date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۴:۰۰ ق.ظ

به بهانه بازگشت تعادل به بورس / درس‌های که بازار منفی به سهامداران داد

به بهانه بازگشت تعادل به بورس / درس‌های که بازار منفی به سهامداران داد
منبع خبر: بورس 24
دسته خبری: اقتصاد|بورس

نوشتاری از علیرضا باغانی بازار سرمایه برگشت. از دیروز معاملات بازار سهام به گردونه تعادل برگشته و امید و منطق بر بورس تهران حاکم شده است. بازار سرمایه از دهم مهرماه وارد یک فاز نزولی آزاردهنده شده بوده، چیزی شبیه به بازی دومینو. سهامداران بازار سرمایه ظرف یک روز بدون دلیل خاصی با چکاندن ماشه فروش سهام فقط می‌خواستند سهام خود را به ریال تبدیل کنند. برای آن‌ها فرقی نداشت که چه سهمی دارند، با بنیاد یا بدون بنیاد. آن‌ها فروشنده بودند بدون اینکه دلیل منطقی برای رفتارهای خود داشته باشند! نتیجه رفتارهای توده‌وار سهامداران سبب شد تا بورس تهران از دهم مهر تا همین یکشنبه گذشته حدود 20 هزار واحد سقوط را تجربه کند و چیزی در حدود 10 درصد از ارزش بازار سهام و یا به تعبیری واضح‌تراز دارایی‌های سهامداران کاسته شود.

علیرضا باغانی

بازار سرمایه برگشت.از دیروز معاملات بازار سهام به گردونه تعادل برگشته و امید و منطق بر بورس تهران حاکم شده است.

بازار سرمایه از دهم مهرماه وارد یک فاز نزولی آزار دهنده شده بوده ، چیزی شبیه به بازی دومینو.سهامداران بازار سرمایه ظرف یک روز بدون دلیل خاصی با چکاندن ماشه فروش سهام فقط می خواستند سهام خود را به ریال تبدیل کنند.برای آن ها فرقی نداشت که چه سهمی دارند ، با بنیاد یا بدون بنیاد.آن ها فروشنده بودند بدون این که دلیل منطقی برای رفتارهای خود داشته باشند!

نتیجه رفتارهای توده وار سهامداران سبب شد تا بورس تهران از دهم مهر تا همین یکشنبه گذشته حدود 20 هزار واحد سقوط را تجربه کند و چیزی در حدود 10 درصد از ارزش بازار سهام و یا به تعبیری واضح تر از دارایی های سهامداران کاسته شود.

روز گذشته بازار سهام 25 هزار میلیارد تومان از دارایی های از دست رفته سهامداران را برگرداند و امروز نیز تا به این لحظه تعادل پایداری در بازار سرمایه حکمفرما شده است.

سقوط عجیب شاخص در میانه مهر ماه که روزهای پراسترسی را برای سهامداران رقم زد البته قربانیان خاموشی هم داشت.عده ای صندوق های سرمایه گذاری را به فروش گسترده سهام متهم کردند.عده ای دیگر بورس را بستر جدیدی برای تقابل جناح های سیاسی دانستند و این که مخالفان دولت فروشنده سهام بودند.برخی دیگر هم سقوط بازار را ناشی از استراتژی دولت برای از بین بردن نقدینگی عنوان می کردند.در این میان منطقی ترین دلیلی که عنوان می شد رفتار توده وار سهامداران ما به عنوان یک عارضه همیشگی و عدم عمق کافی بازار سرمایه ما بود.

باری ؛ روزهای سخت بازار سپری شد و بازندگان آن روزها فروشندگانی بودند که بی پروا سهم می فروختند.آن هایی که برای رفتار هیجانی خود و کاهش ارزش بازار سهام به دنبال قربانی بودند.آن ها که سبب شدند تا بورسی که شاید فقط نیاز به یک استراحت کوتاه و نفس گیری داشت ، بترسد.

برگشت بازار سهام نشان داد که بورس تهران در مقطع فعلی هرچند همچنان درگیر رفتارهای توده وار اغلب سهامداران است ، اما در نهایت راه خود را می رود. بورس در گذر از رخدادهای هفته گذشته که حتی سبب شد از نهادهای امنیتی خواسته شود تا دلیل سقوط آن را بررسی کنند ، سرانجام راه تعادل را در پیش گرفت تا این نکته مهم را بازگو کند که تنها طرفدار منطق است.کسی از روزهایی که شاخص 5000 واحد روزانه بالا می رفت احساس خوبی نداشت ، همان طوری که در یک روز 7000 واحد افتاد!بازار با زبان اعداد و ارقام به سهامداران گفت : منطقی باشید ، آن هم در این اوضاع و احوال اقتصادی که متغیرهای اثرگذار به طور دائم در حال تغییر است.از هیجان دوری کنید.نه هیجانی بخرید و نه هیجانی بفروشید.روی خط تعادل حرکت کنید.در نهایت کسانی در بورس برنده هستند که ماندگارند و وفادار.بورس ریسک های خاص خودش را دارد و برای هر فراز و فرود آن دنبال متولی یا مقصر اصلی نباشید!

کارشناس بازار سرمایه

نمایش موجودیت‌ها