date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۴۸:۰۰ ب.ظ

ائتلاف آمریکایی باید به دخالت در کشته شدن غیرنظامیان در حملات رقه اعتراف کند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ سازمان غیر دولتی عفو بین الملل روز دوشنبه ( به اصطلاح ) ائتلاف آمریکایی ضد داعش را متهم کرد از اعتراف به دست داشتن در کشته شدن غیرنظامیان در حملات سال گذشته برای بازپس گیری رقه امتناع می کند.
رقه مقر سابق و مستحکم تروریست های(تکفیری صهیونیستی) داعش بود.
ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی واشنگتن برای حمایت از نیروهای سوریه دموکراتیک ( ائتلاف عرب-کرد ) از ششم ژوئن تا 17 اکتبر سال 2017 حملات هوایی را انجام داد تا عناصر داعش را از رقه بیرون راند. داعشی ها از سه سال قبل از آن در این شهر واقع در شمال سوریه مستقر شده بودند.
عفو بین الملل در بیانیه ای که نزدیک به یک سال بعد از پس گرفتن رقه توسط نیروهای سوریه دموکراتیک منتشر شد اعلام کرد صدها غیرنظامی در این درگیری ها کشته شدند و اکثر آنها براثر بمباران های ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
این سازمان غیردولتی اعلام کرد " ناتوانی مداوم ائتلاف آمریکایی در پذیرفتن شمار تعجب آور غیرنظامیانی که کشته شده اند - بدون صحبت در خصوص تحقیق درباره آن- و خساراتی که حملات ائتلاف در رقه بوجود آورده است برای بازماندگان یک دشنام است. "
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیروت، عفو بین الملل اعلام کرد ائتلاف پذیرفته است فقط سبب کشته شدن 100 غیرنظامی شده است.
این منبع اعلام کرد " حتی اگر ائتلاف مسئولیت خود را در کشته شدن همین تعداد از غیرنظامیان پذیرفته است بسیار نفرت انگیز است که از عمل کردن به مسئولیت خود در قبال قربانیان خودداری می کند. "
عفو بین الملل که مقر آن در لندن است اعلام کرد ائتلاف باید تحقیقی را درباره کسانی که براثر حملات هوایی کشته شده اند آغاز کند. کشته شدن صدها غیر نظامی این پرسش را بوجود می آورد که خطایی صورت گرفته است.
عفو بین الملل بررسی انتخاب موشک ها و موثق بودن اطلاعات ائتلاف را خواستار شد.
این سازمان غیردولتی اعلام کرد " از این طریق است که می توان به جزئیات مهم برای دست یافتن به حقیقت رسید و مشروع بودن حملات را متوجه شد و از آن درس گرفت تا از اشتباهاتی مشابه جلوگیری شود. "
عفو بین الملل خاطرنشان کرد " به حداقل رساندن شمار قربانیان غیرنظامی ، یک وظیفه قانونی است. "
عفو بین الملل پیش از این در ماه ژوئن اعلام کرده بود حملات هوایی ائتلاف به رقه که در زمان درگیری ها برای پس گرفتن " پایتخت " داعش در سوریه انجام گرفت می تواند " جنایت جنگی احتمالی به شمار آید. "
ائتلاف به نوبه خود همواره اعلام کرده همه احتیاط های ممکن را به کار گرفته است تا در حملات هوایی خود از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند. ائتلاف در آخرین گزارش خود در ماه اوت شمار غیرنظامیانی را که در تاریخ 30 ژوئیه براثر عملیات ائتلاف در سوریه و عراق کشته شده اند دقیقا 1061 نفر اعلام کرد.
براثر برآوردی که گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه کرده است شمار قربانیان غیرنظامی در عملیات ائتلاف تنها برای سوریه به 3331 نفر می رسد.

نمایش موجودیت‌ها