date_range یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۴۸:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

تیتر امشب: زیرساخت‌های حذف کنکور آماده نیست

تیتر امشب: زیرساخت‌های حذف کنکور آماده نیست
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: جامعه|تحصیل

احمدی‌لاشکی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: حذف کنکور نشدنی نیست اما تا زمانی که دولت و مجلس با تمام قوا حاضر به همکاری نباشند کنکور حذف نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، قاسم احمدی لاشکی نماینده مجلس با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبرسیما درباره حذف کنکور و موانع آن گفت: مجلس قوانین را­ گذرانده و قانون حذف کنکور در سال 86 تصویب شده است اما مشکل در اجرای قانون است. او افزود: در ماده 2 قانون سال 86 اعلام شد که حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنج ساله پنجم توسعه باید کنکور به طور کامل حذف شود اما وزارت آموزش و پرورش اقداماتی را که باید انجام میداد درباره سوابق تحصیلی انجام نداد. در تبصر تاریخ 92/6/10 آمده است: در پذیرش دانشجو تاثیر سوابق تحصیلی به صورت تدریجی و صعودی پس 5 سال پذیرش 85 درصد پذیرش دانشجو براساس سابقه تحصیلی خواهد بود که در اجرا باز به مشکل خورد.

­

­او افزود:ما تا سابقه تحصیلی درستی نداشته باشیم که بتواند جایگزین مناسب برای کنکور باشد نمی توانیم کنکور را حذف کنیم.­

­

نماینده مردم نوشهر در ادامه گفت: در قانون سال 86 رسما اعلام شدکه دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد حتی دکتری و دکترای حرفه ای، آزمون بر اساس سوابق تحصیلی باشد وشورای سنجش و پذیرش شامل هفت نفر می باشد که حق رای دادن دارند، شامل سه وزیر ( علوم، آموزش و پروش و وزارت بهداشت) و سه معاون آموزشی و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هستند که می توانند در این قانون نظر دهند.

­

طبق قانون 86 ما شورای سنجش نداشتیم بلکه کمیته ای با کارگروهی شامل اعضای فوق تشکیل شد که قرار شد وزیر یا یکی از معاونان حضور داشته باشد. او افزود: قانون باید شفاف باشد و مشخص شود مسئولیت باکیست؟ دغدغه های مجلس این است که آمادگی استفاده از سوابق تحصیلی دوره متوسقه ایجاد شود، در سوابق تحصیلی در دوره متوسطه مهم است و آموزش و پرورش باید این آمادگی را پیدا کند که از سوابق استفاده شود.

­

لاشکی درباره حذف کنکور گفت: اول باید از آموزش و پرورش شروع کرد و زیرساخت ها باید آماده شود. وقتی ملاک کنکور بر اساس سوابق تحصیلی باشد باید اول به دنبال عدالت آموزشی باشیم و برای این کار لازم است که معلم به اندازه نیاز آموزش داده شود و امکانات و زیرساخت ها در کل کشور آماده شود. دولت باید حامی آموزش و پرورش شود چراکه ما تا سال 1400 حدود 300 هزار معلم ما بازنشسته خواهند شد بنابراین باید تمامی امکانات دولت به کمک آموزش و پرورش بیاید.

­

او افزود: حذف کنکور نشدنی نیست اما تازمانیکه دولت و مجلس با تمام قوا حاضر به همکاری نباشند این کار شدنی نیست.

لاشکی گفت: مجلس زیر بار اینکه فلان موسسه مافیای کنکور است نخواهد رفت بنابراین چون اموزش و پرورش مجوزها را صادر می کند باید بررسی شود.­
­

عبدالرسول عمادی معاون وزیر آموزش و پرورش دیگر مهمان برنامه درباره حذف کنکور گفت: حذف کنکور نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد و قانون مصوب سال 92 تحت عنوان قانون سنجش و پذیرش دانشجو نیز قانون حذف کنکور نیست. این قانون قرار بوده کنکور را تغییر دهد و تاثیر کنکور را کم کند نه اینکه کنکور را حذف کند و روح این قانون اعمال سوابق تحصیلی در کنار کنکور بوده است.­ هدف این قانون این بوده که بسیاری از رشته محل هادر کنکور آزاد شود و ملاک پذیرش براساس سوابق تحصیلی یعنی معدل سال آخر متوسطه باشد.

­

او افزود: با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاه ها بسیاری از صندلی ها در دانشگاه ها از کنکور آزاد شود و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی شود و­ در مدت 5 سال باید 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها آزاد شود که الان نیز همین ظرفیت آزاد شده اما ظرفیت ها در برخی دانشگاه ها بی ضابطه افزایش یافته و بیش از نیاز کشور در برخی دانشگاه ها ظرفیت ایجاد شده است.

