date_range یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۲۰:۰۰ ق.ظ

مراسم تجلیل ازهوشنگ ظریف با حضور بزرگان برگزار شد

مراسم تجلیل ازهوشنگ ظریف با حضور بزرگان برگزار شد
منبع خبر: روزنامه ایران

به گفته حسین علیزاده «هوشنگ ظریف» ابعاد گسترده‌ای دارد که وجه آکادمیک یکی از مهم‌ترین آنان است. او از استادش سخن می‌گوید؛ استادی که او را با دنیای موسیقی آشنا کرد، حال در «نقش عشق» عاشقانه‌های رابطه شاگرد و استادی را روایت می‌کند.

ایران آنلاین /«رابطه ظریف با شاگردانش همیشه اتفاقی خاص بود، ما همه تحت تاثیر زیبایی او بودیم و حالا اطمینان دارم این زیبایی باید در اختیار کسی قرار می‌گرفت که درون زیبایی هم داشته باشد. او وقتی برای نخستین بار به کلاس ما آمد، دل همه ما ریخت و بعد دیدیم که استادی بسیار جدی است و برای همین ما سخت‌ترین تمرینات او را انجام می‌دادیم تا او را آزرده نکنیم.»‌

این نوازنده برجسته تار در برنامه «نقش عشق» که به پاس تجلیل از6 دهه فعالیت هنری استاد هوشنگ ظریف عصرجمعه 4 بهمن درفرهنگسرای ارسباران برگزارشده بود بیان کرد: هوشنگ ظریف یکی از بزرگترین استادان موسیقی ایران هستند. دراین حوزه و حوزه‌های دیگر شاید نتوانیم یک نفررا مطلق استاد بنامیم. واژه استاد در زمان کنونی اعتبار خود را از دست داده است گر چه خودم حجب دارم نام این بزرگان را بدون استاد خطاب کنم؛ اما نام‌هایی چون هوشنگ ظریف، جلیل شهناز، فرهاد فخرالدینی به اندازه‌ای بزرگ است که دیگر به هیچ پیشوند و پسوندی نیاز ندارد. این بزرگان در عرصه موسیقی با نام و هنرشان واژه استادی را کنار زدند و گویای بزرگی و منش خود هستند.
حسین علیزاده ضمن ابراز تاسف ازجای خالی استاد ظریف به‌دلیل کسالت افزود: ما باید همه موسیقیدانان را ستایش کنیم که در شرایط سخت به فعالیت موسیقی پرداختند. افراشته نگاه داشتن پرچم موسیقی با زحمات هنرمندان این عرصه و حضور مردم را مغتنم می‌شماریم و از مسئولان هم گله‌ای نداریم.
علیزاده آهنگسازمطرح موسیقی ایران اظهار کرد: استاد ظریف از موفق‌ترین استادان موسیقی است که 4 تا 5 دهه در تربیت شاگردان موسیقی تلاش کرد همچنین ایشان استادانی را که در داخل و خارج کشور در بر افراشتن پرچم هنر و فرهنگ کشور موفق شدند را پروراند.
او از «پروین صالحی» - همسر هوشنگ ظریف- و همچنین «افلیا پرتو» از دیگر معلمان هنرستان موسیقی نیز یاد و تاکید کرد: ما بچه‌های هنرستان خیلی قبل‌تر از دیگران به «بهشت» رفته‌ایم. هنرستان موسیقی ملی ایران با تمام استادان آن خود بهشت بود و وقتی ما هنرجویان درحیاط آنجا بازی می‌کردیم همیشه چشم‌مان به در بود؛ چون آن را دروازه بهشت می‌دانستیم. جا دارد از آقای «حسین دهلوی» نیز یاد کنیم که پیش از تمامی ما در هنرستان حاضر بودند.

هوشنگ ظریف نیزدرآن هنرستان درس می‌داد. ما در آن زمان تعبیری از «عشق» نداشتیم و فقط این واژه را شنیده بودیم و«ظریف» بخوبی آن را برای ما معنا کرد. او یادمان داد، لازمه خالق بودن، عاشق بودن است؛ وگرنه همگی کارمند موسیقی خواهیم بود. ‌
علیزاده شرایط کنونی موسیقی را بخصوص در صدا و سیما، اهانت‌آمیز دانست و از هنرمندان خواست تا زمانی که این رسانه، ساز را نشان نمی‌دهد، به حضور در آن تن در ندهند.
فرهاد فخرالدینی استاد بزرگ موسیقی ایران نیز از یار دیرینش سخن گفت او با ابراز تاسف از جای خالی هوشنگ ظریف در این مراسم و جمعیت بسیاری که حضور داشتند افزود: می‌‌بینید که استاد هوشنگ ظریف تا چه اندازه مجبوب است و همه ایشان را دوست دارند و جز این هم نمی‌تواند باشد.

ایشان برای جامعه‌ و هنر ما زحمت بسیاری کشیده و وجودش بسیار نازنین است. امشب تعدادی از همکاران را می‌بینم که بیش از 50 سال است با آنان در فضای هنری تنفس می‌کنم و خاطرات تلخ و شیرین بسیاری با یکدیگر داریم.
فرهاد فخرالدینی در این فرصت یادی از «روح‌الله خالقی» کر د و گفت:ما همه مدیون روح‌الله خالقی هستیم و به او درس اخلاق پس می‌دهیم. زندگی برای من تنها هنرنبوده خیلی چیزهای دیگرهم اهمیت داشته که شما نمونه آن را در چهره‌ هوشنگ ظریف می‌بینید؛چیزهایی مثل انسانیت، متانت و بزرگواری. اینها مهم‌ترین درس‌هایی است که از این بزرگان یاد گرفته‌ایم. این بزرگواری‌ها ارزش دارد و به ما درس زندگی می‌دهد، همان‌طور که بزرگ‌منشی هوشنگ می‌تواند درس بزرگی برای تمام کسانی باشد که هم‌اکنون در موسیقی ایران فعالیت می‌کنند.
پیام و سخنان شهرام ناظری و رحمت‌الله بدیعی در این مراسم قرائت شد.

همچنین علاوه بر اجراهای متعددی هنرمندان کلیپی از زندگی و فعالیت‌های استاد هوشنگ ظریف به نمایش درآمد و در آخر یادداشت استاد ظریف برای حاضران در سالن قرائت شد. پایان‌بخش برنامه تجلیل از استاد هوشنگ ظریف بود و پروین صالح همسر استاد ظریف به نیابت از هوشنگ ظریف به روی صحنه آمد.هوشنگ کامکار، پشنگ کامکار، اسماعیل تهرانی، محمداسماعیلی، سعیدثابت، میلادکیایی، کامبیز روشن روان، محمود فرهمند، ، مجیددرخشانی، علی بوستان، کیوان ساکت، هادی منتظری، مهدی آذرسینا، عباس خوشدل، عباس سجادی، سامان احتشامی، خانم اُفلیا پرتو، بابک شهرکی و... از میهمانان این مراسم بودند./روزنامه ایران

نمایش موجودیت‌ها