date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۴۳:۰۰ ق.ظ

پاسخ میهمانان دومین کنفرانس امنیتی تهران به پرسش‌های «ایران»

پاسخ میهمانان دومین کنفرانس امنیتی تهران به پرسش‌های «ایران»
منبع خبر: روزنامه ایران

استراو: اروپا هیچ سودی در ادامه تنش‌های منطقه خلیج‌فارس نمی‌بیند / قندیل: اختلافات را برای هدف مشترک پایان دهیم / دالما: باید از ایده مجمع گفت‌وگو دفاع کنیم / میرمحمد: منطقه نیازمند نبرد فکری با افراط‌گرایی است

ایران آنلاین / استراو: اروپا هیچ سودی در ادامه تنش‌های منطقه خلیج فارس نمی‌بیند

دومین کنفرانس امنیتی تهران فرصت گفت‌و‌گو و هم اندیشی بود. میهمانان بلندمرتبه‌ای که از گستره جغرافیایی از اروپا تا شرق آسیا به تهران آمده بودند نه تنها مخاطب دیدگاه‌های ایران پیرامون چگونگی تدوین ترتیبات امنیتی برای منطقه غرب آسیا قرار گرفتند، ایده‌های خود و دولت‌های متبوع‌شان را درباره این مهم با یکدیگر در میان گذاشتند. این فرصتی بود تا در زمان‌های کوتاه تنفس میان بحث‌ها و سخنرانی‌های کنفرانس از برخی از چهره‌های میهمان، دیدگاه‌شان در مورد مسائل مبتلابه منطقه و ارزیابی‌شان از آنچه تحت عنوان دکترین پیشنهادی ایران مبتنی بر منطقه قوی‌تر و امنیت شبکه‌ای مطرح شد را جویا شویم.

جک استراو، وزیر امورخارجه پیشین انگلیس نخستین مخاطب این پرسش‌ها بود. او در ارزیابی خود از سخنرانی وزیر امورخارجه ایران و پیشنهاد مجمع گفت‌و‌گوی منطقه‌ای که ظریف مطرح کرد به «ایران» گفت: «به نظر من به نفع همه طرف‌هاست که تنش بین عربستان و ایران کاهش یابد. اما خب عربستان سعودی به خاطر سیاست‌های تندروانه‌ای که از زمان منصوب شدن محمد بن سلمان به‌عنوان ولیعهد این کشور در پیش گرفته است تاکنون مانع اساسی در برابر این روند بوده است.» استراو در این باره افزود: «من داشتم در مورد صحبت‌های دکتر ظریف فکر می‌کردم که در مورد وضعیت اروپا بعد از جنگ جهانی دوم صحبت می‌کرد. ایشان گفت این کشورها با هم گفت‌و‌گو نمی‌کردند و این قاره شاهد دهه‌ها رقابت تلخ بود اما در حال حاضر بهترین راه گفت‌و‌گو است.» وزیر خارجه پیشین انگلیس در پاسخ به این سؤال که با وجود این چرا قدرت‌های فرامنطقه از جمله کشورهای اروپایی و امریکا به‌ جای حمایت از گفت‌و‌گو به نحوی مانع از آن می‌شوند و بر طبل تشدید رقابت‌ها می‌کوبند، گفت: «شما باید بین سیاست‌های کشورهای اروپایی و امریکا که تحت رهبری دونالد ترامپ است تمایز قائل شوید. این کاملاً متفاوت است. از نظر کشورهای اروپایی هیچ سودی در ادامه تنش‌های کنونی در خلیج فارس وجود ندارد و این تنش‌ها بی‌هدف است. این نقطه نظر درباره روابط دیپلماتیک با ایران و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل بریتانیا هم می‌شود.» استراو تاکید کرد: «شما نباید این‌گونه تصور کنید که امریکا و اروپا سیاست‌های واحدی درمورد بحران‌های خلیج فارس دارند، چرا که کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتاینا به‌دنبال همکاری در خلیج فارس هستند و از روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنند.»