­

­عمادی­ افزود: مجلس بر اساس قانون سال 92 حدود هشتاد و پنج درصد ظرفیت دانشگاه ها را از کنکور آزاد کرده و برای ظرفیت باقی مانده یعنی صندلی های پرمتقاضی نیز تمهیداتی اندیشیده است­ و­ آن این است که در کنار نمرات آزمون های عموی و تخصصی کنکور سهم سوابق تحصیلی باید افزایش یابد تا کنکور را کمرنگ کند و این به معنای حذف کامل کنکور نیست.­
­

او افزود: آموزش و پرورش در تولید سوابق تحصیلی ناکام نبوده بلکه مجری مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو است.

­

آموزش و پرورش هر سابقه ای را که خواسته شده در اختیار شورای سازمان سنجش قرار داده است. این شوراست که باید­ درباره­ سوابق تصمیم بگیرد و در سالهای قبل نیز بر طبق مصوبه های این شورا آموزش و پروش عمل کرده است و کوتاهی صورت نگرفته است. اشکال یا به قانون برمی گردد یا به شوار که موظف بوده مصوباتی را داشته باشد که قانونی باشد.


­عمادی گفت: قانون مصوب سال 86 ملغی شده و مبنای ما قانون سال 92 و اصلاحیه آن در سال 95 است که ملاک می باشد. در تعریف سوابق تعدادی از دروس سه سال متوسطه مبناست که باید نهایی شود و در سوابق استفاده شود و اگر شورای سنجش­ پذیرش به جز دروس پایه سال آخر متوسطه که نهایی شده دروسی دیگری را نهایی کند مطابق مصوبه شورا آموزش و پرورش آن دروس را نیز نهایی خواهد کرد و نمرات را برای پذیرش دانشجو به شورای سنجش ارائه خواهد کرد.­

­عمادی درباره شرایط شرکت در کنکور گفت: شرایط شرکت در کنکور در همه نقاط کشور یکسان نیست و همه از فرصت های یکسان و برابر برخوردار نیستند بنابراین این شرایط هم در کنکور و هم در سوابق تحصیلی وجود دارد.­
­

او افزود: ضریب عدالت آموزشی در نظام آموزشی ما نسبت به کنکور ضریب قابل قبول تر و­ هنجارتری است بنابراین فرصت برابری برای کسب نمره در منطقه یک تهران و بیست برابر است پس از نظر عدالت آموزشی سوابق تحصیلی کاملا­ عادلانه تر از کنکور است.

­

اطمینان درباره امنیت در امتحانات نهایی آموزش و پرورش فراهم شده و زمینه ها برایایجاد سابقه تحصیلی مطوئن و متقن فراهم شده است.

­

او افزود: قانون سال 92 بسیار مترقی است چون گفته شده در آزمون های پرسوابق تحصیلی باید آزمون غربالگری هم باشد که این آزمون همان کنکور است.

عمادی در ادامه درباره موسسات کنکور گفت: یکی از عوامل فشار برای جلوگیری از اعمال سوابق تحصیلی مافیای کنکور است که در فضای جامعه جو روانی ایجاد می کنند. وقتی کنکور مورد هجوم قرار می گیرد کل منافع موسسات کنکور به خطر می افتد بنابراین شروع به فضا سازی در جامعه می کنند. انچه در قانون پذیرش دانشجو دیده می شود سوابق تحصیلی است. موسساتی که کلاس های کنکور و آزمون های کنکور برگزار می کنند در خارج از آموزش و پرورش هستند و آموزش و پرروش­ درحال بررسی این آزمون هاست . قرار است مجوزها مورد بررسی شود و کارگروهی در آموزش و پرورش در حال بررسی است.­

زرین نشان کارشناس مسائل آموزشی در ارتباط تلفنی گفت: کنکور نیاز آموزشی را نمی تواند تامین کند و با کنکور شادابی از دانش آموزان گرفته شده و به غولی تبدیل شده است. او گفت: وجود جاذبه های مالی و گردش مالی که اعلام شده و در کنکور اخذ می شود فرایند کنکور را مدیریت می کند. موسسات کنکور نیز یکی دیگر از موانع حذف کنکور است. جذب روانی که­ در جامعه وجود دارد اجازه تصمیم درست را نمی دهد . اما تغییر نظام آموزشی در 3-3-6 بهترین مرجع برای کنکور است و استفاده از سوابق تحصیلی در 80 درصد رشته ها نیز بدون تاثیر نخواهد بود.­

نمایش موجودیت‌ها