date_range شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

قیمت هفتگی نفت برای نخستین‌بار در ماه گذشته افزایش پیدا کرد

قیمت هفتگی نفت برای نخستین‌بار در ماه گذشته افزایش پیدا کرد
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

همزمان با افزایش شاخص بازارهای سهام و کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد رشد اقتصادی آمریکا و نیز کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای اصلی، نفت هفته پیش نخستین افزایش قیمت هفتگی خود را در یک ماه گذشته ثبت کرد.

ایران اکونومیست - قیمت هفتگی نفت برای نخستین‌بار در ماه گذشته افزایش پیدا کردبه گزارش ایران اکونومیست، پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، قیمت آتی نفت در بازار نایمکس آمریکا که جمعه گذشته 0.6 درصد بالا رفت، هفته گذشته یک صعود 4.2 درصد را ثبت کرد.
نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای اصلی جمعه گذشته ابتدا کاهش و سپس اندکی افزایش پیدا کرد، اما این افزایش آنقدر نبود که کاهش های اخیر آن را خنثی کند.
شاخص بازارهای مهم سهام جهان نیز دیروز افزایش پیدا کرده و اطمینان بازار به افزایش قیمت نفت در آینده را تقویت کردند.
«فیل فلاین» تحلیلگر ارشد بازار در شرکت «پرایس فیوچرز» شیکاگو گفت: قیمت های نفت به دلیل رونق بازارهای سهام افزایش پیدا کردند.
وی افزود: تا وقتی بازارهای سهام پر رونق است، قیمت های نفت کاهش پیدا نخواهند کرد.
ژانویه (دی-بهمن) گذشته قیمت های نفت در بازار نیویورک بیشترین افزایش در 10 سال گذشته را تجربه کردند، اما این افزایش ها، دو هفته پیش با سقوط قیمت های نفت به دلیل افت شاخص بازارهای سهام در نتیجه نگرانی سرمایه گذاران از کاهش رشد اقتصادی، خنثی شد.
دو هفته پیش همچنین، افزایش تولید نفت شیل آمریکا نیز به کاهش قیمت های نفت کمک کرد و بخشی از تلاش های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش مازاد عرضه نفت و بالا بردن قیمت این کالا را خنثی کرد.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در پایان معاملات دیروز بازار نایمکس آمریکا با 34 سنت افزایش نسبت به روز پیش از آن به 61 دلار و 68 سنت رسید.
نفت خام برنت دریای شمال نیز در پایان معاملات دیروز بازار لندن با 51 سنت افزایش نسبت به روز پیش از آن به بهای 64 دلار و 84 سنت خرید و فروش شد.
شاخص دلار که نرخ برابری دلار آمریکا را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی اندازه می گیرد، هفته گذشته در مقابل 10 ارزی برتر (10 ارزی که بیش از بقیه در معاملات مورد استفاده قرار گرفتند) 1.4 درصد کاهش پیدا کرد.
اندازه شاخص های سهام اس. اند. پی 500 (که تغییرات ارزش سهام 500 شرکت برتر ثبت شده در وال استریت را ثبت می کند) و متوسط اندازه شاخص صنعتی داوو جونز، هر دو هفته گذشته چهار درصد افزایش پیدا کرد.
بنا به این گزارش، اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
14 کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند.
تصویرها
قیمت هفتگی نفت برای نخستین‌بار در ماه گذشته افزایش پیدا کرد
نمایش موجودیت‌ها