date_range یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۱:۰۰ ب.ظ

کدام شرکت‌های بین‌المللی اعلام کردند که از ایران خواهند رفت قراردادهایی که زودتر از تحریم، لغو شدند

کدام شرکت‌های بین‌المللی اعلام کردند که از ایران خواهند رفت قراردادهایی که زودتر از تحریم، لغو شدند
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

در زمان امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 چشم‌انداز مثبت روابط ایران با غرب باعث شد تا برخی شرکت‌های اروپایی اقدام به ورود به بازار ایران کنند اما با خروج آمریکا از برجام بار دیگر اما و اگرها شروع شد و تعدادی از شرکت‌های مهم و معتبر جهانی که با طرف‌های ایرانی قرارداد امضا کرده بودند، اعلام کردند که ایران را ترک خواهند کرد.

ایران اکونومیست -
کدام شرکت‌های بین‌المللی اعلام کردند که از ایران خواهند رفت قراردادهایی که زودتر از تحریم، لغو شدندبه گزارش ایران اکونومیست؛    اوایل اردیبهشت ‌ماه بود که دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا پس از مدت‌ها گمانه ‌زنی غربی‌ها از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. در زمان امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 چشم‌ انداز مثبت روابط ایران با غرب باعث شد تا برخی شرکت‌های اروپایی اقدام به ورود به بازار ایران کنند اما با خروج آمریکا از برجام بار دیگر اما و اگرها شروع شد و تعدادی از شرکت های مهم و معتبر جهانی که با طرف های ایرانی قرار داد امضا کرده بودند، اعلام کردند که ایران را ترک خواهند کرد.  

بوئینگ و ایرباس:

یکی دیگر از اتفاقات مهم بعد از برجام امضای قرارداد چند ده میلیارد دلار خرید بیش از 200 فروند هواپیما از دو شرکت بوئینگ و ایرباس بود که با خروج آمریکا از برجام این قراردادها عملا لغو شد و مسئولان این شرکت های هواپیمایی اعلام کردند که دیگر به قرار داد با ایران پایبند نخواهند بود. مسئولان شرکت بوئینگ آمریکا اخیراً اعلام کرده اند لغو سفارش ایران هیچ تاثیری بر خط تولید این شرکت هواپیماسازی نخواهد گذاشت.

توتال:

یکی از قراردادهایی مهمی که بعد از برجام به امضا رسید قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال فرانسه بود که بسیاری از رسانه های جهان از آن به عنوان «دستاورد بزرگ برجام» یاد کردند. طبق این قرار داد مسئولیت توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به توتال واگذار می‌ شد؛ اما تنها دو هفته از خروج آمریکا از برجام گذشت که مسئولان این شرکت بزرگ نفتی اعلام کردند که این در ایران حضور نخواهند داشت و در فاز 11 سرمایه گذاری نخواهند کرد. البته توتال هنوز به طور رسمی به وزارت نفت ایران اعلام نکرده است که قرارداد را لغو کرده اما مقامات این شرکت در مصاحبه های خود این موضوع را اعلام کرده اند. مدیرعامل شرکت توتال فرانسه چند روز پیش گفت: سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ نفتی در ایران علی ‌رغم تلاش اتحادیه اروپا برای متقاعد کردن شرکت‌ها برای ادامه حضور در ایران غیرممکن است؛ چراکه این شرکت‌ها نیاز به دسترسی به نظام بانکی آمریکا دارند. من نمی‌توانم یک شرکت بین‌المللی مثل توتال را بدون سرمایه‌گذاران آمریکایی و دسترسی به نظام بانکی آمریکا مدیریت کنم و این یک حقیقت است.»

بی پی و پالایشگاه های اروپایی:

هفته گذشته شرکت بریتیش پترولیوم که در میدان گازی رهام در دریای شمال با ایران شریک است اعلام کرد که روابطش با کشورمان را قطع خواهد کرد. علاوه براین تعدادی از پالایشگاه های اروپایی و حتی ترکیه ای هم که پیش از این نفت خود را از طریق ایران تامین می کردند، اعلام کرده اند که تا 6 ماه آینده که تا اجرایی شدن تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران باقی مانده است، نفت کشورهای دیگر مانند عراق و سوریه را با نفت ایران جایگزین می کنند.

دنیلی:

شرکت فولاد دنیلی ایتالیا یکی از بزرگترین شرکت های فولادی جهان است که بعد از برجام قراردادی به ارزش 1.8 میلیارد دلار با ایران منعقد کرد اما با خروج آمریکا عملا مسئولان این شرکت از ادامه راه جا زدند؛ رئیس این شرکت اعلام کرده است بانک‌های اروپایی از ترس مواجه شدن با تحریم‌های ثانویه آمریکا در پی خروج این کشور از برجام دیگر تمایلی به تامین مالی پروژه‌های ایران ندارند.

ساگای:

شرکت ساگای نروژ که در زمینه تولید انرژی خورشیدی فعالیت می‌ کند و در اکتبر سال 2017 قراردادی را به ارزش 2.5 میلیارد یورو با ایران امضا کرد، پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که از ایران خارج خواهد شد.

انی:

مسئولان شرکت نفتی انی ایتالیا نیز که در ژوئن سال 2017 توافقنامه مطالعه طرح توسعه میادین نفتی و گازی ایران را امضا کرده بود، چند روز پیش اعلام کرد که این توافقنامه را لغو خواهد کرد. مدیر این شرکت در نشست سالانه سهامداران آن اعلام کرد که تمام طلب خود از ایران را دریافت کرده و برنامه ‌ای برای ادامه حضور در ایران نخواهد داشت.

مرسک:

مرسک دانمارک به عنوان بزرگترین شرکت کشتیرانی جهان نیز هفته پیش گفت که کلیه فعالیت‌های خود در ایران را متوقف خواهد کرد. این شرکت فعالیت بسیار گسترده‌ای در آمریکا داشته و این اقدام را از ترس مواجهه با تحریم‌های آمریکا انجام داده است.

دایلیم اینداستریال:

شرکت دایلیم اینداستریال کره که برنده قراردادی به ارزش 2.3 تریلیون وون (1.9 میلیارد دلار) برای گسترش تاسیسات پالایشگاهی در اصفهان شده بود نیز اعلام کرد قرارداد خود را لغو خواهد کرد.
تصویرها
کدام شرکت‌های بین‌المللی اعلام کردند که از ایران خواهند رفت قراردادهایی که زودتر از تحریم، لغو شدند
نمایش موجودیت‌ها