date_range جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نماز جمعه تهران؛ فساد نشات گرفته از حرص، کبر و غرور

نماز جمعه تهران؛ فساد نشات گرفته از حرص، کبر و غرور
منبع خبر: صدا و سیما

امام جمعه موقت تهران: خدا به پیغمبرش خطاب کرد به دنیایت توجه کن و آنچه به دنیا مربوط است از آن بهره بگیر و بقیه را برای آخرت بگذار.

نماز جمعه تهران؛ فساد نشات گرفته از حرص، کبر و غروربه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آیت الله امامی کاشانی با اشاره به اینکه این موضوع در بیانات مختلف و کلمات اهل بیت(ع) نیز بیان شده است، افزود: از آنچه خدا به انسان داده است از جمله جوانی، قدرت، زبان و بینایی، باید از آن مقداری که برای دنیاست بهره گرفت و بقیه را برای آخرت واگذاشت یعنی نشاط جوانی برای دنیاست، قدرت و سلامت برای زندگی است اما نه فقط تمرکز بر روی دنیا که فسادآور است.
وی با اشاره به روایاتی از امام صادق(ع) در باب فساد خاطرنشان کرد: احتکارگران، شهوترانان و آنچه در ظاهر فساد دیده می شود یک باطن دارد و کسی که باطن خود را درست کند خدای متعال ظاهرش را هم درست می کند، اما کسی که در باطن خیانت کند در هوا و هوس باشد خدای متعال ظاهر او را هم آلوده نشان می دهد و رسوا می فرماید.
خطیب جمعه تهران فساد را نشات گرفته از آرزوهای طولانی،​ حرص، کبر و غرور دانست و تاکید کرد: داستان قارون که در جمع خودش را ظاهرا خوب جا داده بود اما باطن او خراب بود و عاقبت علیه حضرت موسی(ع) خروج کرد، یک مثالی است که امام جعفر صادق(ع) آورده است.
آیت الله امامی کاشانی افزود: بنابراین انسان باید باطن را درست کند تا ظاهرش درست شود.
وی با اشاره به بحث فقهای اسلام درباره احتکار گفت: موضوع احتکار که برخی مطرح کردند شامل مواد غذایی همچون گندم، برنج، جو و غلات است برخی دیگر نیز معتقدند که چیزهای دیگر را نیز شامل می شود.
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه احتکار ضرر به جامعه و حرام است، افزود: اگر انسان کاری انجام دهد که جامعه متضرر شود و مسلمانان در مشکل بیفتند، این یک مساله عقلی است که حرام است.
آیت الله امامی کاشانی گفت: آنان که آنچه را مسلمین به آن احتیاج دارند نگه می دارند و جمع می کنند به امید آنکه گران شود، یک کار حرام انجام می دهند و تمام فقها اتفاق کلمه دارند که جمع کردن برای گران کردن چیزی، حرام است.
وی با اشاره به روایت امام علی(ع) که سه دسته را به آتش جهنم وعده داده است، خاطرنشان کرد: دسته اول دائم الخمرها هستند، دسته دوم کسانی که بین مردان و زنان بیگانه رابطه برقرار می کنند و دسته سوم کسانی هستند که احتکار می کنند.
خطیب جمعه تهران گفت: کسانی که دلشان قصی است و اموال را جمع می کنند و موجب ایجاد مشکل برای اسلام و امت اسلام می شوند و کسانی که از حامیان آنها هستند، همه از زمره کسانی اند که امام علی(ع) فرمود خداوند آنها را به جهنم بشارت داده است.
آیت الله امامی کاشانی در ادامه، از برنامه قوه قضاییه برای رسیدگی به مفاسد ابراز خرسندی کرد.
تصویرها
نماز جمعه تهران؛ فساد نشات گرفته از حرص، کبر و غرور
نمایش موجودیت‌ها