date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۳:۰۰ ب.ظ

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی خبر داد: تنظیم لایحه جامع قانون دهیاری‌ها

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی خبر داد: تنظیم لایحه جامع قانون دهیاری‌ها
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: اقتصاد|مجلس

به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی کشور؛ لایحه جامع قانون دهیاری‌ها مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به‌زودی تحویل مجلس شورای اسلامی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، کریمی در همایش سراسری دهیاران قزوین که به مناسبت سالروز تاسیس دهیاری‌ها برگزار مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی خبر داد: تنظیم لایحه جامع قانون دهیاری‌هاشد، گفت: در این لایحه برخی از خلاء‌های مربوط به دهیاری‌ها از جمله تناقضات قانونی ناشی از شکل گیری، افزایش اختیارات، کمک به منابع مالی و استخدام دهیاران گنجانده شده است.
وی در همین راستا از مسئولان قزوین خواست با توجیه کردن کامل نمایندگان این استان در مجلس و معرفی عملکرد دهیاران به تسهیل و تسریع در روند بررسی و تصویب این قانون از سوی مجلس شورای اسلامی کمک کنند.
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: از سال ۸۲ تاکنون بیش از ۳۶ هزار مجوز تاسیس دهیاری صادر شده است.
کریمی افزود: از ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور در حال حاضر ۹۰ درصد آن‌ها زیر پوشش نهاد دهیاری‌ها هستند.
وی با بیان اینکه از ابتدای تاسیس دهیاری‌ها اعتبارات خوبی در این حوزه اختصاص یافته، گفت:  تاکنون ۱۵۵ هزار میلیارد ریال از منابع مختلف توسط دولت در اختیار دهیاری‌ها قرار گرفته که ۱۲۵ هزار میلیارد آن مربوط به پنج سال گذشته بوده است.
به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی؛ با وجود تمام اقدام‌های انجام شده، توسعه روستا‌ها آنگونه که مورد انتظار بوده اتفاق نیفتاده، زیرا بدون توجه به بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نمی‌توان موجبات رشد این مناطق را فرآهم آورد.
کریمی تاکید کرد: تغییر رویکرد در این حوزه مستلزم آن است  به این مسایل نیز فکر کنیم که آیا سایر دستگاه‌ها هم این موضوع را پذیرفته اند؟ آیا جوامع محلی به اندازه کافی توانمند شده اند؟ آیا قوانین کشور متناسب با این رویکرد بوده است؟
وی اضافه کرد: شورا‌ها و دهیاری‌ها به غیر از وظایفی که در قوانین برای آن‌ها در نظر گرفته شده باید ظرفیت مناطق خود را  شناسایی کرده و اولویت‌های روستای خود را بشناسند.
وی گفت: نهاد دهیاری‌ها پس از گذشت ۱۵ سال از تاسیس، دیگر نوپا نبوده و اکنون به مرحله بلوغ خود رسیده و زمان آسیب شناسی آن است.
کریمی، قانون گرایی، شفافیت مالی، جامعیت عملکرد، پاسخگویی و مسئولیت پذیری در ابعاد مختلف را از دیگر مواردی عنوان کرد که دهیاری‌ها برای رسیدن به توسعه پایدار باید به طور جدی مورد توجه قرار دهند.
وی در پایان از دهیاری‌ها خواست تا طرح‌های دارای توجیه اقتصادی خود را برای این سازمان ارسال کنند تا با ارائه تسهیلات مناسب و دارای یک سال تنفس، زمینه رسیدن به توسعه پایدار در روستا‌ها را فراهم کنند.
تصویرها
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی خبر داد: تنظیم لایحه جامع قانون دهیاری‌ها
نمایش موجودیت‌ها