date_range چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۸:۲۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

سیف: اروپا فضای نشست FATF را به سوی مباحث تکنیکی ببرد نه سیاسی

سیف: اروپا فضای نشست FATF را به سوی مباحث تکنیکی ببرد نه سیاسی
منبع خبر: روزنامه ایران
دسته خبری: سیاست|پول و بانک

با وجود آغاز اجرای برجام ازدی‌ماه 1394 بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری بین‌المللی به برقراری دوباره روابط پولی و مالی با ایران علاقه چندانی نداشتند که برخی کارشناسان علت اصلی آن را وجود نام ایران در فهرست سیاه این گروه می‌دانستند؛ زیرا قرار گرفتن در این گروه به معنی حمایت از تروریسم و پولشویی است.

ایران آنلاین / ولی الله سیف در این دیدار که عصر سه شنبه برگزار شد، یادآوری کرد: در جلسه پیشین گروه ویژه اقدام مالی، برخی کشورها با نگاه سیاسی در تلاش بودند نظرها را علیه ایران برگردانند. سیف تاکید کرد در صورت توجه هیات گروه ویژه اقدام مالی به مسائل تکنیکی به جای سیاسی، «اقدام های ایران در حوزه های مقررات مبارزه پولشویی و تامین مالی تروریسم (AML/CFT ) بتواند نظر آن هیات را جلب کند».

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: هیات وزیران لوایح مرتبط با این موضوع ها را تایید و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده است.
وی ابراز امیدواری کرد فرآیند تصویب قوانین مورد اشاره در کوتاه ترین زمان انجام شود. سیف تاکید کرد «ایران به پایبندی به استانداردهای بین المللی در فعالیت های مالی مصمم است».
به گزارش ایرنا، تعلیق یک ساله حضور ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف.ای.تی.اف- FATF) در تیرماه گذشته را می توان مهمترین دستاورد نظام بانکی برای بازگشت به نظام بین الملل پس از برجام ارزیابی کرد.
به گزارش چهارشنبه تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با وجود آغاز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) از دی ماه 1394 بانک ها و موسسه های اعتباری بین المللی به برقراری دوباره روابط پولی و مالی با ایران علاقه چندانی نداشتند که برخی کارشناسان علت اصلی آن را وجود نام ایران در فهرست سیاه این گروه می دانستند؛ زیرا قرار گرفتن در این گروه به معنی حمایت از تروریسم و پولشویی است.
گروه ویژه اقدام مالی یک نهاد بین الدولی است که 198 کشور به صورت مستقیم یا از طریق گروه های منطقه ای در آن عضوند و توصیه های این نهاد را اجرا کرده اند.
هدف از تاسیس این نهاد تدوین استانداردها و ارتقای شیوه اجرای موثر اقدام های قانونی، مقرراتی و عملیاتی در موارد مرتبط با مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیدهاست که قابلیت اعتماد به نظام مالی بین المللی را مخدوش می کند. از این رو، گروه یادشده یک مجموعه سیاستگذار به شمار می رود که توصیه های آن در فضای بین المللی، پذیرفته شده است.
توصیه های چهل گانه این گروه که آخرین بار در فوریه 2012میلادی بازنگری شد، مهمترین استانداردهای مالی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به حساب می آید.
دوازدهم دی ماه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با توجه به مهلت اعلام شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی (اف.آ.تی.اف)، مجلس بررسی سریع لوایح مبارزه با تروریسم و پولشویی را در دستور دارد و گروه مشترکی از کمیسیون های اقتصادی و قضایی موضوع را پیگیری می کند.

** درخواست حمایت اتریش از ایران در نشست آتی اتحادیه موسسه های بیمه صادراتی اروپا
رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همچنین حمایت اتریش در نشست آتی اتحادیه موسسه های بیمه صادراتی اروپا را برای ارتقای جایگاه ایران خواستار شد. ایران اکنون رتبه ششم را دارد؛ در حالی که پیش از تحریم ها رتبه چهارم را داشت.

** عزم جدی اروپا در پایبندی به برجام حفظ منافع 2طرف است
سیف همکاری های اتریش در پسابرجام را در ارتقای روابط اقتصادی و نیز تشویق سایر کشورهای اروپایی اثرگذار دانست و گفت: واکنش اخیر کشورهای اروپایی از جمله اتریش در مقابل کارشکنی های دولت ترامپ (رییس جمهوری آمریکا) در تایید پایبندی ایران به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، قابل قدردانی است.
سیف افزود: ادامه این رفتار از سوی کشورهایی همچون اتریش موجب خواهد شد تلاش های آمریکا برای بی اثر کردن برجام بی نتیجه بماند.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه برخورداری ایران از نیروی کار جوان و تحصیلکرده در کنار فناوری های نوین اتریش فضا را برای ایجاد منافع دو جانبه آماده کرده است، اضافه کرد: باید عوامل بازدارنده گسترش همکاری های اقتصادی شناسایی و رفع شود تا تفاهمنامه های امضا شده امکان عملیاتی شدن بیابند.
وی تصریح کرد: دولت آقای ترامپ در تلاش است این باور را ایجاد کند که در ایران ثبات وجود ندارد و مانع از حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران شود. در این زمینه عزم جدی اروپا در حفظ برجام تاکنون توانسته است تا حدی این مشکل را برطرف کند و ادامه این رفتار علاوه بر ایجاد منافع اقتصادی برای 2طرف، نقش کلیدی در حفظ ثبات و صلح در منطقه و جهان دارد.
رییس شورای پول و اعتبار وجود روابط کارگزاری بانکی روان و آسان را زمینه ساز حمایت از مبادلات اقتصادی خواند و گفت: در این مسیر اتریش توانست نگرانی بانک های کشور خود و سایر کشورهای اروپایی را کاهش داده و موجب حضور بانک های بزرگ در عرصه همکاری های بین المللی با ایران شود که ادامه این روند کمک بزرگی به بهبود روابط 2کشور خواهد بود.
سیف تاکید کرد پس از برجام، بتدریج از محدودیت ها برای فعالیت کسب و کارها کاسته و فضا برای فعالیت بخش خصوصی بهبود یافته شده است که امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد.
به گفته وی، اکنون بخشی از منابع بانکی به سوی بنگاه های کوچک و متوسط هدایت شده است؛ زیرا این قبیل بنگاه ها سهم مهمی در رشد اقتصادی ایفا کرده اند.

** سفیر اتریش در ایران: فعالان اقتصادی ما تمایل زیادی به حضور در ایران دارند
در این دیدار سفیر اتریش نقش کشور خود را در بازگشت ایران به جامعه جهانی پس از برجام مهم دانست و عنوان کرد: در این زمینه امضای قرارداد فاینانس با اوبر بانک، موجب تشویق سایر بانک‌های اروپایی از جمله در دانمارک و ایتالیا شده است.
«اشتفان شولتز» با بیان اینکه صاحبان کسب و کار اتریش از امضای قرارداد فاینانس استقبال کرده اند، تصریح کرد: فعالان اقتصادی اتریش تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند و تعداد تفاهمنامه های امضا شده میان 2کشور در حوزه های مختلف از جمله گمرک، همکاری های صنعتی و ... گواهی بر این مدعاست.
به گزارش ایرنا، در پی آغاز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) از دی ماه 1394 بسیاری از ارتباط ها با شرکت های خارجی از سر گرفته شد.
 

نمایش موجودیت‌ها