date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۰۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟

عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟
منبع خبر: روزنامه ایران

سردبیر روزنامه اینترنتی رای‌الیوم در گزارشی به نحوه تعامل برخی کشورهای عربی با دونالد ترامپ پرداخت و شرح داد چرا برخی کشورهای عربی از دونالد ترمپ پیروی می‌کنند.

ایران آنلاین / عبدالباری عطوان، سردبیر این روزنامه در مصاحبه هفتگی خود گفت: این هفته می خواهم درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سخن بگویم. عده ای می گویند ترامپ باید از نظر ذهنی و روانی معاینه شود، زیرا دیوانه است. من با این افراد اختلاف نظر دارم. من فکر نمی کنم ترامپ دیوانه باشد، بلکه به اعتقاد من در اوج درایت عمل می کند. البته اینکه گفته می شود او انسانی نژادپرست، نفرت انگیز و زشت است، مورد حمایت من است. آیا به کسی که در سفر چهل و هشت ساعته به عربستان سعودی نشستی با سران پنجاه و شش کشور اسلامی برگزار کرد و با لحن برتری جویانه سخن گفت و با جمع کردن مبلغ چهارصد و شصت میلیارد دلار به آمریکا بازگشت، می توان دیوانه گفت؟ دونالد ترامپ توانست صد میلیون دلار برای موسسه خیریه اش پول جمع کند.

آیا کسی که برای ملت خود فرصت های شغلی ایجاد می کند دیوانه است؟ ما دیوانه و احمق هستیم که بدون هیچ سوالی، به او چهارصد و شصت میلیارد دلار می دهیم تا افراد بیکار در آمریکا را نجات دهیم و برای آنها فرصت های شغلی ایجاد کنیم. میزان بیکاری در عربستان 34 درصد است. میزان بیکاری در بعضی از کشورها مانند مصر بیش از چهل درصد است. میزان بیکاری در نوار غزه بیش از هشتاد و پنج درصد است. اما ما فقط به فکر میزان بیکاری در آمریکا هستیم. دونالد ترامپ انسان نژادپرست نفرت انگیز و زشتی است که از افراد غیر سفیدپوست نفرت دارد. او می گوید نباید شهروندانی را از کشورهای کثیف به آمریکا بیاوریم. منظور او از کشورهای کثیف چیست؟ کشورهای آفریقایی و هائیتی. او در اوج نژادپرستی قرار دارد و خواهان سفر مهاجرانی از سوئد، دانمارک و نروژ است.

عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟

عطوان افزود: متاسفانه افرادی در کشورهای عربی هستند که با او متحد می شوند و آمادگی دارند صدها میلیارد دلار پول در قراردادهای تسلیحاتی به او پرداخت کنند تا اقتصاد آمریکا را تقویت و ترامپ را راضی کنند. ترامپ سفرش را به لندن لغو کرد. او قرار بود شانزدهم این ماه برای افتتاح سفارت جدید آمریکا در انگلیس به لندن سفر کند، اما جرات نکرد به این کشور بیاید. چرا؟ تخم مرغ های گندیده در انتظار او بود و قرار بود در اعتراض به سفر او و نیز اعتراض به نژادپرستی او، تظاهرات گسترده ای برگزار شود که باعث بسته شدن خیابان های لندن می شد. صادق خان، شهردار لندن که پاکستانی تبار است در انتخابات آزاد پیروز شد. لندن بزرگ نه میلیون جمعیت دارد، تعداد جمعیت آن به اندازه چند کشور عربی است. اگر صادق خان در کشورهای عربی بود شاید به عنوان رفتگر انتخاب می شد زیرا ما عرب ها هم نژادپرست هستیم. شما برای هندی ها و پاکستانی ها ارزشی قائل نیستید، اما همین هندی ها و پاکستانی ها بمب هسته ای دارند، شما چه چیزی نزد خود دارید؟ صادق خان گفت ترامپ در انگلیس فردی نامطلوب است. ترامپ این پیام را دریافت کرد و تصمیم گرفت به انگلیس سفر نکند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که قرار است مایک پنس،  معاون ترامپ  به کشورهای عربی سفر کند. ما برای او فرش قرمز پهن و در بالاترین سطح از او در اردن و مصر استقبال خواهیم کرد. چرا باید از مایک پنس استقبال کنیم؟ او نماینده دولتی است که تصمیم گرفت سفارت آمریکا را به قدس اشغالی منتقل کند و آن را به عنوان پایتخت ابدی رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد.

عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟

چرا در حالی که انگلیسی ها استقبال از ترامپ را رد می کنند، ما باید از مایک پنس معاون او استقبال و برایش فرش قرمز پهن کنیم؟ چرا همه کشورهای آفریقایی با ترامپ مخالفت می کنند، در حالی که ما عرب ها برای معاونش فرش قرمز پهن می کنیم؟ مایک پنس برای تبلیغ آنچه «معامله قرن» خوانده می شود و به معنای نابودی آرمان فلسطین است، به منطقه سفر می کند. ما دیوانه هستیم که هیچ ارزشی برای خود قائل نیستیم. به خدا سوگند، هیچ کسی در جهان برای ما احترام قائل نیست. باید در کشورهای عربی که مایک پنس به آنها سفر خواهد کرد، تظاهرات برگزار شود و به او «نه» بزرگی گفته شود. باید به او بگوییم که او و دولتش در کشورهای عربی نامطلوبند. تنها فردی که تعامل برابر و شایسته ای با ترامپ با توجه به رفتار اهانت آمیز او دارد، کیم جونگ اون، رئیس جمهور کره شمالی است. این مرد به خوبی می داند چگونه با ترامپ برخورد کند. به او گفت دکمه هسته ای در دفتر و اتاق خوابم است و تو را به چالش می کشم اگر گلوله ای به طرف کره شمالی شلیک کنی. او با صراحت این حرف را زد و گفت به آزمایش های هسته ای و آزمایش های بالستیک ادامه خواهد داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که به خوبی مردان واقعی را می شناسد، کیم جونگ اون را رهبر تیزهوش توصیف کرد. بله او فرد باهوشی است. او به هیچ وجه در برابر تهدیدات آمریکا تسلیم نمی شود. او توانست موشک های بالستیکی تولید کند که توانایی رسیدن به لس آنجلس، سان فرانسیسکو، میامی و واشنگتن را دارد. این مرد توانست ششمین انفجار هسته ای را انجام دهد و موشک هایی دارد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند. او آمادگی دارد تا از کشورش دفاع کند. این مرد رئیس جمهور آمریکا را تحقیر کرد. ترامپ در آخرین سخنانش، او را دوست توصیف کرد، یعنی همان مردی که ترامپ را تهدید کرد و نیز تهدید کرد خاک آمریکا را هدف قرار خواهد داد، دوست توصیف کرد. این در حالی است که ما عرب ها دستها و پاهای ترامپ را می بوسیم و او به ما اهانت می کند و به ما سیلی می زند. ما به مردانی نیاز داریم که بگویند به کرامت و عزت نفس خود احترام می گذارند. ترامپ دیوانه نیست، به خدا سوگند ما دیوانه هستیم و به سادگی تسلیم می شویم. واقعیت این است./ باشگاه خبرنگاران

 

 

 

 

تصویرها
عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟
عبدالباری عطوان، سردبیر رای‌الیوم بررسی کرد: چرا سران کشورهای عربی تسلیم خواسته‌های دونالد ترامپ می‌شوند؟
نمایش موجودیت‌ها