date_range دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۴۹:۰۰ ب.ظ

سخنگوی وزارت امور خارجه: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است

سخنگوی وزارت امور خارجه: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است
دسته خبری: سیاست|دولت

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید کرد بر اینکه، حضور مادر سوریه به درخواست دولت آن کشور بوده و هدف ما مبارزه با تروریسم است گفت: تا زمانی که خطر تروریسم باشد و دولت آن کشور بخواهد ایران به کمک‌های خود ادامه می‌دهد.

ایران اکونومیست - سخنگوی وزارت امور خارجه: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است
به گزارش ایران اکونومیست؛ بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نقل قول ها از مقامات روسیه مبنی بر خروج نیروهای ایرانی از سوریه و نیز تکذیبیه های پس از آن گفت: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به انجام کاری کند ؛ چرا که سیاست های مستقل خود را داریم.
وی افزود: حضور ما در سوریه به درخواست دولت آن کشور بوده و هدف ما مبارزه با تروریسم است و تا زمانی که خطر تروریسم باشد و دولت آن کشور بخواهد ایران به کمک های خودش ادامه می دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنهایی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه دولت آن کشور وارد سوریه شده اند.
 
**در روابط با عراق مشکلی نخواهیم داشت
 
قاسمی در پاسخ به سوالی پیرامون انتخابات عراق و روابط ایران با این کشور بعد از انتخابات اظهار داشت: باید بعد از انتخابات دولت تشکیل شود و دولت ها موظف هستند تعهدات خارجی خود را انجام دهند.ما با توجه به نوع روابط خوب با عراق مشکلی نخواهیم داشت.
وی ضمن استقبال نتایج انتخابات عراق اظهار داشت: در مرحله فعل و انفعالات برای تشکیل دولت عراق هستیم، ابتدا ریاست جمهوری و بعد نخست وزیر باید معرفی شوند. باید صبر کرد و دید کدام ائتلاف می تواند دولت تشکیل دهد.
قاسمی تصریح کرد: ما کماکان عراق را همسایه خوب می دانیم و به آرای مردم عراق و هر تصمیمی که بگیرند احترام می گذاریم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات عراق، اظهار داشت: روابط ایران و عراق تحت هر شرایطی و با هر دولتی کاملا روشن است و ما به همکاری های آتی خوشبین هستیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دولت بعدی عراق برای ما محترم است و می توانیم با آن همکاری کنیم.
وی با تاکید بر لزوم پرهیز از قضاوت زودهنگام اظهار داشت: ما عراق را کشور مستقلی می دانیم که سیاست هایش را خودش تعیین می کند و به هر آنچه که مردم عراق بپذیرند احترام می گذاریم.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره هشدار یکی از شخصیت های عربی اظهار داشت: طی روزهای اخیر فضاسازی های رسانه ای پیرامون وضعیت جدید عراق و نامزدهایی که آرای لازم را کسب کرده بودند، وجود داشت، برخی اتاق های فکر کینه توزانه تلاش می کنند روابط ایران با همسایگان را تحت تاثیر قرار دهند و نباید توجهی به این صحبت ها کرد.
 
** مذاکره فقط در چارچوب برجام
 
وی در پاسخ به سوالی درباره خروج آمریکا از برجام و نحوه همکاری های ایران و اروپا اظهار داشت: بعد از خروج نابخردانه آمریکا از برجام شرایط جدیدی ایجاد شده و با توجه به علاقه مندی اروپا و سایر کشورها به استمرار برجام و اراده ای که برای ادامه آن وجود دارد، مذاکراتی را با اروپا آغاز کردیم تا تضمین های لازم را برای حفظ این توافق و انجام تعهدات طرف اروپایی کسب کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مذاکرات ایران و اروپا ادامه خواهد داشت و ما انتظار داریم اتحادیه اروپا به خصوص اعضای 1+4 با سازوکارهایی که بین خودشان تعریف می شود، بتوانند تعهدات خود را در برجام انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم به چنین شرایطی دست یابیم، مطلوب خواهد بود . توصیه ما به دولت های اروپایی این است که با توجه به ضیق وقت تصمیمات لازم را هر چه زودتر اتخاذ کنند.
قاسمی در عین حال گفت: همانطور که آقای ظریف مطرح کردند حرف کافی نیست و ما به سخن نیاز نداریم .آنچه در عمل اتفاق می افتد مهم است.
وی گفت: برای رسیدن به اطمینان، مذاکرات آغاز شده است و ما در انتهای مذاکرات می توانیم قضاوت کنیم و تصمیم بگیریم که اتحادیه اروپا تا چه حد می تواند تعهدات برجامی خود و انتظارات ایران را برآورده کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای یک روزنامه آلمانی برای بسته پیشنهادی روسیه و چین و اروپا به ایران اظهار داشت: اتاق های فکر در راستای جنگ روانی علیه ایران و باحمایت کانون های مشخص سعی دارند با انتشار اخبار غلط و ناقص افکار عمومی ایران و روابط ایران و اروپا را تحت تاثیر قرار دهند.
وی تصریح کرد: هیچ مذاکره دیگری جز موضوع برجام با اتحادیه اروپا نخواهیم داشت و رهبران اروپایی از خردمندی بالایی برخوردارند و می دانند که در چه موضوعاتی با ایران وارد مذاکره خواهند شد.
قاسمی ادامه داد: جمعه آینده اولین کمیسیون مشترک بدون آمریکا برگزار می شود و این جلسه به ابتکار ایران برگزار خواهد شد و در این کمیسیون موضوعاتی که ما مد نظر داریم مطرح و پیگیری خواهد شد و غیر از این موضوعات چیزی وجود ندارد.
 
