date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۱:۱۵:۰۰ ب.ظ

با آغاز فصل گرما خطر آتش‌سوزی در کمین مراتع البرز

با آغاز فصل گرما خطر آتش‌سوزی در کمین مراتع البرز
منبع خبر: صدا و سیما

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: 440 هزار هکتار از مراتع البرز با خطر آتش‌سوزی مواجه هستند.

با آغاز فصل گرما خطر آتش‌سوزی در کمین مراتع البرزبه گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مرکز البرز، فرضی در جلسه ستاد مدیریت بحران، پیشگیری و اطفاء حریق منابع طبیعی و آبخیزداری در استانداری البرز گفت: در سال 98 شاهد بارش های مناسبی بودیم که موجب شد تا پوشش گیاهی خوبی در سطح مراتع داشته باشیم.

فرضی افزود: 440 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی که در سطح استان البرز با پوشش قالب وجود دارد که هم می تواند مثبت باشد برای زادآوری در سطح منابع طبیعی از حیث پوشش گیاهی و از طرفی هم زنگ خطر و یک هشدار جدی است که در دو هفته گذشته شاهد اتفاقات ناخوشایندی از حیث آتش سوزی بودیم.

وی در ادامه اضافه کرد: این جلسه یک هم اندیشی بین بخشی بود که وظایفی بر عهده دستگاهها گذاشته شود و ستاد بحران با هماهنگی فرمانداران در سطح شهرستانها تنظیم شده تا در مواقع بحرانی و آتش سوزی های گسترده هر کسی بتواند به وظایف خود به خوبی عمل کند.

فرضی گفت: از همه مردم تقاضا داریم وقتی به عنوان گردشگر به عرصه های منابع طبیعی استان وارد می شوند ملاحضات زیست محیطی و منابع طبیعی را رعایت کنند و از خاموش شدن آتشی که به هر دلیلی افروخته اند مطمئن شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ادامه داد: تلفن گویای 1504 اداره کل منابع طبیعی و 1540 اداره کل محیط زیست به شبانه روزی پاسخگوی مردم است و اگر مواردی در بحت حریق مشاهده کردند در بدو امر کمک کنند تا در دامنه آتش سوزی کاسته شود و در ادامه اگر از توان مردم خارج است با همکاران ما تماس بگیرند و اطلاع رسانی کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز هم در این جلسه با اشاره به اینکه منابع طبیعی متعلق به همه است گفت: وظیفه همه ما این است که با هم و در کنار هم با تمام جدیت نسبت به حفظ منابع طبیعی اقدام کنیم.

مهرور افزود: در این جلسه علاوه بر اینکه به همه فرمانداری ها ابلاغ شد نسبت به تشکیل جلسه مشابه اقدام کنند، دستگاههای دیگر نیز اعلام آمادگی کردند تا در خصوص اقدامات پیشگیرانه در حوزه گردشگری اراضی منابع طبیعی مساعدت کنند.

وی با بیان اینکه همه آتش نشانی های استان هم در راستای اینگونه آتش سوزی ها آمادگی کامل دارند، اضافه کرد: توصیه ای که به مردم و گردشگران داریم این است که با توجه به بارشهای اخیرشاهد پوشش گیاهی مناسب بودیم و متعاقب آن خشک شدن علوفه و پوشش گیاهی در منابع طبیعی را داریم که بستر برای آتش سوزی آماده شده است.

مهرور از مردم خواست هنگامی که به ارتفاعات و دشت ها برای گردش می روند از برافروختن آتش در آنجا خودداری کنند و نهایت مراقبت را انجام دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز افزود: اگر نیاز به روشن کردن آتش پدید آمد بعد از اتمام کار حتما آتش را خاموش کنند و از خاموش شدن آن نیز اطمینان حاصل کنند.

وی افزود: ضرورت تشکیل جلسه این بود که باید دستگاههای ما همسان شده و همکاری های لازم را انجام دهند، زیرا هماهنگی های پیشگیرانه صورت گرفته با نهایت دقت و سرعت از بروز هرگونه اتفاق بزرگی جلوگیری می کند.

تصویرها
با آغاز فصل گرما خطر آتش‌سوزی در کمین مراتع البرز
نمایش موجودیت‌ها