date_range جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۲۴:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

شورای امنیت روز جمعه درباره سودان جنوبی رای‌گیری می‌کند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از آسوشیتدپرس از سازمان ملل، شورای امنیت سازمان ملل برنامه ریزی کرده است تا روز جمعه درباره قطعنامه وضع تحریم تسلیحاتی علیه سودان جنوبی و وضع تحریم های دیگر علیه معاون وزیر دفاع و وزیر دفاع سابق این کشور رای گیری کند.
در پیش نویس پایانی این قطعنامه که روز پنجشنبه به دست آمد، ضمن «ابراز نگرانی عمیق» نسبت به شکست سران سودان جنوبی در پایان دادن به خصومت ها، «نقض مداوم و آشکار» توافقنامه های توقف درگیری، محکوم شده است.
این قطعنامه که توسط آمریکا ارائه شده است حداقل به 9 رای موافق برای تصویب در شورای امنیت نیاز دارد. منابع دیپلماتیک انتظار دارند شماری در این رای گیری، رای ممتنع بدهند و عضوی از شورای امنیت این پیش نویس را وتو نکند.
پیشتر امید فراوانی وجود داشت که در سودان جنوبی که در سال 2011 از کشور همسایه خود (سودان) استقلال یافت، صلح و ثبات برقرار شود. با این حال این کشور در دسامبر سال 2013 وارد خشونت های داخلی شد و نیروهای حامی سالوا کر، رئیس جمهور این کشور با افراد وفادار به ریک ماچار معاون سابق کر درگیر شدند.
در این میان علیرغم امضا توافق صلح در اوت سال 2015، درگیری ها پایان نیافت و همچنین توافق آتش بس در دسامبر گذشته نیز نتیجه بخش نبود.
در پی این موضوع، با تصویب قطعنامه ای در 31 مه توسط شورای امنیت، اگر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تا تاریخ 30 ژوئن گزارش دهد که درگیری ها در این کشور پایان نیافته و توافق سیاسی حاصل نشده است، سودان جنوبی مورد تحریم تسلیحاتی قرار خواهد گرفت. گوترش نیز در نامه ای در تاریخ 29 ژوئن به شورای امنیت اعلام کرده بود «گزارش های معتبری از ادامه درگیری ها» در سودان جنوبی وجود دارد و صلحبانان سازمان ملل در این کشور اسنادی قوی از نقض قوانین حقوق بشری در دست دارند.
طبق پیش نویس قطعنامه جدید، انتقال تسلیحات «خطر تشدید درگیری ها را ایجاد کرده و به بی ثباتی بیشتر در این کشور کمک می کند، قویا از تمامی اعضای سازمان ملل درخواست می شود تا درون اراضی خود اقدام فوری برای شناسایی و جلوگیری از انتقال تسلیحاتی به این کشور را ترتیب دهند.»
نمایش موجودیت‌ها