** آمریکا و طرح موضوعات شرم آور
 
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره سخنرانی امروز وزیر امور خارجه آمریکا و اظهارات وی مبنی بر مذاکره با ایران برای دست یابی به توافق بهتر اظهار داشت : در مورد اظهاراتی که انجام خواهد شد و برنامه ای که اعلام می شود نمی توان قضاوت کرد. باید دید اظهارات وی چه چارچوب هایی دارد.
وی ادامه داد: با خروج یک جانبه آمریکا از برجام، این کشور نشان داد که دولت قابل اعتماد و شریک مطمئنی نیست، کما اینکه قبل از برجام هم با خروج از برخی معاهدات خود، پشت کردن به موازین و قواعد جهانی را نشان داده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: طرح چنین موضوعی از جانب آمریکا، موضوعی شرم آور و مضحک و به طنز شبیه است ان هم از جانب کسی که از یک توافق بین المللی متکی به قطعنامه شورای امنیت خارج شود و تحت شرایطی دیگر خواهان مذاکره مجدد باشد.
وی تصریح کرد: رفتار آمریکا دربرجام حکایت از این دارد که دولت این کشور در شرایط کنونی قابلیت مذاکره و تماس را ندارد و جمهوری اسلامی هم مواضع کاملا شفافی نسبت به سیاست های این کشور داشته و دارد.
قاسمی تاکید کرد: با توجه به رفتار خصمانه ایالات متحده آمریکا، فکر می کنم هر آنچه منتشر شده و یا برنامه جدیدی که ارائه خواهد شد، چیزی است عبث و جمهوری اسلامی ایران را با آن کاری نخواهد بود.
 
** برجام اتفاق درستی بود
 
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون حمایت شخصیت ها و مراجع از تیم مذاکره کننده هسته اظهار داشت: برجام تصمیم نظام، دولت و همه مسئولین کشور بوده و حاصل تلاش جمعی است وزارت امور خارجه مجری سیاست های کلان جمهوری اسلامی بوده است.
وی افزود: برجام اتفاق درستی بود و مراجع محترم،علما و بسیاری از سیاستمداران و شخص مقام معظم رهبری به کرات با حمایت از تیم مذاکره کننده مواضع خود را اعلام کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این نمی شود که یک موضوع و کار بین المللی صورت بگیرد و بعد تحت هر شرایطی یکی از طرف ها که رویکرد خصمانه آن نسبت به ایران مشخص است، به تعهدات خود عمل نکند و مانع اجرای توافق شود و آن وقت ما به اپوزیسیون تبدیل شویم و بخواهیم دستاوردهای داخلی را متهم کنیم.
وی اضافه کرد: محافل نابخردی که ایران سربلند را نمی خواهند سعی می کنند از این اهرم ها در جهت ایجاد شکاف در کشور استفاده کنند.
قاسمی یادآور شد: برجام در جای خودش تفاهم بسیار جامع و محکمی است و به همین دلیل آمریکا نتوانست آن را تحمل کند و با کارشکنی در آن سعی کرد ایران را از بهره مندی از این توافق محروم کند.
وی گفت: آمریکا چون نتوانست به موفقیت لازم دست پیدا کند، در یک وضعیت غیر معقول و با پیش بینی غلط از رفتار ایران مجبور به خارج شدن از برجام شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگر برجام از استحکام لازم برخوردار نبود، قطعا آمریکا دست به چنین اقدامی نمی زد که مقابل افکار عمومی جهان و قطعنامه شورای امنیت بایستد.
 
** سفر کانیته بجا و مثبت بود
 
قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره سفر کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران، گفت: سفر آقای کانیته سفری بجا، به هنگام و مثبت بود و دستاوردهای خوبی داشت.
وی با اشاره به دیدارهای کمیسیونر ویژه اتحادیه اروپا با مقامات کشورمان، اظهار داشت: در این دیدارها درباره نوع همکاری های آتی و پروژه هایی که بین دو طرف می تواند انجام شود و همچنین توقعات ایران، مباحثی مطرح شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: برای روشن شدن چارچوب های همکاری ما با شرکت های اروپایی و اینکه پرداخت ها به چه نحو باشد، طی روزهای اخیر اخبار جامعی در رسانه ها منتشر شد.
 
** مذاکره برای مدرن سازی رآکتور اراک
 
وی در پاسخ به سوال دیگر درباره مدرن سازی راکتور اراک گفت: این موضوع در صلاحیت سازمان انرژی اتمی است ولی ما با طرف های باقی مانده دربرجام در حال مذاکره هستیم.
قاسمی سفیر وزیر امور خارجه کشورمان به چین را بسیار موفق عنوان کرد و اظهار داشت: ما موضوعات مد نظر خود را درباره همکاری ها دنبال می کنیم، با این حال جزئیات بحث را سازمان انرژی اتمی بهتر پاسخ می دهد.
 
