date_range دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۵:۰۵:۰۰ ب.ظ

کمیته بین‌المللی حقوق بشر؛ تصمیم ترامپ علیه سپاه، مبنای حقوقی ندارد

کمیته بین‌المللی حقوق بشر؛ تصمیم ترامپ علیه سپاه، مبنای حقوقی ندارد
منبع خبر: صدا و سیما

آمریکا و متحدان آن طرف‌های هستند که بیش از همه، سیستم حقوق بین‌الملل را در خاورمیانه، به‌ویژه سوریه، عراق و یمن نقض کرده‌اند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ کمیته بین المللی حقوق بشر با تاکید بر ننگ آور بودن تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا در خصوص جنایت های ارتش این کشور در افغانستان و همچنین جنایت های ارتش رژیم صهیونیستی، افزود تصمم ترامپ در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مبنای حقوقی ندارد.
خبرگزاری بین المللی حقوق بشر نوشت: این کمیته اعلام کرد مواضع دونالد ترامپ و تهدیداتش علیه کشورها و افراد، در صورت پرونده سازی درباره نیروهای ارتش آمریکا به علت ارتکاب برخی جنایت ها در افغانستان و همچنین جنایت های ارتش اسرائیل در فلسطین و سوریه، رفتاری ننگ آور علیه قوانین و مقررات بین المللی است که نشان دهنده جدی نبودن نهادهای آمریکایی در فعالیت خود و بی احترامی به قوانین بین المللی است.
دفتر هیثم ابو سعید نماینده کمیته بین المللی حقوق بشر در خاورمیانه با انتشار بیانیه ای، تاکید کرد آمریکا و متحدان آن طرف هایی هستند که بیش از همه، سیستم حقوق بین الملل را در خاورمیانه، به ویژه سوریه، عراق و یمن نقض کرده اند.
وی افزود تهدیدهای اخیر رئیس جمهور آمریکا، نشان دهده سردرگمی و ترس از اقدامات دادگاه لاهه و دیگر دادگاه ها در قبال رژیم اسرائیل است؛ به ویژه که در زمینه ارجاع پرونده اسرائیل در نشست دوره ای فراگیر که هجدهم مارس 2019 در حاشیه چهلمین دور شورای بین المللی حقوق بشر برگزار شد، موفق بودیم و این موضوع موجب شده است آمریکا که در آینده نزدیک، با محاکمه ارتش خود به علت جنایت های مرتکب شده، مواجه می شود؛ واقعا هراس داشته باشد.
وی با اشاره به مواضع اروپا و ایتالیا در خصوص نقش مثبت سپاه پاسداران در مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه که باعث مهار کردن این گروهها و ممانعت از تاثیرگذاری آنها بر سطح امنیت جمعی شد تاکید کرده است، تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای گنجاندن نام سپاه پاسداران در فهرست های تروریستی، موضوعی غیر جدی است که مبنای حقوقی ندارد. این کار در راستای خدمت رسانی به انتخابات اخیر(اسرائیل) صورت گرفت و طرف های ذیربط امکان استفاده از آن را ندارند.
در پایان این بیانیه آمده است آمریکا پس از خروج از شورای بین المللی حقوق بشر، در برابر گزینه های جدی قوانینی قرار گرفت که کشورهای عضو به اتفاق آرا در شورای حقوق بشر تصویب کردند. این موضوع نشان می دهد آمریکا تصمیم های بین المللی مبتنی بر واقعیت های قاطعانه را که به نفع متحدانش نیست، نمی پذیرد.

نمایش موجودیت‌ها