date_range یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۲۹:۰۰ ب.ظ

در سمپوزیوم حمل ریلی محصولات فولادی اعلام شد رشد 12 درصدی حمل بار شبکه ریلی در استان یزد

در سمپوزیوم حمل ریلی محصولات فولادی اعلام شد رشد 12 درصدی حمل بار شبکه ریلی در استان یزد
منبع خبر: صدا و سیما

در 4 ماهه اول امسال میزان حمل بار شبکه ریلی استان یزد 5 میلیون تن بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرگز اری صدا وسیما مرکز یزد , مدیرکل راه آهن یزد  در سمپوزیوم  حمل ریلی محصولات فولادی در استان یزد که با حضور جمعی از مدیران صنایع فولادی و معدنی استان برگزار شد با اشاره به سهم ناچیز شبکه ریلی در زمینه حمل بارگفت:  بر اساس برنامه ششم توسعه سهم راه آهن باید به 30 درصد از مجموع بار کشور برسد و این در حالیست که این میزان در حال حاضر حدود 9 درصد است .
داودی با اشاره به اینکه سال گذشته از مجموع بار کشور تنها 47 میلیون تن توسط شبکه ریلی جابجا شده است گفت شبکه ریلی و جاده ای در حمل بار مکمل یکدیگرند.
مدیرکل راه آهن یزد خاطر نشان کرد با وجود سهم 7 درصدی راه آهن یزد ازخطوط ریلی کشور در سال گذشته حدود 17 میلیون تن بار در این حوزه جابجا شده است  بطوریکه این استان به تنهایی 36 درصد از مجموع بار ریلی کشور را بردوش کشیده است .
 وی مجموع بار واحدهای فولادی و معدنی استان را بیش از 65 میلیون تن بیان کردو افزود سهم شبکه ریلی استان تنها 17 میلیون تن بوده و مابقی ان توسط شبکه حمل و نقل جاده ایی جابجا شده است .
رضایی نژاد مدیرعامل شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد هم در این همایش با اشاره به سرمایه گذاری این شرکت برای ایجاد نخستین بندر خشک  کشور در یزد از توانمندی این شرکت برای توسعه و رونق حمل و نقل ریلی کشور خبر داد .
وی ایجاد زنجیزه مدیریت خدمات تامین کالا از مبدا تا مصرف  را از دیگر اقدامات این شرکت برشمرد و گفت تلاش خواهیم کرد تا بندر خشک این شرکت را محلی برای ترانزیت بار کشور و خاورمیانه تبدیل کنیم .
از مجموع یکصد میلیون تن محصولات فولادی جابجا شده در سال 96 تنها 30 درصد ان با استفاده از شبکه ریلی راه آهن جابجا شده و مابقی به همت شبکه حمل جاده ایی جابجا شده است .
 پیش بینی شده است تا سال 1404 مجموع بار حمل و نقلی کشور به 700 میلیون تن برسد که از این میزان 200 میلیون تن ان سهم شبکه ریلی و 500 میلیون تن ان نیز سهم شبکه جمل و نقل جاده ایی خواهد بود .
در 4 ماهه اول امسال میزان حمل بار شبکه ریلی استان یزد 5 میلیون تن بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12 درصد رشد داشته است .
بررسی ظرفیت های شبکه ریلی کشو در زمینه حمل محصولات فولادی از جمله مباحث  اولین سمپوزیوم تخصصی حمل ریلی محصولات فولادی در یزد اعلام شد . 
نمایش موجودیت‌ها