date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۲:۰۰ ب.ظ

رای‌الیوم: واکنش مشاهیر عربستان به کشته شدن جمال خاشقجی

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، ­رای الیوم با انعکاس نظر افراد سرشناس در عربستان سعودی پیرامون حادثه قتل خاشقجی مدعی شد اغلب آنها با شاه و ولیعهد تجدید پیمان کرده اند.
روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن به روز می شود، نوشت: حادثه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار معروف سعودی جامعه عربستان را تحت تاثیر قرار داده است. این حادثه همه دنیا را نیز به خود مشغول کرد و مردم همچنان درباره آن صحبت می کنند.
چهره های سرشناس عربستان سعودی در عرصه های ادبیات، هنر، رسانه و دین نظر خود را پیرامون این حادثه در شبکه های اجتماعی ابراز کردند. اکثر آنها ضمن تجدید بیعت و ابراز وفاداری به پادشاه و ولیعهد، به دفاع از کشورشان پرداختند.
عبده خال داستان سرای مشهور عربستان جنایت زشت علیه خاشقجی را محکوم کرد. او که از این حادثه بسیار متاسف شده است، نوشت: ”من دشمن همه کسانی خواهم بود که او را کشتند، یا در قتل او مشارکت کردند، یا زمینه آن را فراهم کردند، یا دستور آن را صادر کردند. پشیمانی دیرهنگام زخمی است که خوب نمی شود“.
خال افزود: ”عربستانی ها میلیون ها نفرند و اگر شماری اندک از آنان (18 نفر) مرتکب جنایت شوند و تحت محاکمه قرار بگیرند، به معنای این نیست که آتش خشم و نفرت از هر طرف به سوی ما گشوده شود“.
وی در ادامه نوشت:”قاتلان جمال خاشقجی، آن احمق ها ، ما را تحت فشار جهانیان قرار دادند. رئیس جمهور اردوغان در سخنرانی روز سه شنبه خود از تریبون حزب عدالت و توسعه نهایت استفاده را از این اتفاق خواهد کرد“.
عائض القرنی مبلغ سعودی در همبستگی با نظام سعودی نوشت:”هرکس در کشتی وطن نشست باید تقوا پیشه کند و با جان و مال خود از وطن دفاع کند. دفاع از وطن واجب است و حمایت از آن نشانه شرف و حفظ امنیت آن امانتی در دست ماست. خدایا کشور ما را حفظ کن، رهبرانش را موفق گردان و دشمن ما را نابود کن“.
شیخ محمد العریفی با استفاده از هشتگ ”همه ما به محمد بن سلمان اعتماد داریم“ در توییتی نوشت: ”بر ما واجب است برای کسی که متولی امور مسلمین است دعا کنیم و برای او خیر و توفیق بخواهیم و با او برای خیر و منعفت بندگان و سرزمین خود و دوری از مغرضان و مبغضان همکاری کنیم، مغرضانی که از مجد و عزت عربستان خوشحال نمی شوند بلکه آرزومند تفرقه و اختلاف در آن هستند“.
عبده افزود: ” ما باید با پادشاه و وطن تجدید پیمان کنیم و بیش از گذشته به حاکمان فرزانه خود یعنی ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین و ولیعهد امین او محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود اعتماد کنیم. خدا آنها را موفق بدارد و دشمنانشان را خوار کند“.
عبدالرحمن الراشد روزنامه نگار سعودی و سردبیر اسبق روزنامه الشرق الاوسط نیز نوشت:”جمال خاشقجی که خدا او را رحمت کند و او را در بهشت خود جای دهد و به خانواده اش صبر و آرامش عطا کند، با وجود اختلاف نظرهای بزرگی که درباره اش وجود داشت، همواره محبوب همگان در هر دو سو (موافقان و مخالفان) بود“.
عبدالله الغذامی منتقد سعودی نیز در توییتی برای خاشقجی طلب آمرزش کرد و به خانواده او تسلیت گفت.
الغذامی افزود: عدالت موجب احقاق حق خواهد شد. او همچنین شفافیت شناخته شده حاکمان عربستان و صداقت آنها را در داوری ستود و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون. مایه تسلای ما حکومتی است که در راه حق به سرزنش سرزنش گران توجهی نمی کند.
سعد البازعی منتقد سعودی نیز نوشت: ”روز پیروزی عدالت در موطن عدالت، از رهبران خود بسیار متشکرم و از خدا برای جمال خاشقجی نویسنده مرحوم طلب آمرزش و برای خانواده اش و نیز خودمان صبر آرزو می کنم. ما باید به وطنی که به دنبال حقیقت است و حق را برقرار می کند، افتخار کنیم و ما جز این به چیز دیگری عادت نداریم. خدا کشور و مقامات آن را حفظ کند و به همگان امنیت و آسایش عطا کند“.
ترکی الحمد نویسنده و اندیشمند درباره حادثه قتل خاشقجی گفت: ”در قضیه خاشقجی به همه شرق و غرب مظنون شدم اما هرگز به ذهنم خطور نکرد که او به دست هم وطنان خود کشته شده باشد. بی شک اتفاق تاسف آوری است اما مایه شادی است که باعث گشوده شدن پرونده های فساد زیادی خواهد شد و در نهایت، وطن بالاتر از همه اینهاست“.

نمایش موجودیت‌ها