date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۲۲:۰۰ ب.ظ

اجرای طرح توانمندسازی و صنایع‌دستی در روستاهای چهارمحال و بختیاری

اجرای طرح توانمندسازی و صنایع‌دستی در روستاهای چهارمحال و بختیاری
منبع خبر: صدا و سیما

اجرای طرح توانمندسازی و صنایع‌دستی در روستاهای چهارمحال و بختیاری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛مرکز چهارمحال و بختیاری؛مسئول روابط عمومی و برنامه ریزی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گفت:در این طرح هزار و 35 متقاضی فراگیری رشته های صنایع دستی استان از آموزش رایگان بهره مند می شوند.
مصطفی هادیپورافزود:اجرای آموزش های رایگان رشته های صنایع دستی با هدف توانمندسازی وحرفه آموزی به متقاضیان جوامع روستایی و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها، احیاء، توسعه و ترویج صنایع دستی بومی و سنتی انجام می شود.
وی افزود: این طرح براساس قابلیت ها و پتانسیل های مناطق شهری و روستایی این استان اجرایی شده است.
هادیپور گفت: این طرح در 32 روستا از شهرستان های 9 گانه اجرا خواهد شد و تا پایان سال جاری ادامه دارد.
وی گفت: در این طرح رشته های مزیت دار و یامنسوخ شده شناسایی و نسبت به ارائه آموزش های لازم و بازاریابی مناسب جهت افزایش تولید انجام می شود.
وی گفت: این آموزش ها در دو سطح مقدماتی و تکمیلی به متقاضیان ارائه و همچنین در صورت نیاز به دوره های تکمیلی در برخی رشته ها با استفاده از توان استادان با تجربه اقدام لازم صورت می گیرد.
هادیپور خاطرنشان کرد: با واگذاری امور به بخش خصوصی و برون سپاری، برگزاری این دوره های آموزشی به اتحادیه های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری واگذار شده است.
هادیپور افزود: گلیم بافی، قلم زنی، میناکاری و تولیدات نمدی از جمله رشته های مورد نظر در اجرای طرح آموزش رایگان به متقاضیان فراگیری رشته های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری است.
وی گفت: به افرادی که حدنصاب نمره در آزمون های عملی و تئوری را کسب کنند گواهینامه پایان دوره آموزشی اعطاء می شود.
وی افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، رونق اقتصادی، حمایت از کالای ایرانی، جلوگیری از مهاجرت و نگاه تخصصی به صنایع دستی را از مزیت های این طرح اعلام کرد و گفت: متقاضیان فراگیری رشته های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری برای نام نویسی می توانند به نمایندگی ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان های 9 گانه استان و در شهرکرد به بازارچه صنایع دستی واقع در میدان قدس مراجعه کنند.
هم اینک 52 رشته صنایع دستی شهری،‌ روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که بافته های داری مانند فرش، گلیم، قالی بافی، چوخابافی، نمدمالی، گیوه دوزی، خورجین بافی، گلیم بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، قفل سازی، خاتم و مشتقات آن ها از مهمترین صنایع دستی شهری و روستایی استان است.
هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی چهارمحال و بختیاری 12 هزار نفر هستند که از این تعداد تنها حدود سه هزار نفر فعالند.

نمایش موجودیت‌ها