** جلسه غیرعلنی معنای خاص خود را دارد
 
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر امور خارجه در جلسه غیر علنی روز گذشته مجلس اظهار داشت: من در این جلسه حضور نداشتم و سخنان دقیق ایشان را ندارم، هر آنچه از جانب وزیر امور خارجه توسط برخی از نمایندگان از یک جلسه غیرعلنی مطرح شده به تصور من، کاری است نادرست، چرا که جلسه غیرعلنی معنای خاص خود را دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی وی یادآور شد: جلسه غیرعلنی بوده و در آنجا سخنانی گفته شده، من در آن جلسه حضور نداشتم و اگر هم حضور داشتم به دلیل غیرعلنی بودن، نمی توانستم اظهار نظر کنم.
وی در عین حال گفت: اظهار نظرهایی که رسانه ها و اشخاص مختلف از جلسه دیروز منتشر کردند، درست نیست و اساسا اظهار نظر دیگران از یک جلسه غیرعلنی برای من قابل درک نیست.
 
** دست های مشکوک در روابط ایران و افغانستان
 
وی در پاسخ به سوال دیگر پیرامون اتفاقات اخیر در افغانستان و برخی اظهار نظرها در این کشور گفت: روابط ما با افغانستان روابط خوبی است و سیاست ما حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان و همکاری بیشتر با دولت قانونی این کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما در مسائل داخلی سایر کشورها دخالت نخواهیم کرد چرا که اجازه نمی دهیم دیگران هم در مسائل داخلی ما دخالت کنند.
وی گفت: تصور ما این است دست های مشکوکی با برخی اظهار نظرها سعی می کنند مشکلات افغانستان و ضعف برخی دستگاه ها را با فرافکنی به جمهوری اسلامی ایران منتصب کنند.
قاسمی تاکید کرد: این اقدامی ناپسند در جهت تخریب روابط ایران و افغانستان است و مقامات دولت افغانستان و دیگران را به هوشیاری بیشتر فرا می خوانم که توجه لازم را به این تبلیغات داشته باشند.
وی افزود: ما از تماس های دولت افغانستان با تمامی گروه های فعال در این کشور حمایت می کنیم تا به ثبات و امنیت بیشتر برسند.
 
** فروش اقامتگاه جزیره موریس
 
قاسمی در پاسخ به سوالی دیگر درباره فروش اقامتگاه رضاشاه در جزیره موریس اظهار داشت: این اقامتگاه در جزیره موریس وجود دارد و اگر اشتباه نکنم پهلوی اول 6 ماه در آن سکونت داشته است.
وی اضافه کرد این ساختمان متعلق به ایران است و به علت دور بودن آن از سایر سفارتخانه ها و عدم استفاده از آن، احساس می شود حفظ و نگهداری این ساختمان هزینه بر است و امکان نگهداری آن وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فروش این ساختمان به دولت پیشنهاد شده ولی تاکنون هیچ تصمیم مشخصی اتخاذ نشده است.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگر درباره مذاکرات در شبه جزیره کره اظهار داشت: ما از صلح و امنیت در همه نقاط جهان به خصوص شبه جزیره کره حمایت می کنیم و این مذاکرات می تواند اتفاق مثبتی در صلح و امنیت محسوب شود.
وی خاطرنشان کرد امروز شاید ما بتوانیم با استحکام بیشتری صحبت کنیم، ایالات متحده نشان داده است که شریط مطمئنی نیست و باید با هوشیاری و دقت تمام با این کشور روبرو شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خروج آمریکا از برجام ثابت می کند آن ها که قرار است با این کشور مذاکره کنند توجه لازم را به همه ابعاد موضوع داشته باشند.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگر درباره عملکرد وزارت امور خارجه در یک سال اخیر گفت: این وزارتخانه علیرغم همه مشکلات بیرونی و کارشکنی هایی که وجود داشته، توانسته است تا حد مطلوب اهداف خود را دنبال کند و امیدواریم در این مسیر دستاوردهای بیشتری برای ملت ایران داشته باشیم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحریم های دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: اقدام آمریکا محکوم و بی نتیجه است و تاریخ نشان داده است که این فشارها و تحریم ها پاسخگو نیست.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ، مقاومت و حزب الله یک جریان قانونی است که موفقیت چشمگیری در انتخابات کسب کرد و این امر نشان دهنده حمایت و اراده ملت لبنان از این جریان قانونی است.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پرداخت ریال به متقاضیان اخذ ویزا گفت: از طرف وزارت امور خارجه یادداشتی به سفارتخانه های خارجی مبنی بر اینکه از متقاضیان ریال دریافت کنند، ارسال شده است اما در حال حاضر از نتیجه عملیاتی موضوع اطلاع دقیقی ندارم.
تصویرها
سخنگوی وزارت امور خارجه: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است
نمایش موجودیت‌ها