date_range سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۴۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

20 هزار معلول ناشنوا و کم‌شنوا در انتظار سمعک

20 هزار معلول ناشنوا و کم‌شنوا در انتظار سمعک
منبع خبر: جهان نیوز

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور در حال حاضر و با توجه به افزایش نرخ ارز 20 هزار نفر از معلولان کم‌شنوا و ناشنوا در انتظار دریافت سمعک پشت نوبت قرار دارند.

به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم، افروز صفاری در نشست خبری هفته جهانی ناشنوایان در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت مراکز ارائه خدمات به کودکان کم‌شنوا و ناشنوا اظهار کرد: این مراکز از سال 79 فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون 83 مرکز ارائه خدمات به کودکان کم‌شنوا، ناشنوا در 36 استان راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: این مراکز خدماتی را در حوزه‌های مختلف توانبخشی، قبل، بعد و حین کاشت حلزون ارائه می‌کند.

مدیر کل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت: با تلاش‌های صورت گرفته 90 درصد از کودکان کم‌شنوا و ناشنوا به مدارس عادی راه پیدا کرده‌اند ضمن اینکه سازمان بهزیستی خدماتی را در بخش‌های مختلف به خانواده این افراد ارائه می‌کند.

صفاری با اشاره به تجهیزات توانبخشی و بویژه سمعک برای افراد دچار کم‌شنوایی و ناشنوایی گفت: در این زمینه با توجه به افزایش نرخ ارز ما مشکلاتی را در خصوص تجهیزات توانبخشی بویژه سمعک داشته‌ایم.

وی بیان کرد: در همین زمینه سازمان بهزیستی مکاتباتی را با دفتر تجهیزات وزارت بهداشت در خصوص کمبود وسایل مورد نیاز در حوزه معلولان بویژه سمعک انجام داده است و از آنها خواسته است که سمعک را جزو کالاهای اساسی و با قیمت مناسب قرار بدهند که البته با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته آنها نیز با این موضوع موافقت کرده‌اند.

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت: کاهش فرآیند ترخیص کالاها از گمرک و همچنین اختصاص تخفیف به آنها از دیگر مواردی است که ما در مکاتبه خود با دفتر تجهیزات وزارت بهداشت به آن اشاره داشته‌ایم که امیدواریم این موارد مورد توجه قرار بگیرد.

صفاری گفت: شعار امسال هفته جهانی ناشنوایان استفاده از زبان اشاره است و سازمان بهزیستی نیز در این زمینه حمایت لازم را از این شعار خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پشت نوبتی در بحث کاشت حلزون و همچنین سمعک در سازمان بهزیستی وجود دارد یا خیر گفت: در بحث کاشت حلزون ما به نقطه صفر رسیده و پشت نوبتی نداریم اما در بحث سمعک با توجه به افزایش نرخ ارز حدود 20 هزار نفر پشت نوبتی وجود دارد.

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز مشکلاتی برای سمعک و باطری مورد نیاز بوجود آمده که در این زمینه امیدواریم با همکاری وزارت بهداشت تمهیداتی برای واگذاری این تجهیزات با قیمت مناسب صورت گیرد.
نمایش موجودیت‌ها