقر هستند.
وی در پایان با بیان این که دولت نقش خودش را این نمی داند که منافع ملی را تامین کند، گقت: بیشتر در خط سرمایه داری جهانی برای محبوبیت و حمایت شدن از سوی این کشورها حرکت می کند، که حتی همان سرمایه داران جهان هم خودشان اینگونه عمل نمی کنند، و رفتارهایی دارند که با انقلاب ایران و این ظرفیت های عظیم جور در نمی آید.
نمایش موجودیت‌ها