date_range چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۵:۲۸:۰۰ ب.ظ

نشست آتی اتحادیه عرب درباره قدس 12 بهمن برگزار می‌شود

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما  به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه عرب اعلام کرد، نشست جدید وزرای امور خارجه کشورهای عضو این سازمان درباره تصمیم آمریکا درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی 12 بهمن برگزار می شود.

دبیر کل اتحادیه عرب روز چهارشنبه با ارسال بیانیه ای به نمایندگی های دایمی اعلام کرد، نشست پیگیری شورای اتحادیه عرب 12 بهمن برگزار می شود.  تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود به تل آویو که ماه دسامبر دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور آن را اعلام کرد با موج نارضایتی در کشورهای عربی رو به رو شد.

این تصمیم همچنین با درگیری بین نظامیان و فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی فلسطین همراه بود.وزاری امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب نهم دسامبر نیز در مقر این سازمان در قاهره گرد هم آمدند و اقدام یک جانبه آمریکا را در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی کردند. آنها در این نشست با اعلام اینکه آمریکا با این تصمیم به نقش خود به عنوان حامی و میانجیگر روند صلح در خاورمیانه  (غرب آسیا) پایان می دهد از واشنگتن خواستند آن را لغو کند. ترامپ ششم دسامبر با فاصله گرفتن از خط دیپلماسی بین المللی و چند دهه سیاست محتاطانه آمریکا درباره این موضوع به شدت حساسیت زا قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

رژیم صهیونیستی سال 1967 بخش شرقی قدس را اشغال و به خاک خود ضمیمه و سپس آن را به عنوان پایتخت « تقسیم ناپذیر » خود معرفی کرد. جامعه بین المللی هرگز این تصمیم رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته است و شرق قدس را به عنوان سرزمین اشغال شده تلقی می کند. 

نمایش موجودیت‌ها