date_range جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۵:۰۰ ب.ظ

اردوغان: دستور خروج نظامیان ترکیه‌ای را از رزمایش ناتو صادر کردم

اردوغان: دستور خروج نظامیان ترکیه‌ای را از رزمایش ناتو صادر کردم
منبع خبر: صدا و سیما

رئیس‌جمهور ترکیه با تقبیح اقدام صورت گرفته در رزمایش نظامی ناتو از خروج نیروهای ترک حاضر در این رزمایش خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما  ، به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ رجب طیب اردوغان، با تقبیح اقدام صورت گرفته در رزمایش نظامی ناتو در نروژ در نصب تصاویر وی و آتاتورک به عنوان تصاویر دشمن برای هدف گیری، از خروج نیروهای ترک حاضر در این رزمایش خبر داد.
رئیس جمهور ترکیه روز جمعه اعلام کرد آنکارا چهل نظامی خود را از رزمایش ناتو در نروژ خارج کرده است که نشان از تنشی تازه در روابط ترکیه با متحدان غربی خود دارد. وی در سخنرانی خود برای اعضای حزب حاکم در کشورش گفت بعد از حادثه روز پنجشنبه که در آن از تصاویر وی و آتا تورک، بنیانگذار ترکیه نوین به عنوان هدف استفاده شده بود، دستور خروج نیروهای ترکیه از رزمایش ناتو را صادر کرده است.
ترکیه در هزار و نهصد و پنجاه و دو به عضویت ناتو در آمد که از جمله اصلی ترین اعضای این پیمان به شمار می آید ولی در سالهای اخیر، تنش با کشورهای غربی به دلیل سرکوبگری های بعد از کودتای ناکام و نزدیک شدن آنکارا به روسیه بالا گرفته است. حولوصی آکار، فرمانده ستاد ارتش ترکیه و نیز عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا که در کنفرانس ناتو در هالیفاکس کانادا حضور داشتند، وی را از این حادثه خبردار کرده اند.


اردوغان گفت «آنها اطلاع دادند چنین حادثه ای روی داده است و ما همه چهل سرباز خود را خارج می کنیم. من نیز گفتم البته، بی هیچ تردیدی همین اکنون این کار را انجام دهید.» رئیس جمهور ترکیه گفت «ادامه چنین ائتلافی میسر نیست.»
تارنمای ناتو، از جریان داشتن دو رزمایش نظامی در نروژ خبر می دهد و مشخص نیست منظور رئیس جمهور ترکیه کدامیک از این رزمایش ها بود؛ مقامات ناتو هنوز در این خصوص نظری نداده اند. اگر چه ترکیه همچنان نقشی مهم در ائتلاف ناتو بازی می کند ولی کشورهای غربی از اقدام آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه ابراز نارضایتی کرده اند.

ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها