date_range چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۲۲:۰۰ ب.ظ

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد آغاز شمارش گونه‌های حیات‌وحش دنا

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد آغاز شمارش گونه‌های حیات‌وحش دنا
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

شمارش گونه‌های حیات‌وحش مناطق حفاظت‌شده و شکارممنوع پارک ملی دنا در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: ۶۰ مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد آغاز شمارش گونه‌های حیات‌وحش دنانفر کارشناس و محیط بان درقالب ۲۲ اکیپ به مدت ۲ روز گونه‌های حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکارممنوع پارک ملی دنا را شمارش می کنند.
سیداسدالله هاشمی افزود:  هر ساله به منظور اطلاع از وضعیت جمعیتی گونه‌های مهم حیات وحش، روند افزایشی یا کاهشی آن‌ها در فصل زمستان در تمام مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع محیط زیست استان در حوزه سردسیری کار شمارش حیات وحش انجام می‌ شود.  
 وی هدف از این سرشماری‌ها  را تخمین جمعیت کل و بز، در مناطق مختلف حفاظت شده، پارک ملی و شکار ممنوع دنا دانست و اضافه کرد: اگرچه مشاهدات سایر گونه‌ها از جمله گوشتخواران و حتی نمایه‌های حضور سایر گوشتخواران مهم نیز در فرم‌های سرشماری نیز ثبت می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: امسال مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته از صبح روز ۲۳ اسفند ۶۰ نفر کارشناس و محیط بان در قالب ۲۲ اکیپ به مدت ۲ روز حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع  پارک ملی دنا را شمارش خواهند کرد.
هاشمی ادامه داد: در این سرشماری ناظرینی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، تشکل‌های زیست محیطی مردم نهاد و همیاران افتخاری، نیرو‌های این اداره کل را در این سرشماری همراهی خواهند کرد.
وی گفت: پس از این آماربرداری اطلاعاتی در خصوص وضعیت ترکیب سنی و جنسی جمعیت‌های موجود، توجه به اهمیت، حمایت و آشنایی هرچه بیشتر با مشکلات محیط زیستی پیش روی شهرستان و تبادل نظر در جهت، چگونگی برخورد و رفع مشکلات زیست محیطی برنامه‌ریزی خواهد شد.
ذخیرگاه زیست کره دنا به عنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیرگاه زیست کره جهان با مساحت ۲۵۵ هزار و ۵۳۷ هکتار متشکل از مناطق حفاظت شده، پارک ملی و شکار ممنوع در سال ۹۰ در شبکه جهانی ذخیره گاه‌ها ثبت شد.
تصویرها
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد آغاز شمارش گونه‌های حیات‌وحش دنا
نمایش موجودیت‌ها