date_range یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۲۴:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

در پیام روز جمعیت رئیس سازمان ثبت‌احوال مطرح شد نبود توجه کافی به سیاست‌های کلی جمعیت

در پیام روز جمعیت رئیس سازمان ثبت‌احوال مطرح شد نبود توجه کافی به سیاست‌های کلی جمعیت
دسته خبری: سیاست|خانواده

رئیس سازمان ثبت‌احوال در پیامی به مناسبت روز ملی جمعیت از نبود توجه کافی به سیاست‌های کلی جمعیتی انتقاد کرد.

ایران اکونومیست - در پیام روز جمعیت رئیس سازمان ثبت‌احوال مطرح شد نبود توجه کافی به سیاست‌های کلی جمعیتبه گزارش ایران اکونومیست از سازمان ثبت احوال، حمید درخشان نیا روز یکشنبه در پیام خود آورده است: سیاست‌های کلی جمعیت پس از طرح نگرانی‌هایی که در زمینه‌ رشد جمعیت کشور در سال‌های آخر دهه 80 و به ویژه پس از سرشماری سال 1390 و کاهش میزان باروری کل کشور به کمتر از سطح جانشینی تدوین شده بود، در روز 30 اردیبهشت‌ماه 1393 توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
رئیس سازمان ثبت احوال در این پیام تاکید کرده است: تنظیم و ابلاغ این سیاست‌ها در سال‌هایی که کشور در گذار از موهبت جمعیتی (پنجره جمعیتی) و با صورت‌بندی اقتصاد مقاومتی در تلاش برای تحقق اهداف بلند خود در زمینه‌ تحقق پیشرفت و عدالت است، حاکی از جامع‌نگری رهبری و ضرورت توجه به استمرار جوانی، پویایی و بالندگی جمعیت با اقناع نخبگان است که در مقاطع مختلف مورد تاکید ایشان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه، در بند 9 سیاست‌ها بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت متناسب با ظرفیت زیستی با تاکید بر تامین آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته، تدبیری است که می‌تواند به ساماندهی برخی مشکلات اجتماعی و اقتصادی حادث شده یا در حال حدوث کشور منجر شود.
 
** موضوع جمعیت؛ مساله ای همگانی
درخشان نیا در پیام خود با تاکید بر اینکه جمعیت مساله ای همگانی است، آورده است: فرزندانی داریم که امیدوار به زیست آنان در جامعه‌ای پویا و بالنده‌ایم و نگران توانمندی آنها در سن کار خواهیم بود؛ از این رو خواستار ارتقای‌ امید به زندگی، تامین سلامت، تغذیه سالم، رفع موانع ازدواج و تسهیل در فرزندآوری و فرزندپروری‌ آنها هستیم.
در این پیام آمده است: درباره‌ ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی دغدغه داریم؛ علاقمند به تحکیم بنیاد خانواده‌های ایرانی هستیم، سالمندانی در اطراف خود داریم و نگران فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان در روزهای پیش روی خود نیز خواهیم بود و علاقمند به حضور تمام ایرانیان در این سرزمین و استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی برای پیشرفتی درون‌زا هستیم.
رئیس سازمان ثبت احوال در این پیام تاکید کرد: تقویت مولفه‌های هویت بخش ملی آرزوی همگانی ماست و با دلواپسی و دغدغه به صورت روزمره به رصد تحولات جمعیتی در حد دید خود مشغول هستیم؛ بنابراین روز ملی جمعیت فرصتی مغتنم برای هم‌گرایی،‌ هم‌اندیشی و هم‌افزایی ما در تمامی این ابعاد است.
وی یادآور شد: در تمام این سال‌ها، سازمان ثبت احوال به عنوان متولی تولید و انتشار آمارهای انسانی سراسر کشور تلاش کرده تا با ارائه‌ نمایی دقیق و به‌هنگام از رویدادهای جمعیتی با اتکا به داده های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، به فرآیند برنامه‌ریزی جمعیتی در کشور یاری رساند.
درخشان نیا تشکیل شورای راهبردی جمعیت در تمامی استان‌ها را از سال گذشته فرصتی جدید برای پایش منطقه‌ای تحولات جمعیتی، یافتن راهکارهای محلی برای مسایل ملی جمعیت و برنامه‌ریزی مبتنی بر شواهد خواند.
تصویرها
در پیام روز جمعیت رئیس سازمان ثبت‌احوال مطرح شد نبود توجه کافی به سیاست‌های کلی جمعیت
نمایش موجودیت‌ها