date_range دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۵۳:۰۰ ق.ظ

دیما دو کلرک: لحن حریری در قبال ایران تعدیل شد

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صداوسیما ،  مورخ و کارشناس مسایل لبنان گفت: لحن حریری در قبال ایران و حزب الله تعدیل شده بود.
دیما دو کلرک در مصاحبه با شبکه فرانس 24 درباره گفتگوی سعد حریری با تلویزیون المستقبل در شب یکشنبه گفت: این یک مصاحبه هیجانی بود که در آن شاهد فردی بودیم که خودش را فرشته گونه معرفی می کرد و در عین حال توانست از زیر بار پاسخگویی به سوال اصلی شانه خالی کند. اینکه در عربستان آزاد است یا نه.
گوینده فرانس 24 با اشاره به اینکه خودش در این مصاحبه گفته است که به خاطر امنیت خانواده اش در عربستان سعودی باقی مانده است تاکید می کند که وی فقط وقتی با سوالات مکرر و اصرار مجری مواجه شد، چنین جوابی داد.
دو کلرک ادامه داد: حریری گفت که در عربستان سعودی آزاد است و اینکه آیا در خارج از عربستان سعودی نیز آزاد است یا نه، اینکه آزاد است از عربستان خارج شود یا نه؛ این سوالات بی پاسخ ماند. آنچه که من از این مصاحبه فهمیدم این است که حریری فقط در داخل عربستان سعودی آزاد است.
گوینده فرانس 24 ادامه داد: آیا شما از آن دسته از افرادی هستید که عقیده دارید سعد حریری در زمینه اظهار نظر و عقیده اش آزادی ندارد؟
مورخ ساکن بیروت گفت: نمی دانم آیا باید نظر شخصی ام را در اینجا بگویم. اما آنچه مسلم است اینکه سعد حریری از افت محبوبیت اش در لبنان سخن گفت. و اینکه وی به وضوح اقدامات خودش را در آینده در پیوند با انتخابات سال آینده در لبنان در بهار 2018 قرار می دهد. اینجا متوجه می شویم که این مهم با همان بحث محبوبیت اش در ارتباط است. وی چند بار تصریح کرد که به لبنان بر می گردد و به صورت قانونی استعفا می دهد.
دیما لوکلرک درباره سناریوی احتمالی در لبنان بعد از تسلیم قانونی استعفا به رئیس جمهور عون گفت: آنچه ما در این مصاحبه دیدیم این بود که لحن سعد حریری علیه ایران و حزب الله تعدیل شده بود. از دید من تقریبا هیچ حمله ای از سوی وی صورت نپذیرفت و بلکه برعکس نوعی آشتی جویی در سخن اش بود. در اینجا جایگاه عربستان سعودی را اندکی دور تر می بینیم. مشخص است که افکار عمومی جهانی و بین المللی با آنچه در عربستان سعودی می گذرد موافق نیستند و این را آنها نیز متوجه شده اند. این سخنان سعد حریری تا اندازه ای می تواند بازگوی مواضع عربستان سعودی باشد. مشاهده کردیم که سعد حریری چقدر دوستانه درباره رئیس جمهور لبنان صحبت کرد و اینکه به وی چقدر احساس نزدیکی می کند. وی را فردی دوست داشتنی نامید. از روابط اش با میشل عون صحبت کرد. از حزب الله صحبت کرد که به عنوان یک حزب سیاسی در لبنان پذیرفته شده است و اینکه باید جایگاهش را به عنوان حزب سیاسی حفظ کند. وی همچنین اشاره کرد که مدافع منافع تمامی لبنانی ها اعم از دروزی و مسیحی و سنی است و به طور ویژه به دفاع از شیعیان اشاره کرد. وی تصریح کرد که نخست وزیر تمامی لبنانی هاست و شیعیان نیز، و خلاصه اینکه حزب الله را مستثنی نکرد.

نمایش موجودیت‌ها