date_range جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۴۴:۰۰ ب.ظ

تاکید سندیکای دانشجویی فرانسه به صلح‌آمیز بودن اعتراضات در دانشگاه‌ها

تاکید سندیکای دانشجویی فرانسه به صلح‌آمیز بودن اعتراضات در دانشگاه‌ها
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: سیاست|تحصیل

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ، به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار: سخنگوی سندیکای دانشجویی در فرانسه، اعتراضات دانشجویی را آرام توصیف کرد و اظهارات رئیس دانشگاه در خصوص وارد آوردن خسارت سنگین به دانشگاه توسط دانشجویان معترض به اصلاحات را یک ریاکاری خواند. دانشگاه تولبیاک در پاریس صبح امروز توسط پلیس تخلیه شد. پلیس ده روز پیش دانشجویان معترض به اصلاحات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را از دانشگاه نانتر تخلیه کرده بود. دانشجویان فرانسوی از ده روز پیش علیه این اصلاحات وارد عمل شده و راه های ورودی دانشگاه ها در کشور را مسدود کرده اند. تخلیه دانشجویان از دانشگاه تولبیاک با تنش همراه بود. گزارشگر این شبکه گفت: پلیس ویژه فرانسه ساعت پنج صبح امروز وارد محوطه دانشگاه تولبیاک شد. در تصاویر ویدئویی غیرحرفه ای که از این ماجرا تهیه شده است، دانشجویان معترض در سالن آمفی تئاتر دانشگاه مشاهده می شوند. در تصاویر، پلیس در کلاس ها نیز علیه دانشجویان وارد عمل شده اند. برخی دانشجویان با پریدن از روی نرده های اطراف دانشگاه، فرار کردند. برخی نیز به پرتاب سنگ و بطری به سوی نیروهای پلیس مبادرت کردند. عملیات پلیس برای تخلیه دانشگاه سریع بود. دانشگاه در عرض یک ساعت از دانشجویان معترض تخلیه شد. فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان یک دانشجو را پخش کرد. وی گفت: ما در سالن آمفی تئاتر خواب بودیم که یک نفر از ورود نیروهای ویژه پلیس به دانشگاه خبر داد. بعد همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد. یک دانشجوی دیگر نیز گفت ما در برابر تهاجم پلیس به سالن آمفی تئاتر و یا بالکن ها فرار کردیم. گزارشگر افزود: دانشگاه تولبیاک واقع در جنوب شرقی پاریس به یکی از نمادهای اعتراضات دانشجویی مبدل شده است. صدها نفر از پایان ماه مارس شبانه روز در این دانشگاه به سر می برند. تخلیه این دانشگاه از دانشجویان به درخواست رئیس دانشگاه انجام گرفت. امروز خسارات ناشی از این اعتراضات صدها هزار یورو ارزیابی می شود. فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان رئیس دانشگاه را پخش کرد. وی خاطر نشان کرد که رایانه ها، میکروفون ها و دستگاه های پخش ویدئوی موجود در دانشگاه غارت شده اند. گزارشگر ادامه داد: در داخل دانشگاه مقادیری کوکتل مولوتوف کشف شده است. یک نفر نیز به اتهام آشوبگری دستگیر شده است. پس از عملیات، نیروهای پلیس ساعت ها در اطراف دانشگاه مستقر بودند.
مجری از اولیویه گیل سخنگوی سندیکای دانشجویان چپگرا پرسید: رئیس دانشگاه خسارات وارده به دانشگاه را صدها هزار یورو ارزیابی کرده است. آیا شما به این گفته معترض هستید؟ گیل پاسخ داد: مسئله وارد آوردن خسارت به دانشگاه مسئله جالبی است. چرا که ما از مدت ها قبل به وضعیت نابسامان دانشگاه تولبیاک معترض هستیم. وضعیت دانشگاه فاجعه بار است. ما در برخی موارد قادر نیستیم پنجره ها را باز کنیم، چون خطر سقوط پنجره وجود دارد. سالن های آمفی تئاتر و سایر سالن های دانشگاه در وضعیت بسیار بدی قرار دارند. امروز ما شاهد ریاکاری رئیس دانشگاه هستیم که از وارد آمدن خسارت به دانشگاه سخن می گوید... این اظهارات در حالی مطرح می شود که وضعیت دانشگاه ها بسیار نامناسب است و حتی سقف برخی از دانشگاه های پاریس به دلیل سوراخ هایی که در آن وجود دارد موقع بارش چکه می کند.
مجری پرسید: رئیس دانشگاه خاطر نشان کرده است که اعتراضات دانشجویان صلح آمیز نبوده است. شما چه پاسخی به این اظهارات دارید؟
سخنگوی سندیکای دانشجویان گفت: اعتراضات دانشجویان صلح آمیز بوده است. دانشجویان، اساتید و کارکنان اداری دانشگاه هر روز برای ساماندهی اعتراضات برنامه ریزی می کردند.

نمایش موجودیت‌ها