قندیل: اختلافات را برای هدف مشترک پایان دهیم
یک کارشناس مسائل استراتژیک لبنان نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» به تشریح دیدگاه خود درباره ضرورت‌های امنیتی منطقه پرداخت. ناصر قندیل در این باره با بیان اینکه بررسی آینده منطقه غرب آسیا پس از سقوط داعش مهم است به «ایران» گفت: «ما در سطح منطقه به دو مساله مهم و اساسی احتیاج داریم؛ مساله اول استفاده از جنبش مردمی بزرگی است که پس از تصمیم امریکایی‌ها برای انتقال سفارت‌شان از تل آویو به قدس و اعلام قدس شریف به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی پدید آمده است. باید جهت قطب نمای جنبش‌های منطقه به سمت یک دشمن یعنی رژیم صهیونیستی متمرکز باشد و آتش اختلافات و درگیری‌های دیگر در منطقه را باید با بهره‌گیری از همه راه‌های گفت‌و‌گوی سیاسی برای یک هدف مشترک خاموش کنیم.» او با اشاره به اینکه تجربه سوریه و عراق نشان داده است که گفت‌و‌گو برای حل اختلاف می‌تواند مؤثر باشد، گفت: «گفت‌و‌گو‌های سیاسی برای وحدت منطقه مهم است. حتی اگرمسائلی وجود داشته باشد که کشورهای دیگر را به طمع توطئه و نفوذ بیندازد، وقتی اختلافات سیاسی از طریق گفت‌و‌گو حل شود این طمع‌ها نیز از بین می‌رود. مقایسه مدیریت ترکیه بر روابط‌ش با سوریه و مدیریت ایران در رابطش با عراق مصداق درستی این ایده است. جمهوری اسلامی توانست از توان دیپلماتیک خود برای استقلال و حفظ تمامیت ارضی عراق در ماجرای جدایی طلبی اقلیم کردستان بهره بگیرد. حال آنکه تهدید نظامی که از سوی ترکیه در آن مقطع مطرح شد چنین کارکردی نیافت.» ناصر قندیل همچنین درباره نتایج کنفرانس امنیتی تهران اظهار داشت: «یکی از اهداف اصلی کنفرانس امنیتی تهران این بود که کشورهایی مانند عربستان سعودی که هنوز به‌دنبال ماجراجویی با حمایت از تروریسم هستند و امنیت خود را در وابستگی به کشورهای قدرتمند فرا منطقه‌ای دارند بدانند که این شیوه‌ها تامین‌کننده امنیت آنها نخواهد بود» او جمهوری اسلامی ایران را یکی از کشورهای امنیت ساز منطقه دانست و برای تبیین این عقیده خود گفت: «ایران توانست با کاستن از سقف درخواست‌های پاکستان و ترکیه در مقابل همسایگان‌شان از بحران‌های بزرگی در منطقه جلوگیری کند.»


دالما: باید از ایده مجمع گفت‌و‌گو دفاع کنیم
از ماسیمو دالما، نخست‌وزیر سابق ایتالیا نیز درباره ایده ایجاد مجمع گفت‌و‌گوی منطقه‌ای که از سوی ظریف مطرح شد، پرسیدیم. پاسخ کوتاه او به پرسش «ایران» این بود که: «ایده ایجاد یک مجمع گفت‌و‌گو برای امنیت در منطقه که شامل قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی می‌شود به نظرم ایده خوبی است اما این امر بخصوص به خاطر تنش‌های بین عربستان و ایران مشکل به نظر می‌رسد، اما فکر می‌کنم باید برای ایجاد این مجمع تلاش و از آن دفاع کنیم به خاطر اینکه ایده خوبی است.»

میر محمد: منطقه نیازمند نبرد فکری با افراط‌گرایی است
نصیر میرمحمد، مدیرکل سیاسی وزارت دفاع عراق نیز اجلاس امنیتی تهران را یک تحول بزرگ در زمینه تفکر منطقه‌ای و در جهت گسترش امنیت در منطقه دانست و به «ایران» گفت: «منطقه ما همیشه از سوی کشورهای خارجی در فشار است و در این سال‌ها جنگ‌های متعددی در این منطقه اتفاق افتاده است. به همین دلیل این کنفرانس از سوی جمهوری اسلامی در شرایط بسیار مهمی پایه‌گذاری شده است. سخنرانی وزیر امور خارجه ایران نیز سخنرانی بود که در آن راه حل‌های سیاسی خوبی برای حل مشکلات منطقه از مسیر گفت‌و‌گو و جلوگیری از دخالت‌های مخرب کشورهای خارج از منطقه مطرح شد. امیدوارم این کنفرانس مبنایی برای افزایش همکاری‌های امنیتی در منطقه قرار گیرد.» او افزود: «امروز داعش از میان رفته است. ما از جمهوری اسلامی تشکر می‌کنیم که در مسیر پایان دادن به سیطره تروریست‌های افراط‌گرا و خرافی داعش در کنار ملت و دولت عراق ایستاد. اما اکنون ما در مرحله جدیدی از این نبرد هستیم و آن، نبرد فکری با اندیشه‌های تقویت‌کننده تروریسم و افراط‌گرایی است. ما برای این نبرد باید تمام توان فکری خود را بسیج کنیم و هم اندیشی‌هایی مانند کنفرانس امنیتی تهران می‌تواند در این راه بسیار کمک‌کننده باشد.»/ روزنامه ایران

نمایش موجودیت‌ها