date_range شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۰۶:۰۰ ق.ظ

میراثی که برباد می‌رود

میراثی که برباد می‌رود
منبع خبر: روزنامه ایران

بعدازظهر پنجشنبه 21 تیر خبری در شهر پیچید که دردآور بود «مسجد جامع ساری، آتش گرفت…» خبر کوتاه ولی بسیار دردناک بود.

ایران آنلاین /علت آتش‌سوزی را گرم شدن بیش از حد سیم‌های برقی عنوان کردند که از روی چوب‌های خشک و قدیمی پشت بام مسجد رد می‌شد. با توجه به چوبی بودن سقف مسجد، آتش بسرعت فراگیر شد و همه بخش‌های مسجد را دربرگرفت.

در قدمت این مسجد اختلاف نظر است. عامه مردم آن را بناشده بر خرابه‌های آتشکده دوران ساسانیان می‌دانند ولی اکثر مورخین در بنا شدنش در قرن پنجم (٤١١ هجری) همداستانند و از این‌رو این مسجد را که البته بارها و بویژه در دوران قاجار و پهلوی اول بازسازی شده، کهن‌ترین مسجد مازندران می‌دانند که در نهایت در تاریخ ٨ اسفند ١٣٧٧ با شماره ٢٢٧٢ ثبت ملی شد.
سخن اینجاست که مسجدی با این قدمت و با این حساسیت - بواسطه قرارگرفتن در مرکز شهر - محله چناربن و در وسط بازار قدیمی معروف به «نرگسیه»- چرا اصول اولیه امنیتی در حفظ و نگهداری این اثر ملی رعایت نشده است؟ به‌عنوان مثال چرا باید سیم‌های برق آنقدر ناشیانه در پشت بام چوبی این کهن‌ترین مسجد رها شوند؟ چه نکاتی برای حفظ ایمنی مسجد، با توجه به سازه چوبی آن و گرمای بی‌سابقه امسال اندیشیده شد؟ اصلاً با توجه به‌ موقعیت مکانی مسجد که در میانه بازار واقع شده و شلوغی و مشکلات خاص برای امدادرسانی وجود دارد، چه تمهیدی برای حفاظت از مسجد در برابر آتش اندیشیده شد؟ حتی مهار آتش در این شرایط امکانات و تجهیزات خاصی را می‌طلبد که در مورد مسجد جامع ساری، نبود این امکانات و تجهیزات کاملاً مشهود بود.
چگونه است که آثار ملی از دیرباز تا به دوران ما پایدارمانده‌اند و ما به همین سادگی فاتحه آنها را می‌خوانیم؟
آیا آتش‌نشانی ساری که قدمتی ٤٤ ساله دارد، این خطر را پیش‌بینی کرده بود؟ آیا هشدارهای لازم را به متولیان امر داده بود؟ آیا ایستگاه یا پست خاصی برای مهار آتش‌سوزی احتمالی درنظر گرفته بود؟
به‌نظر می‌رسد حتی باید در مورد نامگذاری سازمان‌های خودمان هم تجدیدنظر شود. به‌ نام «سازمان میراث فرهنگی» دقت کنید. آیا هیچ نشانی از مسئولیت حفاظت از میراث فرهنگی در این عبارت دیده می‌شود؟ بهتر نیست که نام این سازمان به «سازمان حفاظت از میراث فرهنگی» تغییر کند تا شاید از میراث این میهن کهن، بیشتر و بهتر پاسداری شود. 
امید که بیش از این شاهد از بین رفتن آثار باستانی و مذهبی‌مان نباشیم.
 
نمایش موجودیت‌ها